W trakcie kazania ks. proboszcz Piotr Mozdyniewicz mówił o wezwaniu do nawrócenia oraz przemiany swoich serc.
Podczas Mszy Świętej wierni śpiewali pieśni: "Witaj, pokarmie", "Posypmy głowy popiołem", "Upadnij na kolana", a także "Któryś za nas cierpiał rany".
::video{"type":"single","item":"10044"}
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"5596"}
Wielki Post jest dla katolików przywołaniem do nawrócenia oraz odnowienia życia. To także czas przygotowań poprzez rekolekcje i spowiedź do największego święta w całym roku liturgicznym - Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Świąt Wielkanocnych.
W tym okresie Kościół powstrzymuje się od ozdabiania ołtarzy kwiatami, by w ten sposób podkreślić ascetyczny charakter Postu.
Popielec to wyjątkowy dzień, w którym osoba wierząca usłyszy słowa: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz", które mają przypominać jej o słabości i kruchości życia ludzkiego.
Posypanie przez kapłana głowy popiołem ma symbolizować gotowość do pokuty i nawrócenia się, a okres Wielkiego Postu ma być okresem zadumy i powstrzymania się od zabaw. Popiół pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.
Katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie posiłków do syta do jednego w ciągu dnia.
W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestnictwa w Eucharystii, choć przedstawiciele Kościoła zachęcają wiernych do rozpoczęcia tego okresu liturgicznego Mszą świętą.

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Najpierw urzędnicy, potem PSZOK
trzeba szybko otworzyć bo butelkomaty to nie wypał, a tak to podstawią hasioka i gitara
kiki
21:19, 2026-05-21
2080 mieszkańców zawalczyło o wakacje marzeń
W Libiążu nie było loterii. Cała pula poszła do biznesmena, który wygrał nową drogę do jego biznesu. Finito.
Rybka_z_Helu
19:59, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Od samego początku to śmierdziało i śmierdzi właśnie mamy pimy pierwsze efekty. W Babicach się połapali i szybko się z tego wycofali, a pozostali brnęli, bo pewnie mieli mieć z tego w przyszłości "owoce"...
Tubylec
19:57, 2026-05-21
Mieszkańcy dostali ostrzeżenie. Chodzi o próby włamań d
Bo pYlicja przechodzi Nadzwyczajne Szkolenie w zakresie mamdatow za nienoszenie maseczek na wypadek gdy pififizer zechce jeszcze zarobic .......... pisywnia cylowa dla jajec
petrus
19:46, 2026-05-21
WYRÓŻNIONE KOMENTARZE
6 0
Tymczasem w ramach posypywania głów popiołem hierarchowie właśnie zrezygnowali z kościelnej komisji w sprawie nadużyć seksualnych za powołaniem której sami głosowali. I co wy na to owieczki?
Pozostałe komentarze
3 4
gusła i zabobon: Polska folwarczna XVII w.
2 2
Niech żyje Średniowiecze! A co z rozwojem gospodarczym gminy Trzebinia? Kiedyś byliśmy w pierwszej piątce najbogatszych gmin w Polsce! Ale to się chyba już " ne vrati"....
0 1
Niestety to średniowiecze stworzyliśmy my ludzie, tacy jak ty, ja i inni. Na pocieszenie to komuna trwa i będzie trwała, ona nigdy się nie skończyła i nie skończy. Przykre ale prawdziwe.
1 0
Nie opowiadaj bzdur bo duchowni wprowadzili w średniowieczu mordy, gwałty i tortury rzekomo w imię Boga a nie zwykli ludzie.
2 1
hotinku: pierwszym komunistą był tzw. Józef Krzysztof: znany jako Jezus Chrystus. To fakt historyczny.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz