Księża w tym wyznaniu mogą się żenić - przelom.pl
Zamknij

Księża w tym wyznaniu mogą się żenić

14:00, 25.10.2020
Skomentuj Kościół polskokatolicki w Libiążu-Moczydle Kościół polskokatolicki w Libiążu-Moczydle

W Libiążu znajduje się jedyna z regionie parafia kościoła polskokatolickiego. W czym wierni i duchowni odróżniają się od rzymskich katolików?

Kościół polskokatolicki liczy około 21,5 tys. wiernych. Kościoły tego wyznania są rozmieszczone w trzech diecezjach: krakowsko-częstochowskiej, warszawskiej oraz wrocławskiej. Wspólnota dysonuje 80 parafiami, a w jej skład wchodzi około 80 duchownych. Nauka Kościoła Polskokatolickiego w RP nie odbiega od wiary i tradycji Kościoła katolickiego, z pewnymi wyjątkami. Eucharystia sprawowana jest pod dwiema postaciami: Ciała i Krwi Pańskiej. W Kościele Polskokatolickim w RP są dwie formy spowiedzi: indywidualna w konfesjonale oraz ogólna (sprawowana jako odrębny obrzęd przed ołtarzem lub w połączeniu ze spowiedzią powszechną podczas mszy świętej), Do spowiedzi indywidualnej są zobowiązane przystępować dzieci oraz młodzież. Kościół Polskokatolicki nie uznaje dogmatu o nieomylności papieża i nie podlega Watykanowi. Jego duchowni mogą się żenić.

Parafia tego wyznania znajduje się w Libiążu-Moczydle. Pierwsze nabożeństwo kościoła polskokatolickiego odbyło się w tamtejszej remizie strażackiej w 1961 roku. Parafia została erygowana 16 sierpnia 1961 roku pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przez pierwsze lata wierni spotykali się w kaplicy parafialnej w prywatnym domu przy ulicy Krakowskiej. Pierwszym proboszczem został ks. proboszcz Eryk Cetława. W 1964 roku zastąpił go ks. Aleksander Smętek. W tym czasie został poświęcony plac pod budowę kościoła-pomnika ku czci biskupa Franciszka Hodura. To urodzony w Żarkach organizator oraz zwierzchnik Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w USA. Kościół powstał dzięki ofiarom złożonym przez amerykańską Polonię.

W 2010 roku zmarł ks. Aleksander Smętek, którego zastąpił ks. Kamil Korpik. Ne jego wniosek w 2013 roku libiąska rada miejska nadała ulicy prowadzącej do kościoła imię biskupa Franciszka Hodura. Stało się to w 60. rocznicę jego śmierci.

(Marek Oratowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%