"Silva rerum veteris artis, czyli o rzemiośle, rzemieślnikach i cechach chrzanowskich" - to tytuł nowej wystawy w Domu Urbańczyka przy al. Henryka w Chrzanowie. Zostanie otwarta w środę, o godz. 17.
Przygotowano eksponaty ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, Cechu Rzemiosł Różnych oraz parafii św. Mikołaja.
Wystawę opracowała kustosz Marta Gawor. Podczas środowego wernisażu wystąpi zespół Fedelmente.
- Niech ta podróż po ponad sześciu wiekach tradycji rzemieślniczych i brackich naszego miasta, będzie niezwykłym przeżyciem, jak i pamiątką potomności zostawioną - zachęca do odwiedzin Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.
Bractwa kościelne i cechy rzemieślnicze odegrały niebagatelną rolę w kształtowaniu się i rozwoju Chrzanowa na przestrzeni od XV w. do XX w. Pamiątki po ich działalności są widoczne na każdym kroku w przestrzeni miasta (to budynki, fundacje lub elementy, które można znaleźć w każdym starszym domu). Do czasów współczesnych przetrwał Cech Rzemiosł Różnych, którego początki sięgają I poł. XVII w., kiedy to 11 VII 1623 r. cech krawiecki zawarł umowę z cechem kowalskim w sprawie ołtarza św. Anny w kościele farnym. Wówczas zawiązało się Bractwo św. Anny, do którego w późniejszych dekadach przyłączały się inne zawody (m.in. stolarze, ślusarze, tokarze, bednarze, garncarze, kołodzieje, etc.), tworzące ówcześnie Cech Rzemiosł Łącznych Bractwa św. Anny.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz