W 16 małopolskich miastach odbyło się prawie 280 wydarzeń, w tym warsztaty, szkolenia i spotkania z ekspertami. To skrótowe podsumowanie tegorocznego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce, z którego bogatego programu można było skorzystać także w zachodniej części województwa.
- Nasza szkoła już po raz czwarty włączyła się w obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości - mówi Marzena Wróbel, nauczyciel podstaw przedsiębiorczości w Wielozawodowym Zespole Szkół w Zatorze. - Podczas spotkań z przedstawicielami różnych instytucji zapoznano uczniów z praktycznym rozumieniem słowa przedsiębiorczość. Okazuje się, że wyraz ten niesie ze sobą szeroki zakres znaczeń: w szerszym ujęciu rozumiany jest jako postawa charakteryzująca się konsekwencją w dążeniu do celu, ambicją, wytrwałością, innowacyjnością i świadomym podejmowaniem wyborów edukacyjnych i zawodowych, natomiast w węższym - jako zakładanie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Spotkanie Młodego Biznesu na inaugurację
Dziewiątą edycję Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce zainaugurowało Spotkanie Młodego Biznesu, które zostało zorganizowane pod hasłem "Biznes dziś i jutro" w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Uczestnicy spotkania mieli okazję przekonać się jak bardzo prowadzenie biznesu zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Poszerzyli również swoją wiedzę na temat możliwych kierunków rozwoju przedsiębiorczości w przyszłości. Wiedzę, popartą doświadczeniem, przekazali w swych wystąpieniach prelegenci zajmujący się działalnością w różnych obszarach - Jacek Walkiewicz, Aleksandra Budzyńska i Michał Maj. Dzięki temu słuchacze mogli poznać szerokie spektrum zagadnień związanych z tworzeniem i rozwojem własnej firmy.
Spotkanie Młodego Biznesu to jednak nie tylko wystąpienia zaproszonych prelegentów. Dzięki stworzonej po raz kolejny strefie networkingowej dało ono również możliwość aktywnego udziału w dyskusji z prelegentami, partnerami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce oraz innymi ciekawymi osobistościami ze świata biznesu.
W Zatorze i Wadowicach
Tak jak w latach ubiegłych, do realizacji przedsięwzięcia zaproszone zostały instytucje wspierające przedsiębiorczość, uczelnie i firmy oraz wszyscy ci, którzy są zainteresowani promocją przedsiębiorczości.
Na terenie całej Małopolski odbywały się: szkolenia, seminaria, spotkania z przedsiębiorcami i aniołami biznesu, warsztaty, konkursy, konferencje, czy turnieje cashflow.
Młodzi biznesmani chętnie uczestniczyli w wydarzeniach.
- Podczas wydarzeń posłuchaliśmy i porozmawialiśmy o tym, jak rozpocząć przygodę z biznesem oraz jak pozyskać finansowanie na otwarcie i rozwój własnej firmy. To bezcenna wiedza - mówią zgodnie uczestnicy Tygodnia Przedsiębiorczości. Tematami spotkań były również: współpraca nauki z biznesem, budowanie silnej marki osobistej, pozyskiwanie klientów, a także tworzenie niezwykle cennej sieci kontaktów.
- Zaproszeni do naszej szkoły goście w ciekawy sposób przedstawiali pozytywne aspekty prowadzenia prywatnych działalności, aktualną sytuację osób poszukujących pracy, a także produkty bankowe, z których mogą skorzystać uczniowie - dodaje Marzena Wróbel. - Ponadto przedsiębiorcy, prezentując działalność swojej firmy i plany rozwoju na przyszłe lata, udowodnili, że własny biznes może być nie tylko sposobem na zarabianie pieniędzy, ale również szansą na realizację zainteresowań, a nawet marzeń. W swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreślali, że prowadzenie firmy wymaga energii, motywacji, wytrwałości i dużego zaangażowania, ale jeśli robimy to, co lubimy, szanse na sukces są z pewnością większe.
Dzięki organizacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości przygotowujemy uczniów do planowania przyszłości oraz do aktywności zawodowej w roli pracowników najemnych lub osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
Ciekawe warsztaty, wykłady i spotkania przygotowało także Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach.
- Przygotowując program obchodów w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości nawiązujemy kontakty z różnymi podmiotami oraz przedsiębiorcami, którzy mogliby zainteresować naszych uczniów ciekawymi informacjami na temat zagadnień związanych z szeroko rozumianą przedsiębiorczością - podkreśla Dorota Lofek, nauczycielka przedmiotów ekonomicznych. - Zajęcia w naszej szkole podczas ŚTP prowadzą przedsiębiorcy zarówno z naszego regionu, jak i przedsiębiorcy o szerszym zakresie działania. Niejednokrotnie zgłaszają się do nas różne firmy i instytucje zainteresowane udziałem w naszym przedsięwzięciu. Corocznie gościmy również absolwentów naszej szkoły, którzy wracają do nas, aby pochwalić się swoimi osiągnięciami biznesowymi. Z sukcesem prowadzą otwierają i prowadzą własne firmy. Takie spotkania cieszą się szczególnym zainteresowaniem młodzieży, ponieważ absolwenci są żywym dowodem na to, że warto odważnie wykorzystywać swoje pomysły, być przedsiębiorczym i wierzyć we własne siły. W ten sposób nauczyciele utwierdzają się, że zaszczepili w uczniach postawę człowieka przedsiębiorczego, aktywnego i wierzącego w swoje możliwości.
To już dziewiąta edycja w Małopolsce
Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości byli: dawny premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana Carl Schramm. Pierwsza edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, która odbyła się w 2008 roku od razu stała się największą globalną kampanią promującą postawy przedsiębiorcze wśród młodych ludzi. Polska od samego początku uczestniczyła w tejże inicjatywie.
Koordynacji wydarzenia w Polsce podjęła się Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Województwo Małopolskie już po raz dziewiąty było oficjalnym partnerem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, organizując wydarzenie na poziomie regionu.
22.06.2025
ALTANY, tarasy, wiaty garażowe, pergole, różnego r...
Auto wpadło do rowu. Kierowca w szpitalu
no ładnie, trzy jednostki osp! chyba sobie nawzajem wyrywali tego kierowcę! od dawna można zaobserwować że do byle zdarzeń zjeżdżają się wszystkie okoliczne straże żeby zaliczyć akcję
jarek
22:49, 2025-07-07
Eder zagra nową płytę na Rynku w Chrzanowie
Nowa siła Maciej doi.z.dwòch cycków..Nieprawdaż? Komercyjnie i z publicznnych jak.każdy człon PO
Bążur
22:43, 2025-07-07
Plantacja konopi indyjskich w Chrzanowie
To jest Polska. Koleś, który uprawia konopię może dostać 20 lat,a Sebastianowi M., który spowodował wypadek śmiertelny na autostradzie grozi do 8 lat. Żenada silnia!!
Alojzy Bąbel
20:40, 2025-07-07
Plantacja konopi indyjskich w Chrzanowie
Chłopu za konopie grozi 20 lat a zwyrodnialcowi za wydłubanie oczu śrubokrętem dziewczynie w Toruniu co doprowadziło do śmierci dożywocie. Brawo lewacka sprawiedliwość i tolerancja.W sumie niewielka różnica więc brygada uśmiechamy się i czekamy na następne ekscesy inżynierów
Ogień
20:33, 2025-07-07
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz