Wierzący prawosławni Ukraińcy świętują dzisiaj Zwiastowanie (Wiszczanije svjatoj Bogorodicy) - przelom.pl
Zamknij

Wierzący prawosławni Ukraińcy świętują dzisiaj Zwiastowanie (Wiszczanije svjatoj Bogorodicy)

13:51, 07.04.2022
Skomentuj Zwiastowanie. depositphotos.com Zwiastowanie. depositphotos.com

Dzisiaj, 7 kwietnia, chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą Zwiastowanie. Chrześcijanie obrządku zachodniego świętowali je 25 marca. Z tym świętem na Wschodzie związanych jest wiele tradycji, pewne ograniczenia i dość surowe zakazy. Co można zrobić, a czego nie można robić w dniu Zwiastowania w poniższym materiale.

Zgodnie z tradycją biblijną, w tym dniu archanioł Gabriel przybył do Marii z Nazaretu, aby ogłosić, że Duch Święty zstąpił na nią i że urodzi Syna Bożego. Święto Zwiastowanie prawosłąwne obchodzone jest 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem wypadającym na 7 stycznia.

Na Wschodzie zachowana jest tradycja obchodzenia swiąt dokładnie w tych dniach kiedy następują, dlatego co kilkadziesiąct lat prawosławni obchodzą wyjątkowe święto tzw. Kyrio-Paschę, kiedy to Zwiastowanie przypada na dzień Zmartwychwstania Pańskiego.

Kościół prawosławny zaleca spowiedź i komunię przy Zwiastowaniu. W świątyniach święcona jest woda. Uważa się, że woda konsekrowana w tym dniu nabiera specjalnych właściwości leczniczych i jest w stanie przezwyciężyć każdą chorobę.

Nabożeństwo zaczyna się wieczorem i trwa do rana. A rano, na pamiątkę dobrej nowiny, kapłani wypuszczają w niebo białe gołębie. Szczególną tradycją jest pieczenie i święcenie proskury (białego chleba o specjalnym kształcie, używanego w kulcie prawosławnym). Zabiera się go do kościoła, święci, a następnie zjada całą rodziną na czczo.

Inną tradycją Zwiastowania jest dekorowanie domów świeżymi kwiatami. Wybierane są do tego głównie białe lilie, które symbolizują niewinność Matki Boskiej.

Nie możn w tym dniu pracować. Mówi się, że "w Zwiastowanie dziewczyna nie splata warkocza, ptak nie buduje gniazda".

Zgodnie z powszechnym przekonaniem, dopiero po Zwiastowaniu mogły rozpocząć się prace polowe. Wcześniejsze "niepokojenie" ziemi było uważane za wielki grzech. Istnieje przekonanie, że pogoda przy Zwiastowaniu jest taka sama jak w Wielkanoc.

Maryja Panna jest przede wszystkim patronką kobiet i dzieci. Dlatego można ją prosić o małżeństwo, zdrowie dla siebie i bliskich, przebaczenie grzechów i uzdrowienie chorób. Najważniejszą rzeczą w modlitwie jest szczerość, a nie zapamiętany tekst. Musisz zwrócić się do Boga zgodnie ze swoim wewnętrznym pragnieniem i czystymi myślami.

Warto pamiętać, że:

Prawosławna Wielkanoc przypada tydzień po katolickiej Wielkanocy. W tym roku, goszcząc ukraińskie rodziny, mamy więc wyjątkowa okazję do świętowania Wielkanocy (Paschy) dwa razy.

(Natasha Korzhitska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

antychazarantychazar

0 0

...a kogo to obchodzi ?!!!! czy u nich były podobne wiadomosci o naszych świętach ? ZAPEWNE NIE !!!!!

06:17, 08.04.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MakariuszMakariusz

0 0

Pewnie nie pisali o naszych świętach, ale obecnie mamy co mamy. Pewnie z 3mln ich jest w sumie w Polsce, połowa z tego mogła być już wcześniej i pracować. Jakby nie patrzeć jesteśmy z nimi tutaj, więc deko wiedzy się przyda.

06:53, 08.04.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MakariuszMakariusz

0 0

Miałem napisać, że mamy inną sytuację, zamiast "mamy co mamy".

06:54, 08.04.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

po pa papo pa pa

0 0

Napisałbym tu coś ,ale pani Molendowa mnie wykasuje,ona trzyma hasło admina...

19:12, 08.04.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%