Dokarmianie kotów, ptaków i innych zwierząt zimą jest potrzebne, ale musi być robione z głową. Tak, by nie rodziło konfliktów sąsiedzkich ani nie przyciągało na osiedla dzików. Wykładajmy też właściwą karmę, by nie zaszkodzić samym zwierzętom.
W dokarmianiu zwierząt pomagają gminy. Na przykład na zakup karmy dla kotów wolno żyjących Urząd Miejski w Chrzanowie w 2024 roku przeznaczył 3500 złotych. Karma była wykładana przez społecznych opiekunów kotów. Mowa jest o nich w "Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt”. Zwykle jednak inicjatywa dokarmiania wychodzi od samych mieszkańców, którzy wykładają swoją karmę. Często są to resztki pożywienia, co nie jest dobrym rozwiązaniem.
Swoje przepisy porządkowe w tej kwestii mają zarządcy budynków i spółdzielnie.
W regulaminie porządku domowego obowiązującym w Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie jest zapis, że niedozwolone jest karmienie ptaków na balkonach i parapetach okiennych oraz w bezpośrednim sąsiedztwie budynków.
Tymczasem na przykład na osiedlu Trzebińska niedaleko bloków i w pobliżu przepływającego tamtędy potoku Luszówka pod drzewami regularnie wystawiana jest karma w postaci suchego lub mokrego chleba. Trudno powiedzieć, czy dokarmiający chcą pomóc w ten sposób znajdującym się tam kaczkom, czy może gołębiom. Niezależnie od intencji, rodzaj karmy jest niewłaściwy.
- Można zastosować dwa rozwiązania. Albo ptaków w ogóle nie dokarmiamy, bo z zasady powinny sobie radzić same. Jeśli już jednak dokarmiać, to trzeba wyznaczyć miejsca, w których to można oficjalnie robić. Na przykład gołębie z parku przy muzeum są przyzwyczajone, że zaglądają do karmnika, który znajduje się przy plenerowych szachach - podpowiadał rozwiązanie na łamach "Przełomu" Piotr Grzegorzek, emerytowany przyrodnik z chrzanowskiego muzeum.
Jak dokarmiać zwierzęta zgodnie z prawem i nie wyrządzać im szkody?
Co sądzicie na ten temat? Może sami dokarmiacie zwierzęta i macie na to jakieś sprawdzone sposoby?
23.05.2025
KRAWCOWĄ zatrudnię 509-063-675
20.05.2025
PRACOWNIKÓW ogólnobudowlanych. Tel. 601 998 930
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Spółdzielnia zapisuje na półkolonie
Droga redakcjo... lepiej zainteresujcie się tym co dzieje się wewnątrz spółdzielni. Jak są wydawane pieniądze lokatorów., jak są traktowani pracownicy i jak się zachowuje pan prezes. To by dopiero była sensacja o której warto napisać
Jaaa
14:10, 2025-05-29
Dni Chrzanowa już w ten weekend. Może sen się spełni
pogoda słaba, planowani artyści tacy sobie. Czym ci potencjalni widzowie mają się uraczyć ?
Kera
13:39, 2025-05-29
Znowu mocno zatrzęsła się ziemia
Najlepszym sposobem zaczynania tąpań to blokada torowiska transportowego z kopalni. Miało być dobrze, szpenie od wydobycia jednak słabo myślą , a cieszą się tylko produceńci pampersów bo mieszkańcy są posrani. Jak ludzie nie wezmą sprawy w swoje ręce to tylko patrzeć jak dojdzie do tragedii!!!!!
Stoper
12:48, 2025-05-29
Znowu mocno zatrzęsła się ziemia
Co to kogo obchodzi. Kopalnie byly od wiekow. To ludzie osiedlili sie na terenach zasięgów wydobywczych. I tak panstwo nic z tym nie zrobi i nie pomoze. Tak to wszystko funkcjonuje
Lolek
12:12, 2025-05-29
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz