Te przepisy wkrótce mają się zmienić. Chodzi o fentanyl i silne leki opioidowe - przelom.pl
Zamknij

Te przepisy wkrótce mają się zmienić. Chodzi o fentanyl i silne leki opioidowe

12:00, 31.08.2024 Źródło: RMF FM Aktualizacja: 21:54, 31.08.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Od początku 2024 roku w Polsce odnotowano 82 przypadki zatrucia fentanylem – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny w rozmowie z reporterem RMF FM, Michałem Dobrołowiczem.  W odpowiedzi na rosnące zagrożenie związane z przedawkowaniem silnych leków opioidowych, Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zaostrzenie przepisów dotyczących recept na fentanyl oraz inne leki opioidowe.

Trwają obecnie konsultacje społeczne w tej sprawie.

Nowe przepisy dotyczące recept na opioidy

Nowe regulacje, które mają wejść w życie we wrześniu, przewidują, że recepty na wybrane leki opioidowe, w tym fentanyl, morfinę, tramadol i oksykodon, będą mogły być wystawiane jedynie podczas osobistej wizyty u lekarza, a nie w ramach teleporady.

Szefowa resortu zdrowia, Izabela Leszczyna, w rozmowie z RMF FM, zaznaczyła, że ostateczny kształt przepisów może ulec zmianie. Rozważana jest możliwość zdalnego wystawiania recept jedynie w przypadku kontynuacji leczenia, pod warunkiem, że pacjent otrzymał pierwszą receptę podczas osobistej wizyty, a lekarz ma możliwość odpowiedniej weryfikacji pacjenta, na przykład poprzez połączenie wideo. Celem tych zmian jest ograniczenie liczby recept wystawianych przez tzw. receptomaty, które pozwalają na zdalne wystawianie recept bez osobistego kontaktu z pacjentem.

Obawy i uwagi dotyczące nowych przepisów

Podczas trwających konsultacji społecznych, zgłaszane są różne uwagi, między innymi dotyczące tego, kto powinien mieć prawo do zdalnego wystawiania recept na silne leki opioidowe.

Naczelna Izba Lekarska podkreśla, że masowe wystawianie recept na opioidy bez odpowiedniego zbadania pacjenta budzi poważne obawy. Brak osobistego kontaktu lekarza z pacjentem podczas pierwszej wizyty utrudnia właściwą diagnozę i dobór odpowiedniej terapii, co może zwiększać ryzyko błędów i dostarczania leków osobom nieuprawnionym.

Lekarze wskazują na konieczność dokładniejszej weryfikacji osób, które otrzymują recepty na tak silne leki jak fentanyl. Substancja ta może prowadzić do poważnych zatruć, które mogą skutkować ograniczeniem funkcji życiowych, a nawet zgonem.

(Źródło: RMF FM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%