Badanie ultrasonograficzne (USG) jest najbezpieczniejszą i najczęściej stosowaną metodą diagnostyki obrazowej. Wykonuje się je na dwa sposoby - po przyłożeniu głowicy urządzenia do skóry, a w przypadku badania ginekologicznego kobiet również dopochwowo. USG transwaginalne pozwala na szczegółową ocenę stanu wewnętrznych narządów rodnych. Sprawdź, kiedy się je wykonuje i jak się przygotować!
Jednym z często wykonywanych badań ginekologicznych jest USG transwaginalne. W odróżnieniu od klasycznego USG wykonywanego na różnych obszarach ciała metoda ta różni się jedynie drogą dostępu. Głowica urządzenia nie jest prowadzona po skórze, a wprowadzana dopochwowo - tym samym jest to badanie wykonywane wyłącznie u kobiet.
Oczywiście głowica transwaginalna cechuje się również innym kształtem i wielkością, co umożliwia jej wprowadzenie do pochwy. Średnica sondy, na której znajdują się nadajnik i odbiornik fal ultradźwiękowych, wynosi ok. 2 cm, natomiast jej długość to ok. 15-20 cm.
Zasada działania USG (badania ultrasonograficznego) opiera się o właściwości fal ultradźwiękowych emitowanych przez ultrasonograf (urządzenie do USG). Fale te, po napotkaniu przeszkody, czyli w przypadku badania narządów wewnętrznych oraz innych struktur obecnych w pobliżu narządów rodnych, odbijają się od nich, po czym są zapisywane i przekształcane w obraz o wysokiej jakości.
Energia urządzenia nie jest wyczuwalna - jest to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. Jednak w przypadku USG transwaginalnego kobieta może odczuwać dyskomfort związany z wprowadzaniem głowicy do pochwy. Nie jest to badanie bolesne, a dostęp dopochwowy ułatwia aplikacja specjalnego żelu ultrasonograficznego. Na podłużną głowicę nakłada się również jednorazową nakładkę, która przypomina prezerwatywę.
USG transwaginalne przeznaczone jest do diagnostyki i kontroli schorzeń ginekologicznych u kobiet dojrzałych płciowo. Badania takiego nie przeprowadza się u dzieci, nastolatek i kobiet z zachowaną błoną dziewiczą. Jest to też metoda, którą praktykuje się w pierwszym trymestrze ciąży, zwykle przed 13. tygodniem. Badanie zaleca się również kobietom planującym zajście w ciąże.
Dopochwowe badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne, dlatego można wykonywać je bez ograniczeń pod względem częstotliwości. USG ginekologiczne jest badaniem przeprowadzanym w celach diagnostycznych, ale też kontrolnych. Pamiętaj, że wiele schorzeń dotyczących narządów rodnych w początkowym etapie przebiega bezobjawowo. Systematyczne badania kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie wielu nieprawidłowości, a tym samym umożliwiają odpowiednio szybkie podjęcie leczenia.
Każda dorosła kobieta powinna poddawać się regularnej kontroli ginekologicznej przynajmniej raz w roku. Z kolei bezwzględnie zaleca się wykonanie badania w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak np.:
Badanie przezpochwowe można wykonać w każdym dniu cyklu menstruacyjnego. Również miesiączka nie stanowi żadnego przeciwwskazania. Okres cyklu ma jednak znaczenie w przypadku diagnostyki niektórych schorzeń (wpływa na zmiany wyglądu narządów rozrodczych), dlatego najlepiej, jeśli badanie wykonywane jest w określonym etapie:
Dopochwowe badanie ultrasonograficzne nie wymaga specjalnych przygotowań. W odróżnieniu od USG przezskórnego, zaleca się jednak pełne opróżnienie pęcherza. Potrzeba skorzystania z toalety może utrudnić badanie, a także zwiększyć dyskomfort Pacjentki. Ponadto warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny, podobnie jak przy każdym innym badaniu ginekologicznym.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
W niedzielę wybory prezydenckie. Na kogo zagłosujecie?
Ja zagłosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO , Przelom i arcykapłanów tego szmatławca tzw dziennikarzy od Molendowej.
Tak dla Polski
08:37, 2025-05-16
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
Codziennie na dworcu ZKKM w godz. 9:00 do 12: 00 stoi ok. 10 autobusów a prezes ZKKM podobno chce mieć nowy dworzec, aby mogła tam stać ich więcej! To jest parking a nie dworzec! Nie wiem, co robią kierowcy w czasie tego parkowania. Kto za to płaci?
Ola
08:12, 2025-05-16
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
W tym artykule wymienione są wszystkie osoby zarządzające ZKKM (członkowie Zarządu ZKKM) i osoby mające głos decyzyjny dla ZKKM (członkowie Zgromadzenia ZKKM). Co to za ludzie, jakie mają zadania, kto im płaci za tę pracę, jak ją realizują? przed kim się rozliczają?
Tomasz W.
08:01, 2025-05-16
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
Jak ma być dobrze z tą komunikacją, skoro kierowca linii nr 30, który kończy/zaczyna kurs na Oś Młodości na ul.Witosa stoi na włączonym silniku po +/- 20 minut, Siedzi znudzony ze smartfonem w ręku i pewnie dociera juz do końca internetu. Następnie jedzie 8-9 minut na dworzec ZKM i potem z powrotem 8-9 minut. I znowu to samo. Ludzi w autobusie 2-3, czasem nikt, czasem 5. Ja wiem, że to nie wina kierowcy że ma taką "fajną" pracę, ale to coś tu chyba nie gra, prawda? Tak jest codziennie, ręce opadają. A może tak ten autobus linii 30 móglby jeżdzić do dworca PKP w Trzebinii? Kierowca by się nie nudził, a sporo ludzi z Oś.Młodości rano jeździ samochodem na PKP w Trzebinii bo pracuje czy to w Katowicach lub Krakowie.
markhard
07:46, 2025-05-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz