Ukazał się nowy, 22. numer "Przełomu" - przelom.pl
Zamknij

Ukazał się nowy, 22. numer "Przełomu"

16:22, 31.05.2010
Skomentuj

Ukazał się nowy, 22. numer "Przełomu" a w nim m.in.:

Ukazał się nowy, 22. numer "Przełomu" a w nim m.in.:

AKTUALNOŚCI
Trzebińska służba zdrowia dogorywa?
Czy ponad 26 tysięcy pacjentów Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Trzebinia będzie musiało poszukać sobie innego lekarza? Finanse spółki mają się coraz gorzej.

Wstyd Chrzanowa
Jest mi wstyd - mówi krótko burmistrz Ryszard Kosowski. Ma na myśli pomnik żołnierzy radzieckich w Kościelcu. Obelisk upamiętniający setki ofiar II wojny światowej i pokrywający ich szczątki jest w fatalnym stanie. Nieustannie niszczą go chuligani, a na ich dokonania z bólem spoglądają potomkowie poległych.

Pomóżmy Emilce
Emilka Kaszyca ma prawie 3 latka. Kiedy się urodziła, stwierdzono u niej nieuleczalne wady ośrodkowego układu nerwowego, wodogłowie, padaczkę i wiele wad ogólnorozwojowych. Nie może chodzić, nie potrafi mówić, ale może żyć. Wszyscy możemy jej w tym pomóc.

Blokada informacyjna
Wodna, Gaj, Krze, ZWM, Bolęcin, Czyżówka - w Trzebini co kilka dni odbywają się zebrania w sprawie planowanej budowy zakładu termicznej przeróbki odpadów. W Chrzanowie tymczasem cisza. - Nie ma spotkań, choć o nie prosimy - oburza się Anna Kasprzyk, prezes stowarzyszenia powołanego do walki ze spalarnią Eko-Lu.

Wał - bezpieczeństwo czy zagrożenie?
Po wybudowaniu wałów przy Wiśle w Gorzowie i Bobrku, w Chełmku pojawił się niepokój. Czy wielka woda, gdy nadejdzie, nie zacznie się cofać do Przemszy, czy nie zaleje starej części miasta? Dwa lata temu niektórzy wręcz byli pewni, że tak się stanie. Czy ich obawy były słuszne, czy się spełniły? Jedno jest pewne - podczas majowej powodzi woda wdarła się do Chełmka, zalała niektóre gospodarstwa. Tragedia wisiała na włosku.

Pociągu zatrzymaj się u nas!
Ludzie z Młoszowej chcą przystanku kolejowego. Dojazdy na pociągi do Trzebini lub Dulowej ich męczą. Samorząd popiera pomysł. Ale czeka na ruch mieszkańców. Zarządca torowiska i przewoźnik są gotowi współpracować.

KOLUMNY CZYTELNIKÓW
Nie mieszczą się?

Dwa pokoje, kuchnia, łazienka i przedpokój, w sumie 36 mkw. Takie mieszkanie socjalne w Płazie dzieli schorowana Alicja Sikora z niepełnosprawnymi córkami oraz 2,5-letnią wnuczką. - W przeprowadzkę zainwestowałam trzy tysiące złotych. Narobiłam przez to długów. Cztery osoby mieszkające w tej klitce to nieporozumienie - żali się kobieta.

W piwnicy już rośnie mech
Ryszard Sienkiewicz z ul. Kolonia Fabryczna w Chrzanowie od dłuższego czasu nie może sobie poradzić z wodą wpływającą przez dziurę w drodze pod jego dom. Wilgoć sprawiła, że na ścianach piwnicy pojawił się mech.

TRZEBINIA
Limit na worki zniesiony

Mieszkańcy Trzebini zdążyli się już przyzwyczaić, że komunalka odbiera od nich nawet po kilka worków, pełnych odpadów wtórnych. Gdy spółka wprowadziła limit i zaczęła odbierać tylko po jednym z kompletu, wszczęli alarm. I dopięli swego.

Kamienice nabierają kolorów
Poza budową dwupoziomowego parkingu, przebudową płyty Rynku i ślepej ul. Rynek oraz budową nowych obiektów, rewitalizacja centrum miasta obejmuje również renowację gminnych kamienic. Kolorowa elewacja pojawiła się już na dwóch.

CHRZANÓW
Dziennik prawdziwych czynów

Wspólnota Mieszkańców bloku przy ul. Mieszka I 15 na os. Północ ma od jej powołania w roku 1996 tego samego przewodniczącego - Kazimierza Strojka. A on przez te wszystkie lata prowadzi dziennik. I zapisuje w nim czyny własne oraz lokatorów. - Każdy może poczytać, żeby zobaczyć, jak się u nas zmienia na lepsze, bo to są czyny prawdziwe - podkreśla Strojka.

Mandaty nie dla próżniaków
Nie ubliżajmy swoim konkurentom podczas nadchodzących wyborów samorządowych. Ale jedno trzeba powiedzieć: ci, którzy się obijali, startować już nie powinni - oświadczył publicznie radny Franciszek Szyjka.

ALWERNIA
Kiedyś zniszczyli chuligani. Teraz będzie remont
Wypięknieje kapliczka przy ul. Widokowej w Kwaczale. Po raz pierwszy gminie udało się zdobyć pieniądze na ratowanie tego rodzaju obiektów. Dobrze, by podobne starania alwerniański samorząd podejmował w najbliższej przyszłości, bo na pewno przy drogach i w polach nie brakuje rozlatujących się murowanych świadków przeszłości.

Wojna o wałek i rowek
Ostatnie opady deszczu podgrzały jeszcze bardziej atmosferę przy ul. Galicyjskiej w Brodłach. Panie skaczą sobie do oczu, twierdząc, że jedna drugiej robi na złość, kierując po swojemu wodę spływającą z łąk.

LIBIĄŻ
Cudów nie wymagamy
Dziurawa jezdnia, brak kanalizacji burzowej i chodnika - to dla mieszkańców ulicy Jaworowej największe bolączki. Rokrocznie władze miasta i powiatu zapowiadają, że remont zacznie się już wkrótce. Do tej pory jednak ani gmina, ani Powiatowy Zarząd Dróg w Chrzanowie nic w tej sprawie nie zrobiły.

Błoto zamiast trawy
Baza rekreacyjno-sportowa w rejonie ulicy Klubowej i Ikara w Żarkach miała być gotowa w połowie września. Jednak deszcz, padający przez większość maja, pokrzyżował plany piłkarzom z ludowego klubu sportowego.

BABICE
Niewyobrażalna podwyżka

Woda podrożeje o prawie 65 procent, a ścieki o przeszło 47 proc. Płacący gigantyczne pieniądze za te media mieszkańcy gminy Babice, już wkrótce zapłacą jeszcze więcej. I choć radni nie zgodzili się na nowe taryfy za wodę i ścieki to będą one obowiązywać od 1 lipca.

Zgoda albo rozprawa
Parcelę Marchańskich w Jankowicach przy ul. Wadowickiej zalewają wody gruntowe. Kanał, który powinien je stamtąd odprowadzać, jest niedrożny. Za jego utrzymanie odpowiada gmina Babice. Szybkie rozwiązanie problemu uniemożliwia brak zgody jednego z sąsiadów na wejście na jego działkę. Czy koszmar mieszkańców znajdzie pozytywny finał?

CHEŁMEK
Dom w wodzie

Rodzinne gospodarstwo Józefy Michalskiej z Gorzowa nigdy nie tonęło w wodzie. Po raz pierwszy żywioł zalał nie tylko ziemię uprawną, ale i dom w 1997 roku. Zalał, choć w pobliżu trudno szukać rzeki. Przy kolejnych, mniejszych powodziach, sytuacja się powtórzyła. I tym razem podczas intensywnych majowych opadaów deszczu Michalscy wypompowują wodę z piwnicy. Powód? Sołtys wsi, Marek Palka, odpowiada krótko: - Wysokie wody gruntowe.

Pacjenci przypłynęli na łodziach
Samochód z chorymi dotarł do zalanego wiaduktu w Oświęcimiu przy ulicy Konopnickiej od strony Broszkowic. Tam pacjentów odebrali strażacy i łodzią przetransportowali na drugą stronę

KRZESZOWICE
Co zabrała woda

Zniszczone dwa mosty w Filipowicach i jeden w Stawiskach. Podmyte drogi i pobocza w Filipowicach, Miękini, Zalasiu, Czernej i Sance. Osunięte skarpy w Miękini, Czatkowicach, Żbiku, Żarach i Paczółtowicach. To tylko niektóre straty, jakie poniosła gmina z powodu zalewającej ją wody. Ich wartość sięgnęła 200 tys. zł.

"Kurier" nie do ruszenia
Jeszcze kilka miesięcy temu radni chcieli wiedzieć, czy ukazujący się od listopada ubiegłego roku bezpłatny miesięcznik " Samorządowy Kurier Krzeszowicki" został powołany przez burmistrza zgodnie z prawem. Niektórzy wołali wtedy: "Samowolka! Marnotrawstwo pieniędzy!" Teraz większość zmieniła zdanie.
 
GOSPODARKA
Była decyzja, nie było informacji

25 maja premier Donald Tusk zapewnił, że rząd wesprze powodzian sumą większą niż tylko do 6 tysięcy złotych. Poinformował o pomocy do 20 tysięcy w przypadku strat mniejszych i do 100 tysięcy rodzinom najbardziej poszkodowanym. Procedura, jak mówił premier, miała ruszyć od 26 maja. Jednak z końcem tygodnia w urzędach gminy jeszcze nikt nie wiedział w jakiej formie przyjmować wnioski i gdzie należy je składać. Co więcej, szczegółów jeszcze w czwartek nie znali przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Informowali jedynie, że krótkie wnioski dotyczące pomocy do 20 czy do 100 tysięcy złotych należy składać w ośrodkach pomocy społecznej czy urzędach gminy. Pracownicy tych ostatnich byli zdezorientowani.

Szkielety mają przyszłość
Powstaje osiedle domów szkieletowych, w technologii popularnej w Skandynawii i USA. Leszek Smoła z inwestującej w tym miejscu firmy Debal chwali komfort i funkcjonalność "szkieletów". Sam od trzynastu lat mieszka w takim domu.

Nie ma zgody na podział
Przepadł pomysł podziału chrzanowskiej spółdzielni, forsowany przez część mieszkańców osiedli Północ i Śródmieście.

REGION
Postawmy na dobrych kandydatów (cz. 3)
Dla tych, którzy chcieliby wystartować w jesiennych wyborach samorządowych albo promować dobrego - ich zdaniem - kandydata na radnego, lecz nie wiedzą od czego zacząć przygotowania, publikujemy informator "Co każdy kandydat wiedzieć powinien". Opracował go na potrzeby akcji "Masz głos, masz wybór" Dawid Sześciło. W tym numerze zachęcamy też do udziału w czerwcowych wyborach prezydenckich. Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, do którego należy "Przełom", jest bowiem członkiem koalicji na rzecz frekwencji wyborczej.

Dla przyszłych kucharzy
Młodzież Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini może korzystać z nowiutkiej pracowni technologii gastronomicznej. Kosztowała ona ponad 65 tys. zł.

PRAWO
Rafał K. siedzi za kratkami. Panie z zakupami bezpieczniejsze
Jeśli uprzejmy mężczyzna zaproponuje pani, w dodatku znajomej, pomoc w niesieniu ciężkich zakupów, to można się spodziewać, że raczej nie spotka się z odmową. Rafał K. z Chrzanowa wykorzystywał kobiecą słabość do dżentelmeńskich zachowań, by w odpowiednim czasie pokazać prawdziwą twarz złodzieja.

DLA MŁODYCH
Schowali drzwi od sali
Rozpoczęliśmy cykl spotkań z uczniami szkół powiatu chrzanowskiego w ramach akcji "Co tam, klaso?". W tym tygodniu przedstawiamy klasę II a z Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Chrzanowie.

MAGAZYN
Po wielkiej wodzie zostaje rezygnacja
Woda opada w Gromcu. To jedyna miejscowość w powiecie chrzanowskim, gdzie mieszkańcy i strażacy wciąż walczą z powodzią. Nie opadają jednak nerwy, ponieważ kurczące się rozlewiska odsłaniają zniszczenia. Dla emerytki Marii Włodarz straty będą pewnie ogromne. Martwi się, że jednak za małe, żeby dostała jakieś odszkodowanie. Kogo nie spytać we wsi, to jakoś nie wierzy w finansową pomoc.

Zanim zasypią nas góry śmieci
Każdy z nas rocznie produkuje około 300 kilogramów śmieci. Zdecydowana większość składowana jest w najbardziej prymitywnej formie - na wysypiskach. Inne kraje Europy z problemem śmieci radzą sobie inaczej. Na zachodzie powstało już około 440 zakładów termicznej utylizacji odpadów, które, obok segregacji i recyklingu, stały się naturalnym elementem gospodarki odpadami.

SENIOR
Zasłużyli na wakacje
Trzeci rok akademicki w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Chrzanowie przeszedł do historii. Na uroczystym zakończeniu słuchacze odebrali dyplomy za całoroczną pracę oraz obejrzeli zdjęcia z wykładów i imprez.

Uroki stolicy
Na dwudniową wycieczkę do Warszawy wybrało się 48 seniorów z Koła nr 11 PZERI w Myślachowicach. Odwiedzili m.in. Sejm i Łazienki.

SPORT
Świętowanie odłożone

Juniorzy młodsi MKS Trzebinia-Siersza wygrali w Olszynach 5-0 i do awansu do ligi wojewódzkiej brakuje im już tylko punktu.

Kariera przyspieszyła, jak piłka
Start we French Open to będzie ekscytujące przeżycie. Spotkamy w szatni Federera, Nadala i innych najlepszych tenisistów. Jesteśmy głodni sukcesu i będziemy walczyć - mówił przed wyjazdem do Paryża pochodzący z Trzebini, 23-letni Mateusz Kowalczyk, odnoszący od roku sukcesy w deblu w parze z Tomaszem Bednarkiem.

Latko i spółka postrzelali
Piłkarze Kościelca najpierw zremisowali z faworyzowaną Arką, potem wysoko pokonali Lgotę. Widać własne, bardzo duże boisko jest ich atutem.

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

~aw~aw

0 0

Po przeczytaniu informacji,ze powstała nowa pracownia dla kucharzy w Trzebini w ZSECH zastanawiam sie nad tym jak to nasze władze przeznaczają fundusze na taki cel,a potem czytam na stronie Gminy Trzebinia w programie rewitalizacji miasta,ze w naszym powiecie jest za duzo kucharzy/analiza z PUP /,gdzie ci młodzi ludzie po tej szkole będą pracować,bo na pewno nie w naszym powiecie,za mało jest takich miejsc pracy,a więc niech potem władze miasta się nie dziwią,że młodzi ludzie wyjeżdzają stąd i następuje zmniejszenie się liczy uczniów i mieszkańców... wydaje mi się,że brak tu logiki między decyzjami i strategami miast,powiatów.

08:45, 02.06.2010
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

~Ileos~Ileos

0 0

Niech ZKKM dostosuje odjazd autobusu linii 315 do czasu przyjazdu pociągu z Krakowa o godzinie 22.27 w dni świąteczne.Wystarczy przesunięcie odjazdu o kilka minut później, by pasażerowie mięli szansę dojechać do Młoszowej.
Synchronizacja odjazdów to ważny element funkcjonowania komunikacji i element rentowności przewozu.Tymczasem ZKKM-owi nie zależy na pasażerach, ani wpływach za bilety.Rozumiem, że to w myśl zasady wygłoszonej niedawno w Przełomie przez Przewodniczącego ZKKM "powietrza woził nie będę"

08:30, 02.06.2010
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

~caban~caban

0 0

ocho odezwał się ZAŚCIANEK i zawistni ludzie
powiedzcie kto wam broni o coś winoskować
skoro mieszkańcy Młoszowej przez którą przechodzi linia kolejowa proszą o przystanek kolejowy to dlaczego nie wyjść im na przeciw i tego nie robić?
bo wy tu bluzgi piszecie? oj WSTYDŹCIE się naprawdę macie czego
wasz poziom dyskusji poniżej zera

mimo że nie mieszkam w Młoszowej jestem ZA i POPIERAM osoby które chcą coś dla swojej wioski zdziałać!

04:39, 02.06.2010
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BarakudaBarakuda

0 0

Domagam się przystanków przy każdej chałupie. Dlaczego mamy chodzić na przystanki ? Niech one przyjdą do nas !
A co, inni mogą, to my też.

20:12, 01.06.2010
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

macch3macch3

0 0

a ja wnioskuję o lotnisko w trzebini, bo mi daleko do krakowa...
z młoszowej do dulowej jest bliżej niz z osiedla na dworzec, a pociągi i tak jeżdżą coraz wolniej. 20 lat temu do krakowa osobowym jechało się niecałe 40 minut a teraz prawie godzinę.
wiadomo, że każdy chciałby mieć wygodniej, ale czy warto siać zamęt?

09:22, 01.06.2010
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

~prawda!~prawda!

0 0

Jestem na nie za kolejnym przystankiem w Mloszowej, bo to wydłuży czas przejazdu na trasie do Krakowa! Dla kilku osób jest to zbędny wydatek!

08:49, 01.06.2010
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

~mieszkanka ulicy Pa~mieszkanka ulicy Pa

0 0

apropo s jakości dróg gminnych w Trzebini.... zapraszam czytelników i dziennikarzy Przełomu na ulice Parkową na osiedlu centrum w Trzebini za Dworem Zieleniewskich. Ta droga a w zasadzie to coś co nosi jakieś resztki asfaltu to zemsta chyba radnego miejskiego na mieszkańcach tej ulicy; nomen omen dyrektora powiatowych dróg, że go wybrali cztery lata temu...

08:42, 01.06.2010
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

~mloszowiok~mloszowiok

0 0

od ponad 10lat ludzie w Młoszowej chodzą i proszą się po różnych urzędach o stworzenie przystanku kolejowego, peronu. i co? czytamy że czekają na ruch mieszkańców?
to co mamy zrobić? wyjść na tory i je zablokować? czy w czynie społecznym mamy nawieźć kamieni płytek chodnikowych i postawić tablicę przy torach z napisem MŁOSZOWA oraz Peron1, Peron2? o co chodzi? mamy słać pisma?

jestem wstrząśnięty nie zmieszany :(

04:24, 01.06.2010
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

~mcc~mcc

0 0

Poruszycie w następnym numerze problem z drogą Piłsudskiego w Trzebini ?
'Remontowali' ją w tamtym tygodniu przez 2-3 dni i to jest po prostu skandal co zrobili. Jest gorzej niż było, źle się jeździ, zwłaszcza motocyklem. Pozdrawiam i zachęcam do poruszenia tego tematu.

20:54, 31.05.2010
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PitPit

0 0

ADAMUS. Myślę, że samorządowi chodzi o to aby mieszkańcy zaczęli wznosić perony.

20:12, 31.05.2010
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ADAMUSADAMUS

0 0

cyt:. Ludzie z Młoszowej chcą przystanku kolejowego. Samorząd popiera pomysł. Ale czeka na ruch mieszkańców. Zarządca torowiska i przewoźnik są gotowi współpracować.

przepraszam o jaki ruch mieszkańców chodzi? co mają zrobić? przecież jest problem należy go rozwiązać na co tu czekać????

17:59, 31.05.2010
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%