Na Rospontowej w Chrzanowie prawie 70 lat temu - przelom.pl
Zamknij

Na Rospontowej w Chrzanowie prawie 70 lat temu

Łukasz DulowskiŁukasz Dulowski 16:00, 08.02.2025
Skomentuj Jacek Ficowski na tle kościoła na Rospontowej w Chrzanowie w 1956 r. Jacek Ficowski na tle kościoła na Rospontowej w Chrzanowie w 1956 r.

Janka Fickowska z Chrzanowa zamieściła sentymentalne zdjęcie na naszej facebookowej grupie PRZEŁOMowe Historie.

Fotografia została wykonana 24 grudnia 1956 r. To czas po tzw. „Odwilży Październikowej”, kiedy funkcję I sekretarza KC PZPR objął Władysław Gomułka, co wiązało się z częściową liberalizacją systemu sprawowania władzy. Niemniej jednak był to bardzo trudny okres w powojennej historii Polski, a bohater na zdjęciu miał 20 lat.

„Ten cień za drzewem to mój tata Jacek Fickowski. Ciekawe, czy wtedy pomyślał, że będzie dyrektorem Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini” – napisała pani Janka na PRZEŁOMowych Historiach.

W tle widzimy kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej na osiedlu Rospontowa w Chrzanowie. Został ukończony w 1939 r., a jego powstanie wiąże się z Pierwszą Fabryką Lokomotyw w Polsce "Fablok" Spółka Akcyjna. Z inicjatywy zakładu najpierw wybudowano dla pracowników osiedle, które nazwano Rospontowa od nazwiska biskupa Stanisława Rosponda. Potem wzniesiono tutaj świątynię.

STYL KOŚCIOŁA NA OSIEDLU ROSPONTOWA

Bardzo ciekawa i malownicza jest architektura kościoła pw. Matki Bożej Ostrobramskiej, zaprojektowanego przez Stanisława Oszackiego w 1935 r. Swoją dekoracyjnością świątynia nawiązuje do XIX-wiecznego historyzmu z dominantą stylu neoromańskiego. W elewacji frontowej, czyli fasadzie, widzimy duże półkoliste okno, przecięte na pół arkadami (kolumny połączone łukami). W efekcie powstaje rodzaj biforium (arkadowe okno podzielone kolumienką), charakterystyczne dla romanizmu. To samo rozwiązanie mamy powtórzone w elewacjach bocznych, konkretnie w transepcie (nawa poprzeczna). Z kolei nawę główną, od frontu, flankują dwie piękne loggie (wnęki w zewnętrznej płaszczyźnie), otwarte na zewnątrz za pośrednictwem arkad z kolumnami o kostkowych, romańskich głowicach. Zresztą loggie również spotykamy w architekturze romańskiej. Ceglane, trójkątne szczyty to już nawiązanie do gotyku, czyli styl neogotycki.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

WirWir

5 0

O dawnym Chrzanowie jest bardzo mało informacji. Dawniej prywatne miasto na szlaku handlowym. Im więcej starych fotografii historii tym lepiej. Takie inicjatywy są nieocenione

18:46, 08.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%