Dowód osobisty, paszport i cyfrowy mDowód - to trzy respektowane w naszym kraju dokumenty. Ten ostatni jest bardzo wygodny. Jak to działa?
Od miesiąca można bezpiecznie i bezpłatnie pobrać na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store aplikację mObywatel 2.0 . Pozwala ona na utworzenie mDowodu. A mDowód od 14 lipca możemy okazać zamiast dowodu osobistego. Od tego dnia nie ma już także obowiązku noszenia ze sobą plastikowego dokumentu.
Instytucje powinny respektować mDowód i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje. To potwierdzanie moze się odbywać trzema metodami: wizualną, funkcjonalną i kryptograficzną.
Metoda wizualna to taka, kiedy osoba, której tożsamość jest potwierdzana, okazuje w smartfonie swój mDowód. Urzędnik zwraca uwagę na fotografię, hologram (zmienia barwę przy poruszaniu smartfonem), datę ostatniej aktualizacji danych, zegar (powinien pokazywać aktualną datę i godzinę), elementy dynamiczne: ruchomy element graficzny prezentujący biało-czerwoną flagę, grafiki tła umieszczonego za danymi osobowymi.
Jeśli po sprawdzeniu wszystkich powyższych elementów urzędnik wciąż ma wątpliwości co do autentyczności dokumentu, może poprosić osobę, której tożsamość weryfikuje, o wyświetlenie np. certyfikatu czy uruchomienie którejś funkcji aplikacji. Taki sposób weryfikacji nazywamy metodą funkcjonalną.
Trzecia metoda nazywa się kryptograficzną. Urzędnik generuje w aplikacji QR Kod, a osoba, której tożsamość potwierdza, musi go zeskanować swoją aplikacją mObywatel. Osoba weryfikowana musi być w niej uwierzytelniona i zalogowana na swoim smartfonie.
mDowód nie jest cyfrową wersją dowodu osobistego - dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. mDowodu będziemy mogli użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też np. wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy.
Nowym dokumentem cyfrowym nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:
- składając wniosek o nowy dowód osobisty,
- przekraczając granicę kraju,
- załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.)
Wiesz, że...
Aplikacja mObywatel została po raz pierwszy udostępniona w 2017 roku. Jest stale modyfikowana i rozbudowywane o nowe usługi. Obecna jej zawartość to:
W aplikacji mają zostać uruchomione również:
- Zastrzeż PESEL: Usługa umożliwi ochronę przed kradzieżą tożsamości
- e-Doręczenia: Elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu obywatele będą wygodnie kontaktować się z urzędami.
- e-Pełnomocnictwa: Usługa umożliwi wygodne wystawianie pełnomocnictw, korzystanie z nich i zarządzanie nimi.
- Historia pojazdu: Ułatwi szybkie sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz wiarygodności oferty sprzedawcy.
- e-Wizyta w ZUS: Usługa pozwoli umówić przez internet wizyty w placówce ZUS.
- Zgłoszenie utraty dowodu osobistego: Umożliwi czasowe zawieszenie dokumentu lub jego całkowite unieważnienie.
- Tymczasowe prawo jazdy: Będzie uprawniać do prowadzenia pojazdu od razu po zdanym egzaminie, a jeszcze przed wyrobieniem właściwego dokumentu.
- Nowe dokumenty lokalne: W aplikacji pojawią się kolejne dokumenty lokalne innych miejscowości, które umożliwią mieszkańcom korzystanie z lokalnych zniżek i benefitów.
- Legitymacja osoby z niepełnosprawnością
- Potwierdzenie orzeczenia o niepełnosprawności.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Oklahoma18:22, 16.08.2023
Już się cieszą przyszłe komisje wyborcze jaki szybko będzie przy urnach.
Makariusz19:42, 16.08.2023
Swego czasu próbowałem używać tej aplikacji. Ciągłe błędy, zwisy, wylogowania i ogólne problemy skutecznie zniechęciły mnie do dalszego używania i odinstalowałem. Ogólnie wszystkie strony, portale czy aplikacje rządowe działają topornie, nie są intuicyjne i stwarzają sporo problemów. Nie raz się zastanawiałem czemu prywatne zasoby mogą działać sprawnie, a państwowe nie. Ogólnie są dwa wyznaczniki w programowaniu, albo jesteś pr0, albo 14m3r3m. Trzecia droga to już tylko polityczna, inni zwą ją trzecią nogą. Pozdrawiam
Alicja Molenda20:54, 16.08.2023
Dzisiaj sprawdzałam via sklep. Działa poprawnie. Teraz muszę sprawdzić proces weryfikacji jakimś urzędzie.
Makariusz21:03, 16.08.2023
Jest teraz niby wersja v2.0 Pani Alicjo, możliwe, że poprawili działanie. Ja próbowałem tego używać na wersji poprzedniej. Jest szansa, że wrócę do tej aplikacji za jakiś czas, pod warunkiem, że opinie będą dobre. Poprzednia wersja mnie zniszczyła. Aplikacja po wylogowaniu twierdziła, że dane logowania są błędne, mimo, iż wprowadzałem poprawne dane.
jgb05:56, 17.08.2023
#Makariusz zmień telefon. Nie zostawaj w tyle za nowoczesnością. Milionom działa a tobie nie ?
Makariusz06:04, 17.08.2023
A czemu zakładasz, że mam gorszy telefon od twojego? No i jaki znaczący wpływ ma telefon na jakość skryptu? Czytałeś opinie, przeglądałeś oceny? 1.6/5 na appstore, 3.9 na play. Po co się wypowiadasz, skoro nie masz o tym pojęcia?
Więźniowe z Trzebini wskazali na Trzaskowskiego
Teczowe chlopaki z ZK wow!
mol
06:31, 2025-05-21
Pasażerowie będą zachwyceni. Premier potwierdza
Dziwnym trafem Chorwaci sa innego zdania i maja negatywne opinie na temat tego pociagu i o Polakach!
Jan
06:24, 2025-05-21
Więźniowe z Trzebini wskazali na Trzaskowskiego
tylko Rafał
@hotin
05:13, 2025-05-21
Zbiórka elektroodpadów w Gromcu i Żarkach
Moja tesciowa to jest jak radio, mozna przywiesc?
Julek
01:50, 2025-05-21