Arduino czy Raspberry Pi. Co wybrać? - przelom.pl
Zamknij

Arduino czy Raspberry Pi. Co wybrać?

red + 08:35, 21.06.2019
Skomentuj

Na pierwszy rzut oka Raspberry Pi i Arduino to konkurencyjne urządzenia. Oba są niewielkie, tanie i służą do nauki programowania i robotyki. Okazuje się jednak, że oprócz podobieństw, istnieją między nimi poważne różnice.

Jest 29 lutego 2012. Na rynku ukazuje się Raspberry Pi - jednopłytkowy komputer stworzony z myślą o osobach, które chciałyby zacząć naukę informatyki, elektroniki i robotyki. Umożliwia wykonanie prostych projektów, a w przeciwieństwie do zaawansowanych układów kosztuje tylko niecałe 200 złotych. Nic więc dziwnego, że szybko zaczęto porównywać je z Arduino - włoskim mikrokontrolerem o podobnym zastosowaniu.

Takie porównania w następnych latach były jeszcze częstsze, choć nie są do końca uzasadnione. Oba urządzenia łączy wprawdzie przeznaczenie, ale różnią się konstrukcją. Raspberry to kompletny komputer z dedykowanym OS-em, zaś Arduino - "tylko" mikrokontrolerem, a więc elementem większej całości. Nie wyklucza to jednak jego przydatności, o czym przekonały się tysiące początkujących robotyków i informatyków z całego świata. Które z nich będzie więc lepszym wyborem?

Raspbery Pi vs. Arduino - podstawowe parametry

Sercem Malinki jest procesor taktowany zegarem o częstotliwości 900 mHz. Urządzenie wyposażone jest też w 1024 MB RAM-u i wspiera multitasking. Konstruktorzy na niewielkiej płytce o wymiarach 8,7 x 5,8 centymetra zdołali zmieścić również port Ethernet 10/100, cztery porty USB oraz slot na kartę microSD o maksymalnej pojemności 64 GB. Na allegro.pl/kategoria/mikrokomputery-raspberry-pi-254499 kupisz je już za 160 złotych.

W porównaniu z Raspberry Pi, Arduino zdaje się wypadać blado. Procesor o częstotliwości 16 mHz oraz 0,002 RAM-u, jeden port USB oraz możliwość wykorzystania karty o pojemności 32 GB nie robią dużego wrażenia. Włoski produkt lepiej sprawdza się jednak w sprzętowych projektach i umożliwia między innymi podpięcie urządzeń analogowych, podczas gdy użytkownicy Malinki muszą skorzystać z przetworników. Ceny Arduino na allegro.pl/kategoria/mikrokomputery-arduino-254500 zaczynają się od

Raspbery Pi vs. Arduino - co do nauki?

Z punktu widzenia osób uczących się programowania lepszym wyborem wydaje się Arduino. Nie wymaga instalacji OS-a i bibliotek. Wszystko, co trzeba zrobić, by uruchomić napisany przez siebie kod, to podpięcie kontrolera i wgranie programu. W przypadku Malinki sprawa wygląda nieco inaczej - komputer wymaga zainstalowania dedykowanej dystrybucji Linuksa i przynajmniej podstawowej umiejętności jego obsługi.

Warto jednak pamiętać, że oba urządzenia nie są bezpośrednimi konkurentami i z powodzeniem można wykorzystywać je w tandemie. Raspberry Pi dobrze sprawdza się jako główna część danego projektu, natomiast Arduino może pełnić rolę na przykład sterownika czujników, silników czy diod LED.

Raspbery Pi vs. Arduino - inne zastosowania

O ile konstrukcja i parametry Arduino właściwie wykluczają wykorzystanie go w celach innych niż dydaktyczne, Raspberry Pi okazuje się bardzo uniwersalnym urządzeniem, które mniej wymagającym użytkownikom bez problemu może zastąpić PC-ta. Na Malince można zainstalować takie dystrybucje Linuksa jak Raspbian, Fedora czy Arch Linux, a te z kolei umożliwiają uruchomienie przeglądarki, odtwarzacza multimedialnego lub prostych gier. Po podłączeniu do monitora, klawiatury i myszy czyni to z tego komputera tanie i niezawodne (ze względu na stabilność Linuksa) domowe centrum rozrywki.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

W niedzielę wybory prezydenckie. Na kogo zagłosujecie?

Ja zagłosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO , Przelom i arcykapłanów tego szmatławca tzw dziennikarzy od Molendowej.

Tak dla Polski

08:37, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

Codziennie na dworcu ZKKM w godz. 9:00 do 12: 00 stoi ok. 10 autobusów a prezes ZKKM podobno chce mieć nowy dworzec, aby mogła tam stać ich więcej! To jest parking a nie dworzec! Nie wiem, co robią kierowcy w czasie tego parkowania. Kto za to płaci?

Ola

08:12, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

W tym artykule wymienione są wszystkie osoby zarządzające ZKKM (członkowie Zarządu ZKKM) i osoby mające głos decyzyjny dla ZKKM (członkowie Zgromadzenia ZKKM). Co to za ludzie, jakie mają zadania, kto im płaci za tę pracę, jak ją realizują? przed kim się rozliczają?

Tomasz W.

08:01, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

Jak ma być dobrze z tą komunikacją, skoro kierowca linii nr 30, który kończy/zaczyna kurs na Oś Młodości na ul.Witosa stoi na włączonym silniku po +/- 20 minut, Siedzi znudzony ze smartfonem w ręku i pewnie dociera juz do końca internetu. Następnie jedzie 8-9 minut na dworzec ZKM i potem z powrotem 8-9 minut. I znowu to samo. Ludzi w autobusie 2-3, czasem nikt, czasem 5. Ja wiem, że to nie wina kierowcy że ma taką "fajną" pracę, ale to coś tu chyba nie gra, prawda? Tak jest codziennie, ręce opadają. A może tak ten autobus linii 30 móglby jeżdzić do dworca PKP w Trzebinii? Kierowca by się nie nudził, a sporo ludzi z Oś.Młodości rano jeździ samochodem na PKP w Trzebinii bo pracuje czy to w Katowicach lub Krakowie.

markhard

07:46, 2025-05-16

0%