Rząd szykuje wielkie zmiany. Starsze bloki czeka kosztowny remont - przelom.pl
Zamknij

Rząd szykuje wielkie zmiany. Starsze bloki czeka kosztowny remont

12:30, 17.06.2025 Aktualizacja: 13:09, 17.06.2025
Skomentuj Obraz autorstwa freepik Obraz autorstwa freepik

Ministerstwo szykuje rewolucję dla tysięcy spółdzielni i wspólnot. Projekt przepisów może wywrócić dotychczasowe zasady budownictwa do góry nogami.

W Polsce może wkrótce zniknąć widok wielopiętrowych bloków bez wind. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad przepisami, które nałożą obowiązek montażu wind w budynkach o co najmniej trzech kondygnacjach – także tych już istniejących. To oznacza kosztowne inwestycje, ale też ogromne zmiany dla tysięcy mieszkańców.

Kogo obejmą nowe przepisy?

Jak wynika z projektu nowelizacji przepisów budowlanych, obowiązek instalacji wind ma dotyczyć:

  • budynków wielorodzinnych o trzech i więcej kondygnacjach,
  • budynków użyteczności publicznej posiadających przynajmniej dwie kondygnacje,
  • budynków zamieszkania zbiorowego, jak np. hotele.

Dziś przepisy wymagają montażu windy dopiero w budynkach mających minimum pięć pięter lub ponad 12 metrów wysokości. Projekt zakłada więc istotne obniżenie tego progu.

Dotyczy również starszych bloków

Co istotne, nowe regulacje nie będą dotyczyć wyłącznie nowych inwestycji. Również starsze bloki, w których dziś brakuje wind, będą musiały spełnić nowe wymagania – po to, by umożliwić dostęp do wyższych pięter osobom niepełnosprawnym, starszym oraz rodzicom z małymi dziećmi.

Według szacunków ministerstwa, nawet 3,5 tysiąca wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych będzie musiało wprowadzić takie zmiany.

Kto za to zapłaci?

Montaż wind będzie oczywiście kosztowny. Ministerstwo zapowiada jednak możliwość dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz z funduszy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Mimo to część kosztów spadnie na samych mieszkańców – poprzez wkład własny spółdzielni i wspólnot.

Projekt zakłada, że nowe przepisy wejdą w życie 20 września 2026 roku. Właściciele budynków otrzymają czas na wprowadzenie zmian – do końca 2029 roku.

Źródło zdjęcia głównego: Obraz autorstwa freepik

(Źródło: RMF FM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Tenczowy Rafau Tenczowy Rafau

1 0

Kolejny sposób na wywłaszczenie Polaków z majątku wspólnego . Kogo będzie stać na taką inwestycję? Z pewnością niwielu,reszta będzie musiała sprzedać nieruchomości bogatym formom z zachodu, które owszem zrobią co trzeba, ale potem odbiją to sobie z nawiązką na najemcach

21:20, 17.06.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary zgredstary zgred

0 0

Obawiam się, że w trzy lata to nawet nikt nie wyprodukuje tylu wind. No chyba że nasi skośnoocy bracia. Skąd na to pieniądze pomijam. No i co zrobią tym, którzy nie wybudują; zakażą mieszkać na tych wyższych piętrach czy będą zamykać zarządców? Naiwnie myślałem, że dekretowanie (urzędowe wprowadzanie) dobrobytu, to było w systemie minionym dawno i słusznie.

21:57, 17.06.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%