Od 1 stycznia 2026 r. obowiązywać będą nowe zasady pisowni. W zasadzie dostosowane do praktyki. Zmian zasad jest 11 i są największe od 90 lat.
Wielką literą będzie można pisać:
Rada Języka Polskiego zdecydowała o zmianie zasad pisowni nazw mieszkańców miast, dzielnic, osiedli i wsi, do tej pory pisanych małą literą.
Od 2026 r. mieszkanka stolicy z "warszawianki" stanie się "Warszawianką", poodbnie jak chrzanowianin Chrzanowianin, trzebinianin - Trzebinianin a krakowianin - Krakowianin
Małą lub wielką literą będzie można zapisywać nieoficjalne nazwy grup etnicznych, takie jak "Żabojad", "Kitajec", "Jugol" czy "Makaroniarz" (dotąd pisane literą małą) - choć warto się zastanowić, jak bardzo ich użycie jest w ogóle uzasadnione, skoro nazwy te z reguły są obraźliwe.
Od 2026 r. zmienią się też zapisy dotyczące pisowni łącznej i rozdzielnej. Zgodnie z nową ortografią "nie" z imiesłowami odmiennymi (np. "nieczytany", "nietknięty") zapisywać będziemy tylko łącznie - dotąd możliwy był poprawny zapis oddzielny, np. gdy piszący chciał przeciwstawić sobie dwie cechy (np. "nie czytany, lecz mówiony").
Małą literą zapisywać będziemy przymiotniki utworzone od nazw osobowych kończących się na "-owski" (np. teatr szekspirowski, konkurs chopinowski).
Celem jest zmniejszenia liczby błędów językowych.
Maciej Makelson, językoznawca z UJ, podkreśla, że obecna zmiana zasad jest największą od 90 lat. Według naukowca to proces naturalnym legitymizujący obserwacje praktyki społecznej w używaniu języka.
Co jeszcze się zmieni?
Dwuczłonowe nazwy można będzie pisać dużymi literaminp. Kometa Halleya, Aleja Henryka, Wyspa Wolin, Plac Tysiąclecia, Zamek Książ. Wyjątkiem pozostaną "ulice", nadal pisane literą małą.
Od 2026 r. wielkimi literami pisać będziemy również wszystkie, poza przyimkami i spójnikami, człony nazw restauracji, barów czy lokali usługowych no. Kino Muza, Pizzeria Napoli, Apteka pod Orłem. A także nazwy nagród i medali jak Nagroda Nobla.
Zmienią się również zasady dotyczące pisowni prefiksów, np. "mini-", "super-", "wege-" (dopuszczalny będzie zapis łączny lub rozdzielny), "niby-" i "quasi-" (z rzeczownikami pisanymi małą literą zawsze łącznie, z pisanymi wielką literą z łącznikiem).
Pełną listę zmian można przeczytać w komunikacie Rady Języka Polskiego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Lepszej komunikacji na razie nie będzie
Od 2016r nic w regulaminie ulg się nie zmieniło. Świat idzie do przodu, Chrzanów stoi w miejscu.
St. umiarkowany
10:47, 2025-05-15
Lepszej komunikacji na razie nie będzie
Dyszy, czy to.prawda że zanim przytuliłeś stolec prezesa byłeś szefem mafii busiarskiej? Czy zatem wssystko co robileś , robileś w interesie busiarzy zamiast związku? Powinieneś być wywalony na zbity pysk.
Tak dla Polski
10:35, 2025-05-15
Lepszej komunikacji na razie nie będzie
Jak za naszego pseudo rządu - walnąć hasło co zrobimy i do szuflady. Żenada
Gieksik
09:49, 2025-05-15
W niedzielę wybory prezydenckie. Na kogo zagłosujecie?
Ja na alfonsa
Jola
09:46, 2025-05-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz