Pierwszy dzień pogrzebu ks. Władysława Gila z Trzebini Krystynowa - przelom.pl
Zamknij

Pierwszy dzień pogrzebu ks. Władysława Gila z Trzebini Krystynowa

18:30, 16.08.2024 . Aktualizacja: 18:45, 16.08.2024
Skomentuj Ks. Dariusz Firszt, ks. Piotr Mozdyniewicz, ks. bp Jan Zając, ks. kardynał Stanisław Dziwisz i ks. infułat Jakub Gil przy ołtarzu i trumnie zmarłego ks. prałata Władysława Gila  Ks. Dariusz Firszt, ks. Piotr Mozdyniewicz, ks. bp Jan Zając, ks. kardynał Stanisław Dziwisz i ks. infułat Jakub Gil przy ołtarzu i trumnie zmarłego ks. prałata Władysława Gila

Kardynał Stanisław Dziwisz, Biskup Jan Zając, infułat Jakub Gil i  20 kapłanów odprawiało dziś mszę św. w kościele św. Barbary w Trzebini Krystynowie za duszę zmarłego ks. Władysława. 

Skromna trumna zmarłego Prałata ks. Władysława Gila stanęła dziś przy ołtarzu na niskim katafalku. Na niej mszał, kielich i kwiaty. Obok zdjęcie księdza.

Mszy świętej pierwszego dnia pożegnania zmarłego kapłana przewodniczył ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Koncelebrowali ją biskup Jan Zając, infułat Jakub Gil, prywatnie kuzyn ś.p. ks. Władysława. Cała trójka dostojników to rówieśnicy, młodsi koledzy zmarłego Prałata. Przy ołtarzu stanęli też ks. Piotr Mozdyniewicz - dziekan dekanatu w Trzebini i ks. prałat Dariusz Firszt, były wikariusz w Krystynowie.

Ks. Dariusz wygłosił też homilię. Był jedną z dwóch osób wskazanych w testamencie ks. Władysława do tej czynności, bo był jego ulubionym wikarym. Ks. Firszt podkreślił  kapłańską gorliwość Zmarłego, choć homilia zgodnie z kościelnymi zasadami nie była mową pochwalną ku czci zmarłego duchownego. 

Już nie przy ołtarzy, a w ławkach mszę św. koncelebrowało 20 kapłanów, m.in. ks. Stanisław Krzysik, ks. Bogdan Dudek jeden z pięciu proboszczów, którzy zarządzali parafią w Krystynowie po przejściu ks. Gila na emeryturę.

Pożegnania i modlitwy potrwają do godz. 22.

Jutro godz. 11 odbędzie się msza św. pogrzebowa.  Po niej trumna zostanie odprowadzona na cmentarz w Krystynowie, gdzie ks. Władysław chciał być pochowany. Wśród swoich. 

- Wraz z odejściem ks. Władysława kończy się w Krystynowie pewna epoka - powiedziała była parafianka Maria Jarczyk. I nie sposób się z nią nie zgodzić. Wielu starszym parafianom będzie go bardzo brakowało. 

Wspomnienie o ks. Prałacie przeczytacie TUTAJ

Wiesz, że 

  • Pogrzeby kapłanów różnią się od uroczystości ostatniego pożegnania osób świeckich. Odbywają się według wytycznych diecezjalnych i zgodnie z wolą zmarłego zapisaną  w testamencie. Organizuje je zwykle dekanat lub parafia. Nie rodzina.
  • Obrzędy pogrzebowe rozpoczynają się tzw. importą, czyli wniesieniem ciała Zmarłego do kościoła parafialnego i uroczystą mszą św. żałobną.  Następnego dnia jest tzw. eksporta, czyli msza św. i wyprowadzenie zmarłego na cmentarz.
  •  Inaczej niż w przypadku pochówków osób świeckich jest ustawiona i przyozdobiona trumna, spoczywająca w kościele na katafalku. W przypadku świeckich ustawia się ją "nogami do ołtarza", natomiast w przypadku duchownych "głową do ołtarza", ze względu na głoszone przez nich za życia słowo Boże. 
  • Na trumnę nakłada się atrybuty posługi kapłańskiej: stułę, kielich oraz mszał.   

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%