Rausz. Niemcy między wojnami - przelom.pl
Zamknij

Rausz. Niemcy między wojnami

Tadeusz JachnickiTadeusz Jachnicki 12:02, 25.03.2025 Aktualizacja: 12:05, 25.03.2025
Skomentuj

Trauma po przegranej wojnie, w trakcie której z żadnego z domostw nie spadła nawet jedna dachówka, chaos po upadku cesarstwa, rewolucja aż w końcu zwycięstwo demokracji, a wraz z nią triumf wyzwolonego życia, hiperinflacja, charleston, rozrastając się miasta i lawinowo przybywające nie tylko na ich ulicach samochody, ale też domy towarowe i coraz popularniejsze walki w halach bokserskich, ale i na ulicach. W końcu narastają kryzys oraz podziały społeczne, który finałem jest dojście do władzy Hitlera.

„Rausz” Haralda Jähnera to swoisty prequel bestsellerowego „Czasu wilka”, w który autor analizował powojenne losy Niemców.

W "Rauszu" Jähnera bierze na tapet przede wszystkim sytuację społeczną mieszkańców Republice Weimarskiej, ale nie omija tematów związanych z kulturą, gospodarką czy życiem politycznym.

 Jähner to niemiecki pisarz i dziennikarz. Studiował literaturę, historię i historię sztuki we Fryburgu. Doktorat ukończył w Berlinie. Dla Frankfurter Allgemeine Zeitung pracował jako niezależny krytyk literacki. Pełnił również funkcję redaktora w Berliner Zeitung. Od 2011 roku honorowy profesor dziennikarstwa na Berlin University of the Arts.

Za "Rausz" w 2019 roku otrzymał nagrodę Targów Książki w Lipsku.

- To napisany ze swadą, niepozbawiony ironicznego dystansu, bardzo solidnie historycznie udokumentowany obraz czasu między rokiem 1918 aż do "kryzysu komunikacyjnego" w Niemczech i triumfu narodowego socjalizmu. Nie jest to ani podręcznik do historii, ani analiza politologiczna, tylko panorama skupiająca się na uczuciach obywateli. Książkę czyta się dziś, w czasach "kryzysu komunikacji", słabego poczucia jedności w Europie z poczuciem wyjątkowego wręcz dreszczu przerażenia i zrozumienia jednocześnie. Książkę "Rausz" polecam Wam z całego serca i rozumu - napisała o "Rauszu" na Instagramie Agata Passent, felietonistka i dziennikarka, znana polska krytyczka literacka.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

hotinhotin

0 0

Dobrze by się stao,gdyby dzisiaj Niemcy nie przemieniali się z roli agresorów w ofiary. Reperacje czas Helmuty Polkom i Polakóm wypłacić,a nie zakłamywać bezczelnie swoje trudne losy !

07:55, 26.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%