Wszystko, co musisz wiedzieć o lokalach usługowych - przelom.pl
Zamknij

Wszystko, co musisz wiedzieć o lokalach usługowych

red + 08:29, 10.08.2022
Skomentuj

Kupno lokalu usługowego pod wynajem to jeden z lepszych sposobów na zagwarantowanie sobie wysokiego dochodu pasywnego. Oto najważniejsze, co powinieneś wiedzieć o tego rodzaju nieruchomości, zanim zdecydujesz się na jej zakup.

Lokal usługowy - definicja

Czym jest lokal usługowy? Polskie prawo określa tego typu nieruchomości mianem "lokalu o innym przeznaczeniu" (w przeciwieństwie do samodzielnego lokalu mieszkalnego) lub po prostu "lokalem użytkowym" (Ustawa z 24 czerwca 1994 o własności lokali oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którymi powinny odpowiadać budynki wraz z ich usytuowaniem . Przyjmuje się, że lokal usługowy jest nieruchomością przeznaczoną do celów użytkowych (nie mieszkaniowych), a więc takich, które dotyczą działalności gospodarczej, wykonywania usług lub magazynowania towarów. Mogą być to zatem tak zróżnicowane pod względem swojej funkcji nieruchomości, jak przestrzenie biurowe, gabinety lekarskie, placówki edukacyjne (szkoły, przedszkola), restauracje, budynki administracji publicznej, a nawet stoisko targowe. Każda z tego typu nieruchomości musi spełniać odmienne wymogi i normy odnośnie do kwestii technicznych, które są regulowane osobnymi aktami prawnymi.

Dlaczego warto zainwestować w lokal usługowy?

Inwestycja w nieruchomości - zarówno mieszkaniowe, jak i komercyjne - uważana jest nie bez powodu za jedno z bardziej opłacalnych źródeł lokowania kapitału. Dlaczego zatem inwestycja w lokal usługowy jest dobrym pomysłem? Mimo że kupno nieruchomości użytkowej wiąże się z wyższym kosztem początkowym niż w przypadku mieszkania, to jednak przynosi ono zdecydowanie większe zyski z tytułu wynajmu. Stopa zwrotu wynajmu lokalu usługowego może być nawet trzykrotnie wyższa niż w przypadku mieszkania!

Ofertę atrakcyjnych lokali usługowych możemy zobaczyć u dewelopera Profbud: www.profbud.info/lokale-uslugowe. Szeroki wybór lokalizacji w Warszawie i Łodzi sprawia, że tego typu nieruchomości są idealnym miejscem dla wyjątkowego biznesu, gwarantując najbardziej prestiżowe lokacje.

Lokale usługowe do wynajęcia - o czym warto pamiętać przy ich kupnie?

Jednym z najważniejszych kryteriów kupna konkretnego lokalu usługowego jest jego lokalizacja. Warto inwestować przede wszystkim w nieruchomości użytkowe znajdujące się w większych metropoliach - Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Poznaniu. Miasta te cechują się dobrze rozwiniętą infrastrukturą mieszkaniową i handlową, wysokim poziomem przedsiębiorczości i dużą dostępnością nowo powstających nieruchomości, również tych o charakterze użytkowym.

Decydując się na kupno lokalu usługowego, należy zadbać o to, aby znajdował się on w miejscu gwarantującym, że będzie on odwiedzany przez duże grono potencjalnych klientów. Odpowiednio zlokalizowana nieruchomość użytkowa to taka, która jest umiejscowiona w punkcie dobrze skomunikowanym z resztą miasta. Dzięki temu punkt usługowy ma szansę przyciągać nie tylko okolicznych mieszkańców, lecz także osoby spoza najbliższego otoczenia.

Inwestując w zakup lokalu usługowego, warto również wziąć pod uwagę m.in. dostosowany do charakteru świadczonych usług metraż, bliskość miejsc parkingowych i zaplecza handlowo-usługowego czy przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Źródła:

  • [1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940850388
  • [2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20020750690
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

W niedzielę wybory prezydenckie. Na kogo zagłosujecie?

Ja zagłosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO , Przelom i arcykapłanów tego szmatławca tzw dziennikarzy od Molendowej.

Tak dla Polski

08:37, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

Codziennie na dworcu ZKKM w godz. 9:00 do 12: 00 stoi ok. 10 autobusów a prezes ZKKM podobno chce mieć nowy dworzec, aby mogła tam stać ich więcej! To jest parking a nie dworzec! Nie wiem, co robią kierowcy w czasie tego parkowania. Kto za to płaci?

Ola

08:12, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

W tym artykule wymienione są wszystkie osoby zarządzające ZKKM (członkowie Zarządu ZKKM) i osoby mające głos decyzyjny dla ZKKM (członkowie Zgromadzenia ZKKM). Co to za ludzie, jakie mają zadania, kto im płaci za tę pracę, jak ją realizują? przed kim się rozliczają?

Tomasz W.

08:01, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

Jak ma być dobrze z tą komunikacją, skoro kierowca linii nr 30, który kończy/zaczyna kurs na Oś Młodości na ul.Witosa stoi na włączonym silniku po +/- 20 minut, Siedzi znudzony ze smartfonem w ręku i pewnie dociera juz do końca internetu. Następnie jedzie 8-9 minut na dworzec ZKM i potem z powrotem 8-9 minut. I znowu to samo. Ludzi w autobusie 2-3, czasem nikt, czasem 5. Ja wiem, że to nie wina kierowcy że ma taką "fajną" pracę, ale to coś tu chyba nie gra, prawda? Tak jest codziennie, ręce opadają. A może tak ten autobus linii 30 móglby jeżdzić do dworca PKP w Trzebinii? Kierowca by się nie nudził, a sporo ludzi z Oś.Młodości rano jeździ samochodem na PKP w Trzebinii bo pracuje czy to w Katowicach lub Krakowie.

markhard

07:46, 2025-05-16

0%