Angielska kuchnia wcale nie jest zła - przelom.pl
Zamknij

Angielska kuchnia wcale nie jest zła

Grażyna KaimGrażyna Kaim 12:00, 24.08.2024
Skomentuj

Nie wyobrażam sobie kuchni bez mięsa. Oczywiście umiem dania wegetariańskie przygotować, ale dla mnie mięso w kuchni jest ważne - mówi 41-letni Maciej Piórkowski z Chrzanowa, doradca kulinarny, z kilkuletnim doświadczeniem w Londynie.

Już jako nastolatek myślał o tym,  żeby być kucharzem. Po podstawówce chciał iść do technikum gastronomicznego, ale w mieście, w którym wtedy mieszkał, nie było takiej szkoły. Zdecydował się więc na technikum handlowe.

Ostatecznie i tak zawodowo zajął się gotowaniem. Dzięki pomocy przyjaciela wyjechał do Anglii i w tamtejszych restauracjach zdobywał kulinarne szlify. Tam też kształcił się w tym kierunku i uzyskał Dyplom Professional Cookery.

Choć kuchnia angielska nie zbiera w świecie zbyt pochlebnych opinii, Maciej Piórkowski uważa, że zupełnie niesłusznie.

- Klasyczne angielskie danie: fish & chips, jeśli zostało przyrządzone z dobrego dorsza, w panierce z piwa - jest wyśmienite. Popularna w kuchni angielskiej jest też jagnięcina – świetne mięso. Anglicy mają znakomite sery z najpopularniejszym cheddarem. I kolejna angielska kulinarna klasyka: sunday roast. To danie  składające się z dużego kawałka pieczonego mięsa – zazwyczaj wołowiny, z ziemniakami, innymi warzywami i Yorkshire pudding – takimi krążkami upieczonymi z ciasta podobnego do naleśnikowego – przekonuje Maciej Piórkowki.

Obecnie zajmuje się głównie doradztwem kulinarnym, współpracuje też z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini.

Jaką jadł najdziwniejszą potrawę, dlaczego wrócił do Polski, czym zajmuje się doradcza kulinarny? Całą rozmowę z Maciejem Piórkowskim przeczytacie w 33. numerze Przełomu.

Tymczasem na sobotni albo niedzielny obiad możecie przyrządzić tradycyjne danie Anglików:

FISH & CHIPS według przepisu Macieja Piórkowskiego.  

Składniki:

- polędwica z dorsza: 250-300 g

- mąka pszenna (do uzyskania gęstego ciasta, które po zanurzeniu ryby nie będzie spływało)

- proszek do pieczenia: 1 łyżeczka

- soda oczyszczona: 1/2 łyżeczki

- sól

- pieprz

- zimne piwo

Wszystkie składniki suche mieszamy w misce (odrobinę mąki należy zostawić do obtoczenia ryby przed smażeniem) i dodajemy powoli zimne piwo do otrzymania bardzo gęstej masy. Jeżeli powstaną grudki z mąki, nie trzeba ich rozbijać. Można dodać odrobinę kurkumy lub papryki czy nawet czosnku granulowanego.

Polędwicę z dorsza obtaczamy w mące i zanurzamy cieście piwnym. Smażymy w oleju rzepakowym w temp. 180 stopni C.

Jak przygotować domowe frytki

Duże ziemniaki obieramy i kroimy na frytki o średnicy ok. 1 cm. Rozgrzewamy olej rzepakowy w garnku do temperatury 50 stopni C i blanszujemy ziemniaki aż zmiękną. Studzimy je i kolejny raz smażymy - już w oleju o temperaturze 180 stopni C.

Danie fisf & chips można podać z pure z zielonego groszku

Składniki:

- groszek zielony mrożony: 500 g

- szalotka: 100 g

- czosnek: 4 ząbki

- masło: 150 g, oliwa z oliwek (dodana do smażenia z masłem)

- białe wino: 200 ml

- sól, pieprz

- odrobina bulionu warzywnego

Szalotkę kroimy w piórka, czosnek w plastry i smażymy na średnim ogniu, żeby nie spalić masła. Kiedy czosnek z szalotką zmiękną, dodajemy groszek i smażymy razem przez kilka minut. Dodajemy białe wino i odrobinę bulionu warzywnego. Całość gotujemy przez kilka minut tak, żeby groszek nam nie stracił koloru. Całość przekładamy do blendera i miksujemy - według uznania - nie musi być gładka masa.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%