SUP, czyli Stand Up Paddle to nic innego jak wiosłowanie w pozycji stojącej. Ten rodzaj rekreacji pochodzi z Hawajów i obecnie podbija serca amatorów sportów wodnych na całym świecie. Pływanie na desce SUP nie jest skomplikowane. Techniki możesz nauczyć się w ciągu jednego dnia, a już następnego będziesz mknąć po tafli wody bez względu na to, jak sprzyjające są warunki.
Deski SUP mogą być użytkowane przez zarówno młodych, jak i starszych amatorów wodnej rozrywki. Ta forma sportu nie wymaga dużej siły ani szczególnie wyrobione kondycji. Niemniej jeśli trudność sprawia ci długotrwałe stanie, zmagasz się z bólami kręgosłupa albo twoje nogi czasami odmawiają posłuszeństwa - zabawa na deskach pompowanych lub kompozytowych może nie być dla ciebie odpowiednia.
Ponieważ jest to dyscyplina uprawiana na wodzie, musisz umieć pływać i nie bać się zamoczyć w wodzie. Nie raz zdarzy ci się spaść z deski SUP, dlatego hydrofobia i nieumiejętność utrzymania się ponad poziomem wody wykluczają możliwość korzystania z tej formy rozrywki.
Deska SUP pozwala pływać na stojąco zarówno na zamkniętych wodach, jak i tych otwartych. Jeśli dopiero zaczynasz uprawiać ten sport - postaw na trening na spokojnych wodach jeziora lub stawu. Dopiero gdy nabierzesz dużego doświadczenia, możesz spróbować swoich sił na rzece czy nawet morzu.
Pływanie na desce SUP wymaga od mięśni dużego zaangażowania, aby utrzymać równowagę i płynnie wiosłować. Dlatego zdecyduj się na odzież, która zapewni swobodną cyrkulacją powietrza. Latem wystarczy zwykły strój kąpielowy lub szorty i koszulka, które zapewnią swobodę ruchów. W chłodniejsze dni postaw na odzież termiczną, w której będzie ci ciepło, a jednocześnie komfortowo.
Jeśli dopiero planujesz zacząć pływać na desce pompowanej lub kompozytowej poczekaj na ciepły i bezwietrzny dzień i wybierz się nad jezioro, gdzie woda będzie tylko delikatnie falować. W takich warunkach łatwiej jest utrzymać równowagę, niż gdy fale z trzaskiem rozbijają się o twojego SUP-a.
Dopiero gdy nauczysz się utrzymywać równowagę, możesz przystąpić do kolejnego etapu nauki, czyli wiosłowania. Do wody wkładaj całe pióro wiosła. Pamiętaj o tym, aby jego charakterystyczne zagięcie skierowane było do przodu - w stronę, w którą planujesz płynąć. Odpychaj się raz z jednej strony SUP-a, a raz z drugiej (tak jak podczas pływania łodzią). Jeśli chcesz się zatrzymać - włóż wiosło do wody po jednej stronie i je przytrzymaj. Jeśli chcesz skręcić - wiosłuj tylko po jednej stronie.
Jak widzisz pływania na SUP-ie, nie jest trudne. Za to radość i satysfakcja z takiej zabawy jest nieoceniona. Spróbuj raz, a przepadniesz na dobre!
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz