Andrzej Mleczko z Libiąża był bliski śmierci. Pękł mu tętniak aorty (WIDEO, ZDJĘCIA) - przelom.pl
Zamknij

Andrzej Mleczko z Libiąża był bliski śmierci. Pękł mu tętniak aorty (WIDEO, ZDJĘCIA)

09:00, 31.10.2023
Skomentuj Andrzej Mleczko z prof. nadzw. dr hab. n. med. Przemysławem Nowakowskim na sali operacyjnej PAKS w Chrzanowie Andrzej Mleczko z prof. nadzw. dr hab. n. med. Przemysławem Nowakowskim na sali operacyjnej PAKS w Chrzanowie

Gdyby nie natychmiastowa reakcja specjalistów Polsko - Amerykańskich Klinik Serca w Chrzanowie pan Andrzej mógłby nie żyć. Apeluje do wszystkich, żeby się badać.

Andrzej Mleczko wcześniej nie wiedział, że ma tętniaka. Dowiedział się 19 października, w dniu swoich urodzin. Właśnie wtedy tętniak pękł.

- Poczułem okropny ból, żona z córką zadzwoniły po pogotowie. Od tamtej chwili niewiele pamiętam. Teraz czuję, że dostałem drugą szansę na życie - mówi pan Andrzej.

Przez ostatnie lata w ogóle nie chodził do lekarza, a sam o sobie mówił, że jest "żelazny". Do czasu.
- Naprawdę, badajcie się - apeluje.

62-latek trafił na Oddział Chirurgii Naczyniowej w Chrzanowie. Dzięki szybkiej reakcji lekarzy i interwencji chirurgicznej, czuje się teraz dobrze.

Jak mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Przemysław Nowakowski, chirurg naczyniowy American Heart of Poland - najczęściej diagnozowanym tętniakiem aorty jest tętniak aorty brzusznej, który często nie daje żadnych objawów. Jeśli nie zostanie wcześnie wykryty, może prowadzić do pęknięcia aorty i krwotoku wewnętrznego. Śmiertelność w przypadku pęknięcia tętniaka aorty sięga 80 proc.

- Brak świadomości o swoim stanie zdrowia może doprowadzić do zagrożenia życia, o czym przekonał się nasz pacjent - mówi Przemysław Nowakowski.

Tętniaka aorty często diagnozuje się przez przypadek, podczas standardowego, refundowanego badania USG jamy brzusznej, czasem tomografii komputerowej.

Można się go pozbyć operacyjnie, poprzez wszycie protezy w aorcie lub wprowadzenie stentgraftu (protezy wewnątrznaczyniowej) przez nakłucie lub małe nacięcie w pachwinie do środka aorty i umocowanie go w miejscu  tętniaka. Stentgraft tworzy nową drogę przepływu krwi, pozwalając na ominięcie i odciążenie osłabionej przez tętniaka ściany aorty.

[WIDEO]8254[/WIDEO]

(Ewa Solak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%