Własna sala kinowa w domu - jak podejść do tematu z głową? - przelom.pl
Zamknij

Własna sala kinowa w domu - jak podejść do tematu z głową?

red + 23:00, 06.12.2023
Skomentuj

Domowa sala kinowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkają daleko od kina lub nie chcą znosić niedogodności związanych z tą formą rozrywki (tłumy ludzi na premierach, hałasujące towarzystwo). Jednak mini kino w domu to maksymalne wyzwanie. Trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, rozprawić się z przeszkodami, a na końcu dobrać optymalny sprzęt.

Jakie pomieszczenie wybrać na salę kinową?

Domowe kino można teoretycznie urządzić w każdym pomieszczeniu, chociażby w salonie czy sypialni. Jednak największą wygodę zapewni osobny pokój, który będzie poświęcony wyłącznie dziesiątej muzie. Sala kinowa nie powinna sąsiadować z często użytkowanym pokojem, żeby osoby oglądające film nie przeszkadzały innym domownikom. Kino w domu najlepiej urządzić w piwnicy, garażu czy na strychu, przy czym nie trzeba przejmować się brakiem okien. Naturalne światło jest wręcz niewskazane, ponieważ utrudnia projekcję filmu.

Jak przygotować domowe kino?

Jeżeli prywatna sala kinowa sąsiaduje z pokojem dziecka, gabinetem czy sypialnią, warto wygłuszyć ściany, np. za pomocą płyt akustycznych, miękkiej pianki czy korka. O ile pomieszczenie nie znajduje się na parterze, trzeba również wyciszyć podłogę. Można w tym celu użyć grubej wykładziny lub pianki akustycznej. Do wygłuszenia drzwi można wykorzystać gumowe uszczelki lub grubą zasłonę. Zasłonić trzeba będzie również ewentualne okno i tutaj można użyć np. rolet typu blackout, żaluzji lub kotary z nieprześwitującego materiału. Jeżeli kino ma znajdować się na strychu lub piwnicy, wówczas może być konieczne doprowadzenie zasilania elektrycznego.

Wyposażenie domowego kina

Kino w domu musi być wygodne - w końcu nikt nie chce wstać po kilkugodzinnym seansie z bólem pleców. Przyda się zatem komfortowa kanapa oraz fotel z wysokim oparciem i podnóżkiem. Jeżeli pomieszczenie jest duże, warto wstawić dodatkowe siedziska (np. worki sako) i stolik na przekąski. Przyda się też szafka RTV, w której będzie można przechowywać filmy i elektronikę. Jeśli zaś chodzi o sprzęt, to kinomaniacy mają do wyboru różne rozwiązania.

Do wyświetlania filmów można wykorzystać:

  • duży telewizor (55-100 cali) z zestawem kina domowego,

  • duży telewizor z laptopem,

  • rzutnik z ekranem projekcyjnym i zestawem kina domowego,

  • rzutnik z ekranem projekcyjnym i laptopem.

Telewizor czy projektor - co lepsze do prywatnego kina?

Dla osób, które chcą stworzyć prawdziwe kino w domu, najlepszym rozwiązaniem będzie zestaw składający się z rzutnika, ekranu projekcyjnego oraz systemu nagłaśniającego. Można w ten sposób uzyskać przestrzenny dźwięk oraz najwyższą jakość obrazu (full HD i 4K) na bardzo dużym ekranie o przekątnej 120-200 cali. Rzutnik może być wolnostojący lub zamontowany pod sufitem czy na ścianie. Jeśli zaś chodzi o ekran projekcyjny, dostępne są różne rozwiązania, na przykład:

  • stały ekran osadzony na aluminiowej ramie,

  • wysuwany ekran, którym można sterować za pomocą pilota lub przycisku na ścianie,

  • ekran ręczny, który można postawić na stojaku lub zamontować pod sufitem,

  • ekran z napinaczami, które zapewniają perfekcyjnie płaską powierzchnię.

Kino w domu? Warto zdać się na profesjonalistów!

Stworzenie prywatnej sali kinowej nie jest łatwe, dlatego warto w tej kwestii zwrócić się do profesjonalistów. Projektowaniem oraz wykonaniem kina w domu zajmuje się na przykład firma Business Online z Krakowa. Profesjonaliści zadbają o najwyższą jakość obrazu i przestrzenny dźwięk, aby domownicy mogli poczuć się jak w prawdziwym kinie. Firma może zapewnić również dodatkowe rozwiązania (np. automatyczne sterowanie oświetleniem i roletami), dzięki którym nic nie zakłóci relaksu w towarzystwie gwiazd wielkiego ekranu.

W celu nawiązania kontaktu z firmą Business Online można:


(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

W niedzielę wybory prezydenckie. Na kogo zagłosujecie?

Ja zagłosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO , Przelom i arcykapłanów tego szmatławca tzw dziennikarzy od Molendowej.

Tak dla Polski

08:37, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

Codziennie na dworcu ZKKM w godz. 9:00 do 12: 00 stoi ok. 10 autobusów a prezes ZKKM podobno chce mieć nowy dworzec, aby mogła tam stać ich więcej! To jest parking a nie dworzec! Nie wiem, co robią kierowcy w czasie tego parkowania. Kto za to płaci?

Ola

08:12, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

W tym artykule wymienione są wszystkie osoby zarządzające ZKKM (członkowie Zarządu ZKKM) i osoby mające głos decyzyjny dla ZKKM (członkowie Zgromadzenia ZKKM). Co to za ludzie, jakie mają zadania, kto im płaci za tę pracę, jak ją realizują? przed kim się rozliczają?

Tomasz W.

08:01, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

Jak ma być dobrze z tą komunikacją, skoro kierowca linii nr 30, który kończy/zaczyna kurs na Oś Młodości na ul.Witosa stoi na włączonym silniku po +/- 20 minut, Siedzi znudzony ze smartfonem w ręku i pewnie dociera juz do końca internetu. Następnie jedzie 8-9 minut na dworzec ZKM i potem z powrotem 8-9 minut. I znowu to samo. Ludzi w autobusie 2-3, czasem nikt, czasem 5. Ja wiem, że to nie wina kierowcy że ma taką "fajną" pracę, ale to coś tu chyba nie gra, prawda? Tak jest codziennie, ręce opadają. A może tak ten autobus linii 30 móglby jeżdzić do dworca PKP w Trzebinii? Kierowca by się nie nudził, a sporo ludzi z Oś.Młodości rano jeździ samochodem na PKP w Trzebinii bo pracuje czy to w Katowicach lub Krakowie.

markhard

07:46, 2025-05-16

0%