MSWiA przygotowało projekt przepisów określających, jak mają wyglądać i być wyposażone obiekty zbiorowej ochrony. Wśród wymagań m.in. trzy litry wody na osobę, żywność, apteczki i radioodbiorniki.
Jak podaje PAP, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad nowymi regulacjami dotyczącymi obiektów zbiorowej ochrony ludności.
Projekt rozporządzenia opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji, a jego treść trafiła właśnie do konsultacji publicznych. Dokument zawiera dokładne zalecenia, jak przygotować schrony i miejsca tymczasowego schronienia na wypadek zagrożeń.
Zgodnie z projektem, w każdym takim obiekcie powinno znaleźć się konkretne wyposażenie.
Wśród wymagań wymieniono m.in. minimum trzy litry wody pitnej na osobę dziennie, konserwy i gotowe posiłki o długim terminie ważności, apteczki (jedna na 20 osób), radioodbiorniki i radiostacje, telefony, latarki, środki higieny, gaśnice, dokumentacja ewakuacyjna oraz sprzęt pomocniczy dla osób z niepełnosprawnościami.
W schronach zlokalizowanych w strefach zagrożeń chemicznych lub biologicznych obowiązkowe będą również elementy odzieży ochronnej, takie jak maski przeciwgazowe, rękawice i kombinezony.
Projekt określa także zasady przystosowywania i zarządzania schronami. Właściciele lub zarządcy budynków, które mają pełnić funkcję ochronną, będą zobowiązani do przeprowadzania przeglądów i testów nie rzadziej niż raz na pięć lat.
Chodzi m.in. o sprawdzenie szczelności konstrukcji, czyszczenie zbiorników wody pitnej, kontrolę wentylacji oraz zabezpieczenie obiektu przed dewastacją i dostępem osób niepowołanych.
Dla budowli, które mają pomieścić więcej niż 120 osób, przewidziano obowiązkowy personel w odpowiedniej liczbie – co najmniej jedna osoba na 120 chronionych i dodatkowo jedna osoba na każde pięć osób z niepełnosprawnością.
Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni po ich ogłoszeniu. Resort przewiduje, że część obowiązków będzie mogła zostać powierzona właścicielom lub zarządcom budynków na mocy porozumienia lub decyzji administracyjnej.
W przypadku braku możliwości technicznych dostosowania budynku, możliwe będzie odstąpienie od jego przekształcenia w schron – decyzję w tej sprawie podejmie odpowiedni organ.
0 0
Ludzie, po pierwsze: najpierw musza byc SCHRONY.Schron to ukrycie speniajace wymogi, zdolne chronic od wybuchów artyleryjskich oraz taktycznych jądrowych.W Polsce takie wymogi spelnia jakies 1-2% schronów, zbudowanych za komuny dla kierownictwa panstwa PRL. Reszta, glownie w podziemiach np. blokow (Nowa Huta czy inne) NIE SPELNIA. Bylem, widzialem. Strop i sciany grubosc okolo 25 cm, to o wiele za malo.Drzwi stalowe podobne jak w okretach wojennych, stal dosc cienka.
Zeby mowic o wyposazeniu, najpierw trzeba miec CO WYPOSAZAC, czyli trzeba miec schrony.Zbudowac lub zmodernizowac obecne (choc nie wyobrazam sobie w jaki sposob mozna np.pogrubic strop piwnicy w bloku, jesli NAD stropem jest przestrzen mieszkalna.Niewykonalne.Mieszkanie musialoby byc zlikwidowane, lub jego wysokosc o wiele zmniejszona, nie nadajaca sie do zycia).