Bezpieczny plac zabaw to plac zabaw wyposażony w odpowiednią nawierzchnię, która będzie skutecznie amortyzowała ewentualne upadki z urządzeń i konstrukcji zabawowych. Jeszcze 30 - 40 lat temu, na ówczesnych placach zabaw, standardem była ziemia i trawa, czasem piasek, a nawet... betonowe płyty. Współcześni inwestorzy i producenci placów zabaw mają do dyspozycji nowoczesne narzędzia do precyzyjnego dobierania nawierzchni bezpiecznych pod poszczególne urządzenia i konstrukcje oraz do wyboru szeroki wybór produktów z tej kategorii. Nowoczesne nawierzchnie na place zabaw charakteryzują się doskonałymi parametrami amortyzującymi, rewelacyjnymi walorami użytkowymi oraz świetnym designem. Jakie rodzaje nawierzchni bezpiecznych mamy do dyspozycji? Co warto o nich wiedzieć?
Wybór nawierzchni amortyzującej na plac zabaw wiąże się z koniecznością przeprowadzenia szczegółowej analizy konstrukcji i urządzeń, które będą wchodziły w jego skład. Wszelkie kwestie z tym związane opisuje i wyjaśnia norma PN-EN 1177. W normie znajdują się m.in. wzory umożliwiające wyliczenie optymalnych parametrów nawierzchni, która powinna znaleźć się w strefie bezpiecznego upadku pod i wokół urządzenia. Jakie parametry i skróty koniecznie trzeba wziąć pod uwagę?
Im wyższa jest wartość WSU dla urządzenia, tym wyższa powinna być wartość HIC nawierzchni. Istotna jest również wielkość strefy wokół urządzenia / konstrukcji, w której obowiązkowo powinna znajdować się nawierzchnia bezpieczna. Wielkość tej strefy / długość promienia od urządzenia wyznacza się na podstawie WSU.
Nawierzchnie bezpieczne, znajdujące zastosowanie na nowoczesnych placach zabaw to przede wszystkim nawierzchnie syntetyczne, wśród których znajdziemy produkty idealne na różnego rodzaju place zabaw, amortyzujące upadki z różnych wysokości oraz harmonijnie wpisujące się w estetykę danego miejsca. To nowoczesne nawierzchnie, wytwarzane z użyciem zaawansowanych technologii i bezpiecznych w użytkowaniu materiałów, gwarantujących maksymalną trwałość rozwiązania i świetny efekt wizualny. Oto one!
Nawierzchnie syntetyczne różnią się parametrami i walorami użytkowymi, ale również sposobem ich układania / wylewania oraz funkcjonalnością.
Z wymienionych wyżej nawierzchni syntetycznych to właśnie maty przerostowe cieszą się największą popularnością i są produktem najczęściej polecanym przez producentów placów zabaw. To najtańsze rozwiązanie, które równocześnie wyróżnia się maksymalną uniwersalnością i funkcjonalnością.
Średni koszt wykonania nawierzchni z maty przerostowej to około 130 zł netto za m2. Dla porównania, koszt wykonania nawierzchni ze sztucznej trawy, razem z odpowiednią podbudową (niezbędną w tym przypadku!) - wynosi od ponad 200 do ponad 400 zł za m2 (w zależności od parametrów WSU/HIC).
Maty przerostowe można z powodzeniem stosować zarówno na płaski terenie, jak i na różnego rodzaju skarpach - montaż jest łatwy i nie wymaga żadnej podbudowy (mata układana jest najczęściej na trawniku lub na glebie, ale może być również ułożona na dowolnym, twardym podłożu). Maty przerostowe są maksymalnie łatwe do utrzymania, doskonale przepuszczają wodę, a po wyrośnięciu trawy - stają się niemal niewidoczne, a trawę można normalnie kosić.
Najwyższej jakości maty przerostowe, posiadające odpowiednie parametry, potwierdzone stosownym certyfikatem, gwarantują bezpieczną amortyzację podczas upadków z wysokości 3 metrów, a w przypadku mat ułożonych na trawie lub glebie - również w przypadku upadków z wysokości powyżej 3 metrów (HIC zgodnie z normą EN1177). Maty przerostowe są układane zarówno na nowych placach zabaw, jak i podczas renowacji już tych istniejących, gdzie konieczna jest wymiana lub uzupełnienie nawierzchni amortyzującej. Co niezwykle istotne - maty przerostowe umożliwiają również korzystanie z zielonych miejsc rekreacji i placów zabaw osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Mówiąc o nawierzchniach naturalnych możemy mieć na myśli: darń i glebę, piasek, żwir, wióry i korę. Są one stosowane zdecydowanie rzadziej niż nawierzchnie syntetyczne, przede wszystkim ze względu na zdecydowanie niższe parametry w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom. Na przykład darń i glebę dopuszcza się do użytku wyłącznie na placach zabaw dla maluchów, na których WSU nie przekracza 1 metra. Z kolei piasek, żwir, wióry i kora mogą stanowić nawierzchnię bezpieczną tylko pod warunkiem odpowiedniej wielkości ziaren / wiórów oraz zachowania minimalnej grubości warstwy i niemal wyłącznie na placach zabaw, na których WSU nie przekracza 200 cm. Minusem nawierzchni naturalnych jest konieczność ich częstego kontrolowania, uzupełniania i wymieniania oraz dbania o czystość (zwłaszcza sypkie nawierzchni łatwo ulegają zanieczyszczeniu i są trudne do oczyszczenia). Oczywiście bezdyskusyjnym plusem naturalnych nawierzchni na place zabaw jest ich proekologiczny charakter.
Za pomoc w napisaniu artykułu dziękujemy firmie Acitveline z Lublina, która specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu bezpiecznych placów zabaw dla dzieci, a w ramach kompleksowych usług - oferując inwestorom również najwyższej jakości syntetyczne nawierzchnie bezpieczne na place zabaw - activeline.eu/k/nawierzchnie-bezpieczne/.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz