Kościół w Libiążu wymaga pilnych prac konserwatorskich - przelom.pl
Zamknij

Kościół w Libiążu wymaga pilnych prac konserwatorskich

20:00, 18.09.2024 .Marek Oratowski
Skomentuj

Trwa wyłanianie firmy, która podejmie się renowacji bryły kościoła Przemienienia Pańskiego w Libiążu. Prace zostaną sfinansowane z pieniędzy na ochronę zabytków.

Prace zostaną wykonane w ramach „ Polskiego Ładu”, a pieniądze parafia otrzyma za pośrednictwem gminy. Jaki będzie zakres robót?

„Chodzi o wymianę w okolicy wieży, ale nie tylko, uszkodzonych elementów gzymsów, cegieł, wymianę żółtych żaluzji na wieży, uszczelnienie okien. A także poprawę tego wszystkiego, co może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego: spadających, odmrażających się szczególnie w zimie odłamków cegły oraz innych elementów, jak również poprawę walorów estetycznych odpowiadających sztuce neogotyckiej” – informuje parafia.

Do wykonania zadania zgłosiły się dwie firmy. Niedługo zostanie wybrana jedna z nich. Na wykonanie tych prac parafia ma czas do końca listopada 2025 roku.

Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego powstała w 1730 r. Jej fundatorem był hrabia Jan Wielopolski – starosta lanckoroński. Historia kościoła sięga natomiast lat 1731-1741. W tym okresie w miejscu dzisiejszego Kościoła wzniesiona została drewniana świątynia.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w dziejach parafii był rok 1903, w którym to z inicjatywy ks. Franciszka Pietrzykowskiego rozpoczęto budowę nowego kościoła. Projekt stworzony przez znanego krakowskiego architekta Teodora Talowskiego zrealizowany w 1911 roku. Trójnawowy kościół w formie krzyża został wzniesiony z cegły palonej. Bogato zdobiona wewnętrzna polichromia z 1930 r. z bogatymi motywami roślinnymi na ścianach wraz z sufitem imitującym niebo z gwiazdami nawiązuje do wnętrza krakowskiego Kościoła Mariackiego.

Ołtarz główny jest dziełem Franciszka Stycznia, który wykonał go w dębowym drewnie, uzupełniając go o złocone elementy. Nawiązuje do dzieła Wita Stwosza, który stworzył swoje słynne dzieło w Kościele Mariackim. Centralna płaskorzeźba nastawy ołtarza przedstawia scenę Przemienienia Pana Jezusa na górze Tabor.

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


0%