Bardzo ciekawą fotografię opublikował Eugeniusz Kępiński na naszej facebookowej grupie PRZEŁOMowe Historie.
- Na Krakowskiej jest jeszcze stary, pierwotny bruk, przed położeniem kostki porfirowej. Zapewne rok 1934 i prace wodociągowe - opisuje pan Eugeniusz.
Rury należało poprowadzić na drugą stronę nasypu kolejowego, dlatego - co widać na fotografii - zabezpieczono ściany mostu przed wykopem.
Na rogu skrzyżowania (obecnie Trzebińska i Szpitalna) dostrzeżemy wciąż istniejący budynek doktora Emila Sędzielowskiego. Na parterze mieściła się restauracja "Zacisze".
- Widok biednego chasyda (po prawej) dzisiaj egzotyczny - zaznacza Eugeniusz Kępiński.
***
31 sierpnia 1933 r. oficjalnie w dokumentach rady miejskiej użyto sformułowania "Przedsiębiorstwo Wodociągowe w mieście Chrzanów".
- Za cmentarzem parafialnym powstał ogromny zbiornik, istniejący do dzisiaj, gromadzący wodę, następnie spływającą do miasta. Halę pomp wybudowano w rejonie ul. Zielonej. Pompy zamówiono w Stoczni Gdańskiej - przypomina dyrektor Kamil Bogusz.
31 marca 1935 r. uroczyście wmurowano w halę pomp tubę z dokumentem erekcyjnym wodociągów. Burmistrz Tadeusz Gdula powiedział: "Wolą i decyzją, życzliwością i opieką, trudem i zainteresowaniem powstało wielkie dzieło dla przyszłych pokoleń miasta Chrzanowa".
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
Nie mogli zabezpieczyć ścian mostu, bo go tam nie ma. To nie most, a wiadukt.