Jak prawidłowo oznakować magazyn? - przelom.pl
Zamknij

Jak prawidłowo oznakować magazyn?

red + 00:07, 06.04.2022
Skomentuj

Magazyn to miejsce, gdzie przebywają ludzie, ładunki oraz różnego rodzaju urządzenia przeładunkowe. Może to generować powstawanie groźnych wypadków, odpowiednie oznakowanie jest sposobem informowania o możliwych zagrożeniach, umożliwia też sprawne i bezpieczne poruszanie się po magazynie operatorom i pracownikom.

Oznakowanie magazynów - dlaczego jest niezbędne?

Oznakowanie magazynów polega na wydzieleniu stref roboczych, oznaczenie obszarów, w których mogą występować zagrożenia dla pracowników, np. oznaczenie miejsca składowania towarów niebezpiecznych, umożliwia uniknięcie niebezpieczeństwa. Oznaczenia magazynowe powinny być przejrzyste i czytelne, aby nie wprowadzać pracowników w błąd, mają one na celu:

- uporządkowanie przestrzeni, odpowiednia organizacja poruszania się po magazynie wpływa znacząco na efektywność pracy, umożliwia zachowanie porządku,

- bezpieczeństwo pracowników, oznakowane magazynów zapobiega powstawaniu niebezpiecznych zdarzeń i wypadków,

- zwiększenie sprawności wykonywanych zadań, jeśli magazyn ma oznaczenia wykonane we właściwy sposób, operatorzy wiedzą, w jaki sposób mają się poruszać, wpływa to na ich sprawność oraz wzrost wydajności przeprowadzanych czynności.

Oznaczenia magazynowe - jakie zasady należy uwzględnić?

Magazyn i to jakie oznaczenia powinny się w nim znajdować, jest zawarte w obowiązujących przepisach, z tego względu należy wcześniej poznać rozkład i organizację przestrzeni magazynowej, aby wiedzieć, w których miejscach pojawiają się zagrożenia dla pracowników. Zastanawiając się, jak oznakować magazyn, trzeba wziąć pod uwagę, czy będą to stałe oznaczenia, czy tymczasowe oraz za pomocą jakich materiałów będą one wykonywane. Zazwyczaj stosowane są specjalne rodzaje farby, ale można również użyć taśmy samoprzylepnej. Zgodnie z przepisami na terenie Unii Europejskiej pracodawca ma obowiązek oznakować we właściwy sposób powierzchnię w magazynie, jeśli istnieją w nim zagrożenia.

Kolor czerwony jest zarezerwowany dla znaków zakazu, urządzeń przeciwpożarowych i informowaniu o niebezpieczeństwie. Kolorem żółtym oznaczane są wszystkie ostrzeżenia zalecające zachowanie ostrożności. Znaki nakazujące określone zachowanie są przedstawiane za pomocą niebieskich barw. Z kolei kolorem zielonym są oznaczone wszystkie wyjścia ewakuacyjne, drogi i drzwi. Pracownicy obserwują komunikaty, pomagają im one w przeprowadzaniu wszystkich działań na terenie magazynu. Duże znaczenie ma również przeszkolenie pracowników z zakresu, jakie magazyn ma oznaczenia, aby wszystkie podane informacje były właściwie interpretowane.

Magazyn - jakie oznaczenia są stosowane?

Oznakowanie magazynów powinno spełniać szereg wymogów pod względem rozmieszczenia, kształtu i koloru. Muszą być wykonane z materiałów odpornych na uderzenia. Powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości, aby były widoczne i czytelne, nie mogą również przeszkadzać operatorom w manewrowaniu urządzeniami i pojazdami. Zazwyczaj każdy magazyn ma oznaczenia takie jak:

- znaki zakazu, mają okrągły kształt, zawierają czarny piktogram na białym tle przekreślony czerwonym pasem,

- znaki ostrzegawcze występują w kształcie trójkąta, w tym wypadku czarne symbole są rysowane na żółtym tle,

- znaki nakazu to piktogramy w kolorze białym na niebieskim tle,

- znaki wyjścia ewakuacyjnego lub pierwszej pomocy to białe piktogramy na zielonym tle.

Pojemniki do składowania substancji niebezpiecznych oznaczone są żółto czarnymi pasami, trasy ruchu pojazdów powinny być oznaczone ciągłymi żółtymi pasami.

Oznakowanie regałów magazynowych

Duża powierzchnia magazynu wypełniona regałami może wydawać się przytłaczająca, z tego powodu oznaczenia magazynowe regałów w znacznym stopniu ułatwia pracę i umożliwia szybsze dotarcie do informacji o konkretnym towarze. Magazyny różnią się miedzy sobą pod względem organizacyjnym, dlatego każdy system oznakowania regałów jest projektowany indywidualnie. Bardzo ważną kwestią jest to, jak oznakować magazyn, ale równie ważne jest, aby oznakowanie magazynów nie budziło wątpliwości i umieszczone było w widocznym miejscu.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

W niedzielę wybory prezydenckie. Na kogo zagłosujecie?

Ja zagłosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO , Przelom i arcykapłanów tego szmatławca tzw dziennikarzy od Molendowej.

Tak dla Polski

08:37, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

Codziennie na dworcu ZKKM w godz. 9:00 do 12: 00 stoi ok. 10 autobusów a prezes ZKKM podobno chce mieć nowy dworzec, aby mogła tam stać ich więcej! To jest parking a nie dworzec! Nie wiem, co robią kierowcy w czasie tego parkowania. Kto za to płaci?

Ola

08:12, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

W tym artykule wymienione są wszystkie osoby zarządzające ZKKM (członkowie Zarządu ZKKM) i osoby mające głos decyzyjny dla ZKKM (członkowie Zgromadzenia ZKKM). Co to za ludzie, jakie mają zadania, kto im płaci za tę pracę, jak ją realizują? przed kim się rozliczają?

Tomasz W.

08:01, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

Jak ma być dobrze z tą komunikacją, skoro kierowca linii nr 30, który kończy/zaczyna kurs na Oś Młodości na ul.Witosa stoi na włączonym silniku po +/- 20 minut, Siedzi znudzony ze smartfonem w ręku i pewnie dociera juz do końca internetu. Następnie jedzie 8-9 minut na dworzec ZKM i potem z powrotem 8-9 minut. I znowu to samo. Ludzi w autobusie 2-3, czasem nikt, czasem 5. Ja wiem, że to nie wina kierowcy że ma taką "fajną" pracę, ale to coś tu chyba nie gra, prawda? Tak jest codziennie, ręce opadają. A może tak ten autobus linii 30 móglby jeżdzić do dworca PKP w Trzebinii? Kierowca by się nie nudził, a sporo ludzi z Oś.Młodości rano jeździ samochodem na PKP w Trzebinii bo pracuje czy to w Katowicach lub Krakowie.

markhard

07:46, 2025-05-16

0%