Pozycja kwiat lotosu w jodze przysparza osobom ćwiczącym bardzo wiele problemów. Pomimo trudności jest niesamowicie ważna dla medytacji. To właśnie w tej pozycji najczęściej przedstawiany jest Budda. Jak wygląda? Osoba ćwicząca najpierw musi ułożyć ciało w pozycji "kija na siedząco" (tzw. dandasana), po czym ugiąć prawe kolano, złapać obiema dłońmi za prawą stopę i przyciągnąć ją do siebie. W kolejnym etapie ćwiczący powinien dołączyć do siebie lewą stopę.
Lotos to roślina z rodziny lilii wodnych, występujący w różnych kolorach, posiadający pręciki wewnątrz kwiatu, które nadają mu charakterystyczny wygląd. Lotos występował jako popularny motyw w sztuce starożytnego Egiptu, hinduizmie i buddyzmie. Jest symbolem odrodzenia i kreacji oraz czystości. Oprócz tego symbolizuje dobrobyt i ogólne powodzenie.
Z tego rodzaju pozycją zdecydowanie nie będą miały problemów osoby o elastycznych kolanach i biodrach. Całe ciało uczestniczy w budowaniu kwiatu lotosu. Oprócz wyżej wymienionych nóg i kręgosłupa udział biorą również ręce. Powinny być one wyprostowane, zaś dłonie należy skierować wnętrzami do góry na obu kolanach. Kciuki należy złączyć z palcami wskazującymi. W pozycji kwiat lotosu w jodze nie należy się nadwyrężać. W momencie, gdy odczuwa się ból lub dyskomfort w kolanach należy wrócić do pozycji "kija na siedząco".
Kwiat lotosu w jodze daje wiele korzyści zdrowotnych, zarówno dla umysłu, jak i zdrowia fizycznego. Zalecany jest osobom cierpiącym na rwę kulszową czy sztywność kolan i kostek. Daje poczucie zwiększenia koncentracji, odpoczynku dla ciała, a także przyspieszenia regeneracji, sprzyja również medytacji. Kwiat lotosu dotlenia organizm, na skutek wykonywania głębokiego przeponowego oddychania, co wpływa również na znaczne zwiększenie energii życiowej oraz pozytywne pobudzenie całego organizmu. Z kolei jeżeli chodzi o pozytywne sprawy dla ciała to kwiat lotosu wzmacnia kręgosłup i posiada bardzo dobry wpływ na kości i stawy. Może wysmuklać nogi, rozciągać kończyny dolne, biodra i pośladki. Ta pozycja jest polecana dla kobiet w ciąży, jako że może ułatwiać przyszły poród.
Kwiat lotosu to pozycja niezbędna dla uprawiania jogi, jednak nie każdy potrafi się jej z miejsca nauczyć. Osoby z problemami stóp czy kostek powinny unikać tej pozycji, zastępując ją pół lotosem czy ćwierć lotosem. Ucząc się kwiatu lotosu należy pamiętać o tym, że nie można przemęczać stawów i kolan.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz