Dokładnie 111 lat temu urodził się inicjator powstania i pierwszy dyrektor Muzeum w Chrzanowie. Dziś placówka nosi imię małżeństwa Mazarakich.
Mieczysław Aleksander Mazaraki przyszedł na świat 17 grudnia 1913 roku w Chrzanowie. Walczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Został wzięty do niewoli niemieckiej pod Tomaszowem Lubelskim. Przebywał w niej prawie do końca wojny, przechodząc przez kilka niemieckich obozów. W niewoli pracował jako robotnik leśny w nadreńskich lasach oraz jako szofer w fabryce samochodów.
Był absolwentem nauk przyrodniczych na UJ. Pracował jako profesor gimnazjum i liceum im. St. Staszica w Chrzanowie. Jako przyrodnik zainicjował powołanie Muzeum w Chrzanowie. Był jego dyrektorem od 1960 roku do lat 80. Był jednym z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Chrzanowskiej oraz lokalnych kół Ligi Ochrony Przyrody.
Został uhonorowany w 1994 roku tytułem Honorowego Obywatela Miasta Chrzanowa w „uznaniu za prowadzone liczne badania historyczne i popularyzacyjne na temat Chrzanowa, za organizację muzeum w Chrzanowie oraz za propagowanie idei ochrony przyrody na terenie powiatu chrzanowskiego”.
Wraz z żoną Ireną Mazaraki pisał publikacje przyrodnicze i historyczne dotyczące ziemi chrzanowskiej. W latach 70. wydał unikatową książkę „Z sokołami na łowy”.
Za swój udział w wojnie otrzymał: Medal Zwycięstwa i Wolności (1946), Odznakę Grunwaldzką (1972), Krzyż Kampanii Wrześniowej (1985), odznakę Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. W listopadzie 2000 r. został awansowany przez Prezydenta RP na stopień podporucznika Wojska Polskiego.
Zmarł 14 lutego 2003 roku. Muzeum w Chrzanowie od 2004 roku nosi imię Ireny i Mieczysława Mazarakich.
11.12.2024
POSZUKUJEMY pracownika na stanowisko operatora utr...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz