Zakażenia bakteryjne mają różną postać, często pojawiają się rozmaite objawy na skórze w postaci zaczerwienienia, świądu, wyprysku. Za wystąpienie zmian chorobowych mogą odpowiadać rozmaite patogeny, dlatego kluczowe jest znalezienie pierwotnego źródła powstałego problemu, bez czego nie można postawić prawidłowej diagnozy i wdrożyć skutecznego leczenia. W przypadku skórnych zakażeń bakteryjnych przepisuje się bardzo często maści z antybiotykiem typu Mupirox. Lek jest stosowany między innymi w zwalczaniu liszajca i czyraka, ale jego stosowanie jest znacznie szersze.
Mupirox jest lekiem o działaniu antybiotycznym, który stosuje się miejscowo na chorobowo zmienione miejsca. Ma on postać maści, którą aplikuje się bezpośrednio na obszary objęte zakażeniem bakteryjnym. Za skuteczność działania preparatu odpowiada związek czynny mupirocyna. Przeciwdziała on namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów, hamując syntezę białka bakteryjnego. Uniemożliwia to patogenom dalszy rozwój, prowadząc do ich obumarcia. Mupirox jest lekiem o szerokim zastosowaniu, sięga się po niego w przypadku wielu zakażeń skóry ze względu na to, że większość bakterii jest wrażliwych na znajdujące się w nim substancje aktywna.
Mupirox może być stosowany w zakażeniach skórnych wywołanych Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Haemophillus influenzae, paciorkowcami i gronkowcami. Lekarze przepisują Mupirox w przypadku zdiagnozowania liszajca, czyraka, zapalenia mieszków włosowych, wtórnego zakażenia skóry. Preparat stosuje się wyłącznie miejscowo na skórę, trzy razy na dobę. Po nałożeniu warstwy leku można przykryć skórę opatrunkiem, ale nie jest to konieczna. Leczenie trwa od trzech do pięciu dni, nie należy stosować preparatu dłużej niż przez dziesięć dni. Bardzo ważne jest to, aby nie używać równolegle dwóch rodzajów leków na zmienioną chorobowo skórę, bo może to osłabić działanie Mupiroxu i przyczynić się do utraty stabilności substancji czynnej.
Przeciwwskazań do stosowania leku Mupirox jest niewiele. Nie powinny używać go osoby mające nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Nie dotyczy to wyłącznie substancji czynnej, reakcje alergiczne mogą powodować nawet składniki pomocnicze. Bardzo ważne jest to, aby przy stosowaniu Mupirox chronić nos i oczy przed wniknięciem preparatu. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów ze zdiagnozowaną ciężką/umiarkowaną niewydolnością nerek. Mupirox może u niektórych osób wywoływać działania niepożądane typu wysypka, pieczenie, świąd skóry. Rzadziej pojawiają się skutki uboczne w postaci nadwrażliwości na dotyk, suchości skóry, kontaktowego zapalenia skóry, zwiększonego wysięku. Najczęściej występują dolegliwości skórne lub reakcje alergiczne, bardzo rzadko pojawiają się poważne objawy wymagające pomocy medycznej. Jako że nie ma badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Mupirox przez kobiety ciężarne, nie zaleca się jego przyjmowania w stanie błogosławionym.
Więźniowe z Trzebini wskazali na Trzaskowskiego
Teczowe chlopaki z ZK wow!
mol
06:31, 2025-05-21
Pasażerowie będą zachwyceni. Premier potwierdza
Dziwnym trafem Chorwaci sa innego zdania i maja negatywne opinie na temat tego pociagu i o Polakach!
Jan
06:24, 2025-05-21
Więźniowe z Trzebini wskazali na Trzaskowskiego
tylko Rafał
@hotin
05:13, 2025-05-21
Zbiórka elektroodpadów w Gromcu i Żarkach
Moja tesciowa to jest jak radio, mozna przywiesc?
Julek
01:50, 2025-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz