Sklep kolonialny w Chrzanowie - przelom.pl
Zamknij

Sklep kolonialny w Chrzanowie

Łukasz DulowskiŁukasz Dulowski 11:00, 21.12.2024
Skomentuj Sklep kolonialny Jana Węgla przy Dobczyckiej w Chrzanowie Sklep kolonialny Jana Węgla przy Dobczyckiej w Chrzanowie

Niezwykły sklep Jana Węgla funkcjonował w kamienicy przy ul. Dobczyckiej 6 w Chrzanowie. Archiwalne zdjęcie pochodzi z rodzinnego albumu.

Fotografia z dwudziestolecia międzywojennego przedstawia wejście do sklepu (róg Dobczyckiej i al. Henryka) wraz z licznymi szyldami. Oferował różne delikatesy, m.in. świeżo paloną kawę, tokaje, sery. Towary sprowadzano z całej Europy.

[ZT]54649[/ZT]

- Z rodzinnych przekazów wynika, że był to największy sklep w Chrzanowie – mówiła Jadwiga Węgiel, żona wnuka Jana Węgla, podczas otwarcia wystawy w Domu Urbańczyka.

Jan Węgiel przeprowadził się do Chrzanowa w 1900 r. Pochodził z Dąbrowy Tarnowskiej. Miał praktyki w krakowskiej „Hawełce”. Tam poznał tajniki kolonialnego handlu.

W czasie II wojny światowej pomagał m.in. partyzantom, zaopatrywał w żywność szpital. Zmarł 4 kwietnia 1945 r. w obozie pracy w Jaworznie.

***

Zgodnie z definicją, sklepy kolonialne oferowały sprzedaż artykułów spożywczych, sprowadzanych z krajów pozaeuropejskich. Jan Węgiel polecał „bogato zaopatrzony skład najprzedniejszych towarów korzennych i łakoci”. Przy sklepie prowadził lokal o charakterze niewielkiej restauracji, gdzie były podawane śniadania. W ofercie miał również „dostawy śniadań, bankietów, balów i wieczorków”.

                                                                                                                                                                 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

onekonek

1 0

Ciekawe... Za co siedział i zmarł w wyzwolonym już Jaworznie ? Za "Komuny" w latach 80-tych chyba w tej kamienicy albo obok był "Bar Mleczny"
Mam zdjęcie jak nasi sojusznicy ze wschodu w 1945 po zdobyciu "Browaru Tenczynek" szli do Chrzanowa i na ulicy Szpitalnej 18 ostrzelali dom dziadków (ślady po kulach na budynku) po pijanemu mierzyli do figurki "Matki Boskiej" która stoi tam do dzisiaj... 13:29, 21.12.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%