Wielu z nas nie wyobraża sobie już funkcjonowania bez telefonu i dostępu do internetu. U młodzieży i dzieci może powodować różnego rodzaju problemy ze zdrowiem. W podcaście opowiada o tym psycholog Katarzyna Martewicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chrzanowie.
Wśród starszych uczniów w szkołach ponadpodstawowych przerwy wyglądają tak, że młodzież siedzi oparta o ścianę i nie widzi świata poza ekranem. Nie ma gwaru, rozmów.
- Dla wielu młodych osób to sposób spędzania czasu. Jest jednak dużo wątpliwości czy to zdrowy sposób. Szkoła to miejsce, gdzie człowiek uczy się i buduje umiejętności społeczne. Alienacja z telefonem ten proces zaburza – uważa psycholog.
Podkreśla, że w szkołach, gdzie obowiązuje zakaz używania telefonów, aktywność dzieci powraca, rodzi pomysły na kreatywne spędzanie czasu.
Sięganie po telefon zaczyna się już wtedy, gdy dziecko ma parę lat. Ale...
- Same po telefon nie sięgają. Dają im go rodzice. Bywają więc maluszki, które jeszcze nie umieją mówić, ale świetnie znają się na obsłudze telefonu czy tabletu. To zaburza prawidłowy rozwój – nie kryje Katarzyna Martewicz.
Jakie są zagrożenia wynikające z nadmiernego używania telefonu przez najmłodszych, czy może to mieć wpływ na dorosłe życie? Jakie są czasowe limity związane z używaniem telefonu i jak chronić dzieci przed niebezpieczeństwami związanymi z dostępem do internetu? O tym wszystkim możecie posłuchać w podcaście. Zapraszamy
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz