Uprawa buraka cukrowego. Na co zwrócić uwagę? - przelom.pl
Zamknij

Uprawa buraka cukrowego. Na co zwrócić uwagę?

red + 21:59, 20.05.2019
Skomentuj

Buraki cukrowe uprawiane są głównie w strefie klimatu umiarkowanego. Wysoką zawartość cukru zapewniają długie oraz słoneczne dni letnie. Roślina jest wymagająca pod względem nawadniania. Nie bez znaczenia jest więc rozkład oraz suma opadów w okresie wegetacji (ok. 600 mm). Brak wody to główny powód obniżenia jakości i wielkości plonów buraka cukrowego.

1. Warunki klimatyczne dla uprawy buraka cukrowego?

Warzywo nie jest wrażliwe na niskie temperatury. Zarówno dla młodych roślin jak i dla wykopanych korzeni niebezpieczne mogą być przymrozki (ok. 6°C-8°C). Optymalna długość okresu wegetacyjnego, która zapewni wysokiej jakości zbiory oraz duży plon, wynosi ok. 160 - 180 dni (niektóre źródła podają 190 dni). Warunki klimatyczne dla uprawy buraka cukrowego w Polsce są jak najbardziej odpowiednie. W pierwszym okresie rozwoju rośliny znaczną rolę odgrywa wilgotność oraz zasobność w składniki pokarmowe, później zaś niezbędne jest duże nasłonecznienie i ciepło.

Dlaczego warto korzystać z nawozów wieloskładnikowych?

2. Na jakich glebach może być uprawiany burak cukrowy?

Burak cukrowy może być uprawiany na różnych glebach. Największe i najbardziej jakościowe zbiory osiągane są jednak na glebach luźnych, głębokich, próchniczych, żyznych i średnio żyznych, mających zdolność magazynowania wilgoci, niezakwaszonych - m.in. czarnych ziemiach i glebach brunatnych. Nie bez znaczenia jest także duża zasobność w składniki mineralne oraz organiczne. Uprawa buraków cukrowych wymaga intensywnego nawożenia.

3. Lokalizacja upraw buraka cukrowego?

Burak cukrowy to roślina objętościowa. Przewóz warzywa na znaczne odległości jest więc nieopłacalny. Z tego też względu lokalizacja cukrowni jest jednym z głównych czynników decydujących o lokalizacji upraw buraków cukrowych. Warto także zaznaczyć, iż uprawa rośliny jest czasochłonna, kapitałochłonna oraz wymaga odpowiednio dużych nakładów pracy ludzkiej.

https://www.fmcagro.pl/po/produkty/nawozy-dolistne/

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%