120 lat temu urodził się ks. Michał Rapacz, męczennik z Płok - przelom.pl
Zamknij

120 lat temu urodził się ks. Michał Rapacz, męczennik z Płok

18:08, 16.09.2024 .Marek Oratowski Aktualizacja: 18:11, 16.09.2024
Skomentuj ks. Michał Rapacz ks. Michał Rapacz

16 września 1904 w Tenczynie k. Myślenic przyszedł na świat Michał Rapacz, późniejszy męczennik z Płok, a od tego roku błogosławiony kościoła katolickiego.

W 1926 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy 1 lutego 1931 r. Pierwszą placówką duszpasterską, na którą został skierowany były Płoki. Pracował tam w charakterze wikarego przez dwa lata, do 1933 r. Wtedy został przeniesiony do Rajczy k. Żywca. Tam pracował jako wikary do 1937 r. W tym samym roku, po nagłej rezygnacji z funkcji proboszcza przez ks. Wawrzyńca Wojdyłę, został mianowany administratorem w Płokach.

Po wyzwoleniu ks. Michał Rapacz pomagał żołnierzom z podziemia niepodległościowego, którzy ukrywali się przed UB. Nie podobała mu się nowa powojenna rzeczywistość i otwarcie mówił, co o niej myśli. Niechęć do nowych władz państwowych przejawiała się w kazaniach administratora z Płok. Miejscowi działacze komunistyczni określali go mianem „wroga ustroju”, a jego postawa była jednym z tematów obrad w czasie zebrań partyjnych. Otrzymywał on anonimowe listy z pogróżkami. O planach jego zabójstwa miano rozmawiać podczas zebrania PPR w Trzebini. Do poważnego zatargu z nowymi władzami w Płokach doszło w kwietniu 1945 r., kiedy miejscowi działacze PPR chcieli przejąć dla swoich potrzeb dom parafialny. Dnia 3 kwietnia powiadomili ks. Rapacza, że przejmują ten budynek na cele Związku Walki Młodych. Ks. Michał Rapacz o wszystkim poinformował władze kościelne i skierował skargę do starostwa powiatowego. W liście do starostwa powiatowego kuria krakowska zażądała zwrotu domu parafialnego pod zarząd Kościoła.

Do zabójstwa ks. Rapacza doszło w nocy z 11 na 12 maja 1946 r. Zbrodniarze włamali się na plebanię i uprowadzili ks. Michała do pobliskiego lasu, gdzie dwoma strzałami odebrali mu życie. Ciało znaleźli następnego ranka pasterze, którzy wyprowadzali zwierzęta na pastwisko.

16 maja 1946 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe, a ciało zamordowanego kapłana  spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialny w Lubniu. 29 października 1980 roku doczesne szczątki Księdza Rapacza zostały ekshumowane, a 2 listopada przeniesione i złożone w przygotowanym grobie na zewnątrz, z tyłu kościoła parafialnego w Płokach, gdzie spoczywały  aż do dnia tzw. rekognicji kanonicznej, poprzedzającej beatyfikację męczennika.

15 czerwca 2024 r. ksiądz Michał Rapacz został w Krakowie ogłoszony błogosławionym.

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Rudy niemiecki TuskRudy niemiecki Tusk

0 0

Zamordowałi go mieszkańcy Czerwonych Myślachowic, potomkowie ich wciąż żyją. Niestety. 20:04, 16.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%