Budowa sieci kontaktów z zagranicznymi inwestorami, możliwość zaprezentowania swojej oferty inwestycyjnej, wymiana doświadczeń, rozmowy z ciekawymi ludźmi, którzy w pracy zawodowej często mierzą się z podobnymi zadaniami - to tylko część korzyści dla lokalnych samorządów z udziału w projekcie, realizowanym przez Agencję Rozwoju Małopolski Zachodniej we współpracy z Chrzanowską Izbą Gospodarczą oraz Towarzystwem Oświatowym Ziemi Chrzanowskiej.
W kompleksowym projekcie, obejmującym wsparcie małopolskiej branży kreatywnej i ICT na rynkach międzynarodowych oraz wsparcie JST w pozyskiwaniu inwestorów, uczestniczy pięć gmin: Babice, Chrzanów, Trzebinia oraz Andrychów i Myślenice. Ich przedstawiciele brali udział w Międzynarodowych Targach Urbanistyki i Środowiska TECMA w hiszpańskim Madrycie.
Targi to jedno z najbardziej efektywnych narzędzi nawiązywania relacji biznesowych z zagranicznymi partnerami, a także okazja do zapoznania się z rozwiązaniami stosowanymi za granicą oraz wymiany doświadczeń.
Misja gospodarcza połączona była z możliwością uczestnictwa w seminariach dla samorządowców. Pierwsze spotkanie dotyczyło smart city, czyli tworzenia obszarów miejskich opartych na zróżnicowanym rozwoju. Wykład poprowadził architekt miejski madryckiego urzędu. Koncentrował się na transporcie, zmianach w jego organizacji, konieczności zachęcenia mieszkańców do korzystania z rowerów, czy przebudowie układu drogowego. Była też prelekcja na temat branży inwestycyjnej, ekologicznych rozwiązań stosowanych w innych miastach świata. Samorządowcy spotkali się ponadto z Maciejem Beresteckim z Komisji Europejskiej, który przybliżył podział pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Wyjazd był też okazją do odwiedzenia jednego z najnowocześniejszych zakładów gospodarki odpadami komunalnymi, który może przetworzyć nawet 260 tys. ton odpadów rocznie. Aktualnie obsługuje 21 gmin z okolic Madrytu. Zatrudnia 130 pracowników, którzy pracują na trzy zmiany od poniedziałku do soboty.
Jarosław Szlachetka,
burmistrz Myślenic
Projekt to znakomita okazja do wymiany doświadczeń z samorządowcami z innych gmin Małopolski oraz możliwość nawiązania nowych kontaktów z przedsiębiorcami i potencjalnymi inwestorami z zagranicy. Nasza gmina jest właścicielem Zakładu Utylizacji Odpadów. Podjęty podczas wyjazdu temat gospodarki odpadami jest mi bardzo bliski. Cenna dla mnie była wizyta w podobnym zakładzie na obrzeżach Madrytu i możliwość zobaczenia, jak z tym zadaniem radzą sobie gminy w Hiszpanii. Bardzo ciekawe były też wykłady z urzędnikami, szefową organizacji, skupiającej przedsiębiorców, czy przedstawicielem Komisji Europejskiej.
Robert Maciaszek,
burmistrz Chrzanowa
W Chrzanowie, przy autostradzie A4, przygotowujemy teren o powierzchni blisko 280 ha pod nową strefę inwestycyjną. Takie wyjazdy to niepowtarzalna okazja do jej wypromowania wśród zagranicznych inwestorów. Zainteresowanie jest duże. Do tej pory w gminie zainwestowały już takie zagraniczne firmy, jak: Valeo, Swisspor czy Dane Cake. Poszukujemy kolejnych. Drugi projekt, który prezentowałem, to nowa, innowacyjna i ekologiczna dzielnica, która ma powstać przy ul. Kusocińskiego. Obejmuje zabudowę nowego dworca autobusowego z usługami, targu z miejską szklarnią i 200 mieszkań w ścisłym centrum. Szukamy firm, które, np. w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, chciałyby zainwestować w ten projekt. Jeśli chodzi o realizację takich zielonych i zrównoważonych osiedli Chrzanów jest pionierem w Polsce. W europejskich stolicach takie inwestycje powoli stają się standardem. Chcemy przenieść na nasz lokalny grunt najlepsze europejskie praktyki, a projekt realizowany przez ARMZ nam to umożliwił.
Tomasz Żołądź,
zastępca burmistrza Trzebini
W Trzebini od lat funkcjonują trzy strefy gospodarcze, gdzie działalność prowadzi kilkadziesiąt różnych firm. Cenią one sobie otwartość i chęć współpracy ze strony Urzędu Miasta i osobiście burmistrza Jarosława Okoczuka. Podczas tego typu misji szukamy przedsiębiorców, którzy proponują nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, oferują dobrze płatne i stabilne miejsca pracy, są otwarci na współpracę zarówno z samorządem, jak i innymi firmami. Takie wyjazdy to okazja, by ich poznać. Wywodzę się z biznesu, wielokrotnie brałem udział w podobnych wydarzeniach i z doświadczenia wiem, że nawiązane podczas targów kontakty procentują. Wyjazd był też okazją do poznania dobrych praktyk z zachodu Europy, co pomoże nam
m.in. w aktualizowaniu planów zagospodarowania
przestrzennego.
Radosław Warzecha,
wójt Babic
Babicka Strefa Ekonomiczna to ponad 50 ha terenów inwestycyjnych. Gmina aktywnie poszukuje nowych firm, które realizowałyby
na tym obszarze swój biznes. Każdy zastosowany model promocji strefy jest krokiem do nawiązania nowych kontaktów. Wyjazdy na targi to okazja do poznania potencjalnych inwestorów, ich specyfiki działalności i potrzeb. Pozwala na wymianę doświadczeń i przygotowanie przyszłych, koniecznych modyfikacji strefy w kontekście zmieniających się warunków i oczekiwań inwestorów. Do firm, z którymi nawiązano kontakt, w najbliższym czasie wyślemy specjalnie przygotowane oferty. Patrząc na dotychczasową skuteczność w pozyskiwaniu przedsiębiorców wierzę, że kontakty nawiązane w trakcie targów zaowocują nowymi inwestycjami.
Tomasz Żak,
burmistrz Andrychowa
Dziękuję Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej za zaproszenie do udziału w realizacji projektu. Wyjazd studyjny to okazja przedstawienia swojej oferty inwestycyjnej szerszej grupie inwestorów.
W Andrychowie funkcjonuje strefa aktywności gospodarczej, powstają nowe zakłady, które dają zatrudnienie, a gminie podatki do budżetu. Zabiegamy o kolejnych inwestorów, bo dzięki wpływom z podatków możemy realizować kolejne, ważne dla naszych mieszkańców przedsięwzięcia.
dr Rafał Solecki, dyrektor Małopolskiego
Centrum Przedsiębiorczości
Wiele osób oczekuje od samorządowców, że wrócą z podpisanymi umowami już po pierwszym udziale w targach. To mało realne. Pozyskiwanie inwestorów to złożony proces i wymaga pielęgnowania kontaktów, które można nawiązać właśnie dzięki takim wyjazdom. Stąd udział w targach i bezpośrednie rozmowy z przedsiębiorcami. To procentuje. Jesteśmy w przededniu nowej perspektywy finansowej do roku 2027. Dla mnie osobiście taki wyjazd to okazja, by zobaczyć jak wszystko działa w praktyce, by lepiej przygotować zasady nowych konkursów. Cieszę się, że miałem możliwość bezpośredniego uczestnictwa w wielu ciekawych seminariach, również z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej i rozmów, m.in. o tym, jak KPO działa w Hiszpanii.
Anna Włoszek, prezes Agencji Rozwoju
Małopolski Zachodniej
Agencja Rozwoju Małopolski Zachodniej realizuje różnego rodzaju projekty wspierające rozwój Małopolski, podnoszące jego konkurencyjność oraz wspierające rozwój kompetencji lokalnych społeczności. Bardzo się cieszę, że dzięki wspólnym działaniom Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej, Chrzanowskiej Izby Gospodarczej i Towarzystwa Oświatowego Ziemi Chrzanowskiej podejmujemy działania na rzecz promocji małopolski na arenie międzynarodowej, samowystarczalności energetycznej i inteligentnych specjalizacji. W trakcie wyjazdu podjęliśmy działania na rzecz wspierania współpracy międzynarodowej, w tym także związanej z wdrażaniem najlepszych praktyk i nawiązywania kontaktów gospodarczych. Myślę,
że rozmowy i spotkania, które przedstawiciele samorządów przeprowadzili podczas targów, przyczynią się do rozwoju, pozyskania nowych inwestorów oraz budowania Małopolski nowoczesnej, otwartej na przedsiębiorców, zarówno z Polski, jak i z Europy. Wierzę, że wiedza zdobyta podczas zorganizowanych seminariów i rozwiązania zaprezentowane przez znakomitych specjalistów wpłyną na przyszłe inwestycje w Małopolsce i będą one nowocześniejsze, bardziej ekonomiczne i ekologiczne.
14.11.2024
Poszukujemy Sprzedawcy (Konsultanta Medycznego) do...
14.11.2024
ODSTĄPIĘ dobrze prosperujący Sklep Odzieżowy - Chr...
08.11.2024
WYCINKA drzew, karczowanie, zrębkowanie. Minikopar...
08.11.2024
DREWNO opałowe, zrębki. Transport. Tel. 572-632-99...
01.11.2024
GABINET Psychologiczno - Terapeutyczny PRYZMAT Kat...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz