Małopolska policja informuje, na co będzie szczególnie zwracać uwagę w okresie letnich wyjazdów.
Kontroli drogowych możemy się spodziewać na głównych szlakach prowadzących do górskich miejscowości wypoczynkowych.
Funkcjonariusza zapowiadają szybkie reagowanie na wykroczenia i eliminowanie pijanych kierowców.
Kiedy stracimy prawko?
Zostanie nam zatrzymane na 3 miesiące, jeśli w obszarze zabudowanym przekroczymy prędkość o 50 km/h. Kierowanie pojazdem, pomimo zatrzymania prawa jazdy, skutkuje przedłużeniem tego okresu do 6 miesięcy, a recydywa - cofnięciem uprawnień.
Ile kosztuje jazda po pijanemu?
Od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie - jest to wykroczenie. Kara grzywny może wynieść nawet 30 tys. zł, a prawo jazdy zatrzymane na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie - jest to przestępstwo. Grozi za nie do 2 lat więzienia, zatrzymanie prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat i kara grzywny w wysokości nawet 1 mln 80 tys. zł.
Policyjny poradnik na wakacyjną podróż
- Planując podróż, staraj się nie wybierać na jazdę tej pory dnia, na którą przypada najwyższa temperatura. W upalne dni dużo szybciej następuje spadek koncentracji i zmęczenie.
- Weź pod uwagę przewidywane natężenie ruchu na drogach i możliwość skorzystania z tras alternatywnych.
- Odwiedzając stację benzynową, sprawdź ciśnienie powietrza w oponach swojego pojazdu - ma to ogromny wpływ na drogę hamowania, zdolność opony do odprowadzania wody i ogólną stabilność pojazdu na zakręcie. Przy tej okazji sprawdź również ciśnienie w kole zapasowym.
- Zadbaj o czystość również wewnętrznej strony szyb samochodu - czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą.
- Kontroluj stan wycieraczek. Podczas nagłych, intensywnych opadów deszczu zużyte pióra wycieraczek nie będą w stanie szybko i dokładnie oczyszczać szyby z wody.
- Jeżeli na drodze ekspresowej lub autostradzie przydarzy Ci się awaria pojazdu, która zmusi Cię do postoju na poboczu - pamiętaj że masz obowiązek ustawienia ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem.
- Nie ufaj nazbyt dobrym warunkom pogodowym. W takich warunkach dochodzi do najcięższych w skutkach wypadków drogowych.
- Jeżeli podczas jazdy chcesz mieć pod ręką butelkę z wodą mineralną, warto zwrócić uwagę na to by była ona zamocowana lub zamknięta w schowku. Podczas zdarzenia drogowego taki przedmiot przewożony luzem, z uwagi na jego bezwładność może z impetem uderzyć w kierującego lub pasażerów powodując obrażenia ciała.
- Kierując jednośladem: motocyklem, motorowerem, rowerem, hulajnogą elektryczną czy też urządzeniem transportu osobistego, zachowaj ostrożność i rozwagę. Pamiętaj o przestrzeganiu obowiązujących przepisów ruchu drogowego dotyczących tych pojazdów.
- Kiedy jako pieszy korzystasz z drogi po zmierzchu zawsze używaj elementów odblaskowych, niezależnie od tego czy jest to wymagane przepisami czy nie. Dzięki odblaskom kierowca może zobaczyć Cię już z odległości 130 - 150 m, co ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo.
- Jadąc z przyczepą, obwiązują niższe dopuszczalne prędkości - na autostradzie i drodze ekspresowej; 80 km/h, na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym 70 km/h.
- Aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze - nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie.
- Zamiar skręcania należy sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem - pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania - nie zawsze inny uczestnik ruchu zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
I znowu po akcji LATO będzie mało wydarzeń to będzie to zasługa Policji, a jak zdarzeń będzie bardzo dużo to będzie to brak wyobraźni uczestników ruchu drogowego.