[FOTORELACJA]5834[/FOTORELACJA]
Urokliwa miejscowość położona jest przy ujściu rzeki Chechło do Wisły. Z oddzielającego wioskę od królowej polskich rzek wału przeciwpowodziowego rozpościera się przepiękny widok. Wałem prowadzi także Wiślana Trasa Rowerowa, przyciągająca mnóstwo rowerzystów.
Część z nich zajeżdża przy okazji do Mętkowa, aby odwiedzić wioskę, która jak żadna inna w regionie nie jest tak mocno związana z osobą Jana Pawła II. Mimo że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w tej nadwiślańskiej miejscowości nie było kościoła. Mętków od wieków należał bowiem do parafii w Babicach i do tamtejszej świątyni mętkowianie chodzili na niedzielne nabożeństwa.
- Do Babic mieliśmy około siedem kilometrów. Ja i moja rodzina przeważnie chodziliśmy na mszę rozpoczynającą się o godzinie dziewiątej. Żeby zdążyć, musieliśmy z domu wyjść za dwadzieścia ósma, bo mieszkaliśmy na końcu wsi. Do domu wracaliśmy tak na wpół do dwunastej – opowiada Halina Sędzielarz z Mętkowa.
W latach 60. XX w. sytuacja nieco się zmieniła. W znajdującej się w rejonie skrzyżowania Nadwiślańskiej i Wiejskiej kapliczce pw. Trójcy Świętej, gdzie wcześniej jedynie w Wielką Sobotę święcono pokarmy, zaczęto w co drugą niedzielę odprawiać popołudniową mszę.
W Mętkowie zaczęli marzyć o własnej świątyni z prawdziwego zdarzenia, gdzie mogliby pójść się pomodlić nie tylko od święta. Marzenie to ziściło się na początku lat 70., gdy do nadwiślańskiej wioski został przeniesiony drewniany kościół z Niegowici. To tam, w latach 1948-1949, jeszcze jako wikariusz pełnił posługę Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.
29.04.2025
ZATRUDNIĘ kierowcę kat. C i C+E 500-380-561
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.