Tematem przewodnim konkursu była kapusta z grochem – jedna z najbardziej rozpoznawalnych potraw polskiej kuchni, od pokoleń goszcząca na stołach mieszkańców regionu. Do rywalizacji stanęły Koła Gospodyń Wiejskich, które zaprezentowały własne wersje tego tradycyjnego dania. Każda potrawa powstała według rodzinnych receptur, często przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a uczestniczki zadbały nie tylko o smak, ale również o estetykę podania.
Jury oceniało walory smakowe, sposób prezentacji, zgodność z tradycją oraz pomysłowość. Za najbardziej innowacyjną uznano propozycję przygotowaną przez KGW Ostrężnica–Łany, która wyróżniła się oryginalnym podejściem do klasycznej receptury.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"7577"}
::video{"type":"single","item":"12697"}
Po naradzie komisji konkursowej zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Zalasu. Drugie miejsce zajęło KGW Myślachowice, a trzecie KGW Miękinia. Wyróżnienie oraz Nagrodę Publiczności zdobyło natomiast KGW Ostrężnica - Łany, którego potrawa najbardziej przypadła do gustu uczestnikom wydarzenia.
Potrawy oceniało jury w składzie: burmistrz Miasta i Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Górze Sylwia Szczuka oraz Krzysztof Mastalerz z Filii Biblioteki w Nowej Górze.
Turniej był nie tylko okazją do wyłonienia najlepszej kapusty z grochem, ale także świętem lokalnych tradycji kulinarnych. Spotkanie pokazało, że dawne przepisy wciąż cieszą się ogromnym uznaniem, a działalność Kół Gospodyń Wiejskich odgrywa ważną rolę w pielęgnowaniu regionalnego dziedzictwa i integrowaniu lokalnej społeczności.
Wyszedł z patelnią na rynek i zrobił śniadanie. Wszystk
Chcąc być w minimalnym stopniu uczciwym powinien Pan zorganizować symultaniczny eksperyment - powiedzmy na rynku, przy jakimś akwenie, na leśnej polanie i np. przed własnym domem. Zaręczam, że wynik byłby porównywalny. Gratuluję cierpliwości bo 80 minut na usmażenie kilku jajek nie zdarza się w najgorszych restauracjach.
AGH
00:25, 2026-06-28
TOP 10 nieoczywistych sposobów na upał
Powstrzymac sie od s e k s o w a n i a
Asia
22:49, 2026-06-27
Mam mniej snu, ale więcej szczęścia"
Przecież ten człowiek ma jeszcze córkę K. z poprzedniego związku.. to ona już się nie liczy??
KK
22:03, 2026-06-27
Mam mniej snu, ale więcej szczęścia"
A k.. kogo to obchodzi? Może o wykształceniu poopowiadasz
Tubylec
22:01, 2026-06-27
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz