W ostatnich latach otoczenie kościoła w Babicach mocno się zmieniło. Między innymi parafia przeprowadziła remont zabytkowej dzwonnicy oraz muru okalającego kilkusetletni kościół. Stało się to możliwe, gdyż gmina otrzymała na ten cel dofinansowanie 1 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Na sesji odbytej 25 czerwca babiccy radni udzielili parafii dwóch kolejnych dotacji. Kwotę 50 tysięcy złotych przekazali na sporządzenie projektu architektoniczno-budowlanego.
- Dzięki temu parafia będzie mogła się ubiegać o fundusze z ministerstwa kultury na remont kościoła. Konieczna jest m.in. wymiana dachu – tłumaczył radnym wójt Radosław Warzecha.
Natomiast gminna dotacja w wysokości 300 tysięcy złotych zostanie przeznaczona na remont schodów prowadzących do świątyni.
Kościół w Babicach obchodził dwa lata temu jubileusz 500-lecia istnienia. Zabytkowa świątynia została ufundowana w 1524 r. przez biskupa Jana Konarskiego. W 1760 r. doszczętnie spłonęła.
Odbudowana została trzy lata później. W środku znajdują się trzy portale barokowe, ołtarze: główny i dwa boczne rokokowe z 1778 r. W jednym z bocznych można podziwiać obrazy Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia i Anioła Stróża.
VvV13:40, 25.06.2026
Durny ciemnogród. A kuria się bawi.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

22.06.2026
SPRZEDAM samochód Lancia Ypsilon silnik 1.4. Benzy...

21.06.2026
KOMPLEKSOWY remont łazienek (kafelkowanie, hydraul...

15.06.2026
PRZESTRZEŃ Psychoterapii Aleksandra Wołoszczak. Ps...
Leśna kontrola przyniosła nieoczekiwany finał. W akcji
Ludzie Polacy rodacy jak zwykle widać że jeden drugiemu by nóż wbił w plecy. Niech każdy się zastanowi czy taki święty jest i ma prawo rzucać kamieniem
Mateusz
14:50, 2026-06-25
Leśna kontrola przyniosła nieoczekiwany finał. W akcji
Co to za mandaty jeżdżą zazwyczaj albo nie zarejestrowanymi pojazdami lub tz ciepłymi jest to nagminne u nas
Piotr
14:36, 2026-06-25
Kibice odetchnęli z ulgą. Maraton Krzeszowice zostaje w
Pan Tomek dalej w strukturach PZPS? Kolejny sukces krzeszowickiego sportu :D
zielony stolik
14:34, 2026-06-25
Leśna kontrola przyniosła nieoczekiwany finał. W akcji
Szkoda, że w okolicach Grodziska Wlkp brak kontroli w lasach. Crossów i quadów jeżdżących po lesie po kilka godzin jest dużo. Takim to powinno zabierać prawo jazdy i pojazd. Zagrożenie dla dla środowiska i spacerowiczów. Społeczeństwo widzi a służby klapki na oczach. T
Jadwiga
14:32, 2026-06-25