Obecnie Zakład Górniczy „Janina” posiada trzy 14-osobowe samojezdne wozy transportowe typu SWT-Team oraz jeden 10-osobowy SWT-Team 10. Są wykorzystywane do transportu ludzi, środków strzałowych i innych materiałów. Pokonują trasę o długości około 2 km, przewożąc codziennie załogę na stanowiska pracy w podziemnych wyrobiskach. Każda maszyna waży ponad 3 tony.
Wcześniej transport dołowy w ZG Janina opierał się głównie na wykorzystaniu szynowych kolejek podwieszanych z systemem transportu ciągnikami z napędem własnym spalinowym i akumulatorowym, a także – w mniejszym zakresie – na tradycyjnej kolei podziemnej przy zastosowaniu lokomotyw spągowych. Ze względu na zwiększającą się odległość ścian eksploatacyjnych oraz wyrobisk przygotowawczych od szybów zjazdowych, transport załogi przy użyciu dotychczasowych metod stawał się coraz dłuższy oraz mniej wydajny, wpływając negatywnie na wykorzystanie efektywnego czasu pracy zatrudnionych tam pracowników.
Jak innowacyjne maszyny się sprawdzają?
"Wprowadzenie samojezdnych maszyn górniczych do transportu załogi przyniosło szereg wymiernych korzyści. Dzięki nowoczesnym maszynom możliwe było czterokrotne skrócenie czasu transportu pracowników do partii eksploatacyjnej z 35 minut do zaledwie 8 minut. Oznacza to nie tylko szybsze rozpoczęcie pracy, ale również zwiększenie komfortu załogi. Skrócony czas przejazdu przełożył się bezpośrednio na 16-procentowy wzrost efektywnego czasu pracy w ścianie eksploatacyjnej, co ma istotne znaczenie dla wydajności i wyników produkcyjnych kopalni. Koszty utrzymania samojezdnych maszyn górniczych okazały się niższe w porównaniu do tradycyjnych ciągników podwieszonych. Mniejsza awaryjność oraz prostsza obsługa techniczna pozwalają znacząco je ograniczyć. Nowoczesne pojazdy transportowe są wyposażone w systemy poprawiające bezpieczeństwo, ergonomiczne miejsca siedzące oraz wydajne układy wentylacji i oświetlenia, co istotnie wpływa na zadowolenie i komfort pracowników. Dzięki odwadze we wdrażaniu innowacji Południowy Koncern Węglowy S.A. udowadnia, że współczesne górnictwo może być nowoczesne, efektywne i przyjazne dla pracowników. To również jasny sygnał, że nawet w tradycyjnych branżach możliwa jest cyfrowa i technologiczna transformacja, której głównym celem jest człowiek" – czytamy w najnowszym numerze periodyku "Bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska w górnictwie". Został tam opublikowany tekst na ten temat pracowników Okręgowego Urzędu Górniczego i ZG Janina.
W Libiążu pisze się nowy rozdział w historii nie tylko ZG Janina, ale całego polskiego górnictwa kamiennego.

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Absurd wokół Dino w Libiążu
Tupet i bezczelność franczyzobiorcy Dino. Co, ja nie mogę?
Pernambuco
18:27, 2026-05-22
Tak bawią się dorośli w Myślachowicach! Impreza przycią
Ludzie chca rozrywki . Nie tylko tyrac i oszczedzac.
Paul
17:36, 2026-05-22
Absurd wokół Dino w Libiążu
Absurd za absurdem. Libiąż słynny jest z tego. Mnóstwo utopionych pieniędzy, wątpliwej jakości inwestycje...ale sukcesy władz odpiane. Strach się bać...
Masza
15:47, 2026-05-22
Absurd wokół Dino w Libiążu
Nasuwa się pytanie, czy ktoś się temu dziwi? Przecież Libiąż słynie z absurdów. Nieudanych inwestycji jest po kokardy. Włodarze miasta za nic mają głos
Masza
15:44, 2026-05-22
WYRÓŻNIONE KOMENTARZE
17 6
... znacznie poprawi komfort pracownikom... zmniejszy odczucie wstrząsów w czasie jazdy...
20 4
Mają rozmach sk.... za nasze pieniadze.
7 8
Ile się dolożyłeś?
10 2
Każdy POLAK dokłada około 1 tyś do kopalń
3 0
Chłopie ty miliona w życiu nie widziałeś 🤣🤣🤣
Pozostałe komentarze
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
12 8
Panie Oratowski skoncz pan pier..... o miejsce w wozie trzeba walczyc jak lew nie kazdy sie zalapie droga wyboista prawie jak na dakarze a punktualny przyjad z powrotem nie realny!
12 6
To walcz gamoniu skoro uczyć ci się nie chciało!!! Buahhh haa
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
2 4
Obyś miał wesołe święta i twoje dzieci zdrowe były.
8 0
niszczenie powiatu cd.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz