W 85. rocznicę sowieckiej agresji w Chrzanowie będzie apel pamięci - przelom.pl
Zamknij

W 85. rocznicę sowieckiej agresji w Chrzanowie będzie apel pamięci

15:00, 12.09.2024 .Marek Oratowski
Skomentuj

Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie zaprasza 17 września na uroczystości patriotyczne związane z 85, rocznicą agresji Rosji Sowieckiej na Polskę.

O godz. 16.30 zostanie odprawiona msza święta. w kościele św. Mikołaja za poległych w obronie Ojczyzny w 1939 roku i zamordowanych na Wschodzie. Godzinę później odbędzie się apel pamięci, modlitwa, przemówienia okolicznościowe oraz składanie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicach katyńskich w parku im. 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski w Chrzanowie.

Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa.

Integralną częścią zawartego wówczas sowiecko-niemieckiego paktu o nieagresji, był tajny protokół dodatkowy, będący de facto IV rozbiorem Polski. Jego drugi punkt, dotyczący bezpośrednio naszego kraju brzmiał następująco: "W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Kwestia, czy w obopólnym interesie będzie pożądane utrzymanie niezależnego Państwa Polskiego i jakie będą granice tego państwa, będzie mogła być ostatecznie wyjaśniona tylko w toku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia".

Wkraczającym 17 września oddziałom Armii Czerwonej opór stawiały również miasta, wśród których najbardziej zacięty i tragiczny bój stoczyło Grodno.

W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy na mocy decyzji podjętej 5 marca 1940 r. przez Biuro Polityczne WKP(b) zostali rozstrzelani.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

ChełmofonChełmofon

3 0

Szkoda, że rocznicę 1-go września praktycznie przemilczano we wszystkich mediach publicznych, tzw. pro-rządowych. Niedługo się okaże, że to ZSRR napadł na Polskę w 1939 roku, a Niemcy wkroczyli ze zbrojną interwencją, aby powstrzymać komunizm. Nie przeczę, że 17 września Sowieci najechali część Polski i należy o tym pamiętać, ale należy też pamiętać, że 1 września napadły na nasz kraj Niemcy. 19:12, 12.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ogień Ogień

3 0

Super że pamiętają o tej rocznicy ale jak napisał Chełmofon 1 września też należy wspomnieć. Dodam jeszcze że wkraczający sowieci byli radośnie witani przez społeczeństwo żydowskie w Polskich miastach na wschodzie. Ale jak powiedział jeden z nich ,,to nie dobra tak mówić o tym" 21:12, 12.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nie tylko ruskie wbinie tylko ruskie wbi

0 0

ale Ja slyszalam, ze to niemcy z ruskimi napadli w 1939 roku na Polske 22:55, 12.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


0%