Nazwa tego napoju brzmi bardzo egzotycznie, jednak kombucha jest naparem, który może - i powinien! - zagościć w każdym domu. Wspiera odporność, usuwanie toksyn z organizmu i dostarcza wielu ważnych mikro- i makroelementów. Czym właściwie jest kombucha? Jak ją przygotować? Kto może po nią sięgać, a kto nie powinien?
Kombucha (zwana także kombuczą) to słodko-kwaśny musujący napój. W podstawowej wersji do jego przygotowania potrzebna jest czarna herbata (2-3 łyżeczki suszu lub jedna torebka na litr wody), biały cukier (1/3 szklanki) oraz tzw. grzyb herbaciany (lub inaczej: grzyb japoński). Oczywiście jest to bazowy przepis, z którym można eksperymentować, poszukując własnego idealnego smaku kombuchy.
Sam grzyb herbaciany de facto nie jest grzybem, a zbiorem różnego typu mikroorganizmów, głównie drożdży i bakterii. Wygląda on jak kożuszek koloru białego lub jasnopomarańczowego. Drożdże, które znajdują się w grzybie herbacianym, rozkładają cukier i syntezują etanol - przez co i sam napar na jego bazie posiada alkohol. Więcej na temat kombuchy przeczytasz też we wpisie: Kombucha - poznaj zalety grzyba herbacianego!
Herbatę zaparzamy, słodzimy i odstawiamy do wystudzenia. Gdy będzie miał on już temperaturę pokojową, dodajemy odrobinę grzyba i dwie łyżeczki octu winnego - przy kolejnym przygotowywaniu napoju zamiast octu dodajemy ok. 200 ml poprzedniego naparu.
Zaparzony napój przykrywamy i odstawiamy w zacienione miejsce o temperaturze pokojowej na kilka dni. Według zaleceń ekspertów fermentację najlepiej jest przeprowadzać do 8 dni, później w wyniku tych procesów powstaje ocet spożywczy. Gotowy napój można przechowywać w lodówce.
Uwaga: kombuchę przygotowuje się w naczyniu szklanym, porcelanowym lub ceramicznym - NIGDY nie w plastikowym lub metalowym. Zasada ta wynika z prostego faktu, że grzybek może wchodzić w reakcję z tego typu materiałami.
Wskutek zachodzących w napoju procesów fermentacyjnych, znajdują się w nim różne kwasy organiczne (m.in. octowy, glukonowy, mlekowy, jabłkowy, szczawiowy), cukry (fruktoza, glukoza i sacharoza), etanol (nawet do 2%!) oraz dwutlenek węgla. Kombucha jest źródłem polifenoli, witaminy C oraz witamin z grupy B (B1, B2, B6, B12).
Wszystkie składniki oraz procesy fermentacyjne wpływają na to, że kombucha ma silne działanie odtruwające, pomagając organizmowi oczyszczenie z toksyn i efektów procesów metabolizmu. Napój świetnie działa na mikroflorę jelitową, ułatwiając jej regenerację.
Dlatego też po kombuchę powinny sięgać osoby:
Picie tego napoju stanowczo odradza się jednak dzieciom i kobietom w ciąży (ze względu na zawartość alkoholu) oraz cukrzykom.
Spożywanie kombuchy może powodować także skutki uboczne takie jak zaburzenia układu pokarmowego czy bóle głowy - zaleca się stopniowe przyzwyczajanie organizmu do działania naparu.
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Przystanki autobusowe ZKKM są też dla ludzi
W sobotę jak zwykle; parking "zabetonowany". Nawet w sobotę. Stoją nie tylko na parkingu, ale gdzie tylko się da. Nie tylko na chodnikach, najczęściej jednym bokiem na chodniku, drugim na jezdni ograniczając widoczność i bezpieczeństwo. Na trawnikach gdzie tylko się da, oczywiście też. Od dawna stoją na rampie wyładowczej przy dawnej "Gumowni" (chyba nielegalnie). W drugą stronę sięgają już budynku magazynowego za wiaduktem. Stoją "za kebabami" i (moje podejrzenie) stoją już przy Lidlu i Biedrze oraz za Sokołem. Ten trawnik po drugiej stronie ulicy na wysokości Lidla też podejrzany. Taki największy w okolicy "Park & Raid" tyle że jakby społeczny. Taka inicjatywa oddolna. Jest coś o tym w tych materiałach za 120 000 zł kupionych do szuflady? A po drugiej stronie dworca, od strony klasztoru, "hektary" trawsk na wprost wyjścia na perony. Poza tym mamy być europejscy, nowocześni czyli przesiąść się z samochodu na pociąg. Samochód zabrać ze sobą w teczce czy torebce. Najlepiej składany, na wodór lub inne równie nowoczesne paliwo. Nowoczesność "uber alles".
stary zgred
08:41, 2025-05-19
Przystanki autobusowe ZKKM są też dla ludzi
No i właśnie wychodzi zaściankowość całego ZKKM-u, władzy oraz osób, które głosują na te same twarze od dwudziestu kilku lat. Każdy chciałby mieć super komunikację. Ale to kosztuje. A 3 burmistrzów na to nie stać, bo wolą wydawać np. na pomnik biskupa na rynku. Jeden z burmistrzów idzie do wyborów z hasłem "co 20 minut autobus z każdego sołectwa do centrum gminy". Po czym stwierdza, że jednak nie bo nie ma kasy. Ale przecież był wcześniej jedną kadencję burmistrzem to nie wie jakim budżetem dysponuje? Jakie ma ograniczenia? Ten od pomnika biskupa na rynku nie ma zamiaru dokładać żeby było albo więcej kursów, albo żeby inaczej poukładać linie, ale przekonuje żeby kupować autobusy na wodór. Rzut oka w wyszukiwarkę i już wiemy, że to sensu nie ma. Samo Jaworzno przetestowało wiele rozwiązań i im wyszło, że elektryki najlepsze. Że eksploatacja najtaniej wychodzi. Ale my nie możemy uczyć się od sąsiadów tylko wymyślamy koło na nowo. I to samo z dworcem ZKKMu w Trzebini. Najpierw budują parking, potem dworzec, a potem dowiadują się od mieszkańców, że to o kant rozbić, bo nikomu nie pasuje taki układ. I można wymieniać jeszcze wiele innych dziwactw komunikacyjnych, które są u nas obecne. Tylko co z tego? Co z tego że nawet jest opracowywany dokument, który wskazuje najbardziej racjonalne rozwiązania, jak władza nie ma zamiaru dołożyć kilku milionów złotych. Chrzanów budżet 300 mln a nie chce im się dołożyć 2 mln. Mniej niż jeden procent? Czy oni nas traktują poważnie? Albo jeszcze bardziej dosadnie - czemu z nas ciągle robi się idiotów?
rhcp
08:00, 2025-05-19
W Chrzanowie Trzaskowski uciekł Nawrockiemu
Ale wstyd dla tych chrzanowian,co zagłosowali na Rafaua -proniemieckiego zastępce Tuska !
hotin
07:46, 2025-05-19
W Chrzanowie Trzaskowski uciekł Nawrockiemu
W końcu ludzie przecierają oczy na krętactwa "bogobojnych na pokaz "
StanisławaDawniejPis
07:21, 2025-05-19
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz