Mieszkańcy Chrzanowa pamiętali o rocznicy 17 września (WIDEO, ZDJĘCIA) - przelom.pl
Zamknij

Mieszkańcy Chrzanowa pamiętali o rocznicy 17 września (WIDEO, ZDJĘCIA)

20:00, 17.09.2024 .Marek Oratowski Aktualizacja: 21:27, 18.09.2024
Skomentuj Kwiaty składają przedstawiciele gminy Kwiaty składają przedstawiciele gminy

We wtorkowe popołudnie grupa około stu osób uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających 17 września 1939 roku, czyli sowiecką agresję.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele św. Mikołaja, skąd uczestnicy przeszli pod tablice katyńskie do parku. Tam uczestniczyli w składaniu kwiatów i zniczy oraz apelu pamięci ofiar. Posłuchali także okolicznościowego referatu oraz opowiadania jednego z sybiraków Jana Patejki. Bo 17 września to także Dzień Sybiraka, gdyż konsekwencją agresji sowieckiej były masowe wywózki Polaków w głąb ZSRR, trwające do początku lat 50.

W patriotycznym wydarzeniu uczestniczyły poczty sztandarowe policji, PSP i chrzanowskich ułanów. Na miejscu pojawili się samorządowcy, w tym wiceburmistrz Jolanta Zubik, poseł Łukasz Kmita, przedstawiciel IPN-u, harcerze, działacze lokalnych organizacji i przedstawiciele miejscowych instytucji, w tym Muzeum w Chrzanowie.

- Jak mówił Jan Paweł II, pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość. Stajemy tutaj także jako świadkowie sztafety pokoleń, aby tę wiedzę o dramatycznej historii Polski przekazać także kolejnym pokoleniom - powiedział poseł Łukasz Kmita.

[WIDEO]9345[/WIDEO]

17 września 1939 r. Armia Czerwona wystąpiła zbrojnie przeciwko Polsce, łamiąc podpisany w 1932 roku pakt o nieagresji. Oficjalny pretekst agresji był zawarty w przekazanej o godzinie 3.00 w nocy 17 września przez zastępcę Ludowego Komisarza Spraw Zagranicznych nocie dyplomatycznej. Zamieszczono tam nieprawdziwe oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego i ucieczce rządu polskiego. W konsekwencji ZSRR uznało wszystkie układy zawarte wcześniej z Polską za nieobowiązujące - jako zawarte z nieistniejącym państwem. Dalszymi konsekwencjami agresji ZSRR na Polskę były masowe represje wobec ludności polskiej pozostających na wschodnich terenach Rzeczypospolitej, grabież polskiego majątku narodowego i dóbr prywatnych. W głąb ZSRR wywożono całe zakłady przemysłowe, maszyny i instalacje fabryczne, lokomotywy, wagony, samochody   oraz inwentarz. Obrabowano polskie muzea, biblioteki oraz archiwa i prywatne zbiory dzieł sztuki.

Obejrzyjcie wideo i zdjęcia z chrzanowskich obchodów.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


OgieńOgień

1 0

Wszystko się zgadza oprócz jednego: akurat w tej nocie dyplomatycznej o ucieczce rządu polskiego mieli rację. Zostawili ludzi na pastwę okupantów ratując własne dupy. Napiszcie jak to Rydz Śmigły przez Zaleszczyki uciekał chociaż wcześniej deklarował że,, nie oddamy ani guzika" Dziś też mamy bohaterów w rządzie co to machają szabelką a jak dojdzie do wojny to zostaniemy sami 12:52, 18.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ChelmofonChelmofon

0 0

Szkoda, że zapomnieli o 1 września. 16:39, 23.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%