Jakie objawy na stronie świadczą o wirusie? - przelom.pl
Zamknij

Jakie objawy na stronie świadczą o wirusie?

23:56, 27.08.2024 . Aktualizacja: 23:56, 27.08.2024

Witryna internetowa to zbiór plików przechowywanych na serwerze. Gdy użytkownik wpisze lub wyszuka określoną domenę, pliki te zostaną mu wyświetlone jako strona www. Niestety, witryna internetowa, podobnie jak inne rodzaje danych, może zostać zaatakowana przez wirusa. Po czym poznać zainfekowaną stronę? Jak objawia się wirus na witrynie? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.

Po czym poznać zainfekowaną stronę?

Strona zainfekowana często wykazuje różne objawy, które mogą sugerować, że została zaatakowana przez wirusa. Oto one:

  • Obniżona wydajność - strona ładuje się wolniej niż zazwyczaj, zużycie jego zasobów wyraźnie się zwiększyło, serwer jest przeciążony;
  • Nietypowe przekierowania - użytkownicy zostają przekierowani na nieznane, podejrzane strony bez ich wiedzy i zgody.
  • Podejrzana aktywność - nieoczekiwane logowania do panelu administracyjnego, pojawienie się nowych kont użytkowników, modyfikacje w plikach witryny;
  • Modyfikacje treści strony - nieautoryzowane zmiany w zawartości strony, np. wstawione linki prowadzące do zewnętrznych, podejrzanych witryn.
  • Ostrzeżenia z przeglądarek - przeglądarki internetowe mogą wyświetlać komunikaty ostrzegające o potencjalnym zagrożeniu przy próbie wejścia na witrynę.

Po dostrzeżeniu wymienionych objawów należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania, aby wyeliminować zagrożenie. Aby dowiedzieć się, jak przeprowadzić usuwanie wirusów WordPress, kontynuuj czytanie.

Wirusy na stronach internetowych - skąd się biorą?

Zainfekowanie witryny najczęściej wynika z luk w zabezpieczeniach używanych skryptów. Korzystanie z przestarzałych wersji systemów CMS, takich jak WordPress czy PrestaShop, wiąże się ze sporym ryzykiem, ponieważ w ich zabezpieczeniach z pewnością odkryto już luki. Są one często wykorzystywane przez zautomatyzowane boty do umieszczania złośliwych kodów na stronach www.

Kolejną przyczyną wirusów na witrynach internetowych jest wyciek danych, który może skutkować przejęciem danych logowania do serwera FTP, bazy danych czy panelu administracyjnego przez nieuprawnione osoby. Do wycieku danych dochodzi zazwyczaj w wyniku nieodpowiedniego zabezpieczenia komputera.

Wirusy na stronach internetowych - jakie szkody mogą wyrządzić?

Wirusy działają na różne sposoby, ale najczęściej zakłócają poprawne funkcjonowanie strony www. W wyniku infekcji witryna może zacząć przekierowywać użytkowników na inne, podejrzane strony, co skutecznie odstrasza odwiedzających. Wirus może również usuwać pliki znajdujące się na serwerze, co sprawi, że witryna przestanie być dostępna, nawet dla samego administratora.

Na skutek wirusów często dochodzi także do zajęcia plików „robots.txt” i „sitemap.xml”. Pierwszy z nich może zostać zmodyfikowany, aby zablokować indeksowanie strony w wyszukiwarkach, a drugi może zostać usunięty, aby obniżyć pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.

Jak usunąć wirusa ze strony internetowej?

Aby usunąć wirusa ze strony www, należy przeskanować witrynę przy użyciu narzędzi antywirusowych, ręcznie usunąć zainfekowane pliki, a następnie zaktualizować oprogramowanie. Staranne wykonanie tych kroków jest konieczne do zlokalizowania wirusa, skutecznego usunięcia złośliwego oprogramowania i ochrony strony przed przyszłymi atakami.

W przypadku trudności ze zniwelowaniem wirusa najlepiej zgłosić się do profesjonalistów specjalizujących się w usuwaniu złośliwych oprogramowań. Korzystając z usług fachowców, ma się pewność, że cały proces zostanie przeprowadzony w sposób sprawny i skuteczny. Specjaliści wiedzą, jak wykonać usuwanie wirusów WordPress i zabezpieczyć stronę przed atakami.
Jak zabezpieczyć stronę przed wirusami?
Oto kilka sposobów, aby zabezpieczyć stronę www przed zainfekowaniem:

  • Stosowanie protokołu SSL - protokół szyfrujący dane znacznie utrudnia wykrycie problemów w kodzie strony, przez co ciężko jest zaatakować jej zawartość.
  • Nie zapisywanie hasła do serwera na pliku - najlepiej zapamiętać hasło i login do serwera FTP, a jeśli to nie jest możliwe, warto je zapisać na kartce.
  • Systematyczne skanowanie komputera przy pomocy programów antywirusowych - dzięki temu zainfekowane pliki nie zostaną wgrane na serwer strony.
  • Stosowanie trudnych haseł do panelu administracyjnego domeny i FTP - im bardziej złożone hasło, tym trudniej je złamać.

Stosując się do powyższych wskazówek, można ustrzec się przed zainfekowaniem strony www.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%