W Rudnie każdy mógł zabrać ze sobą swój wymarzony kamień (WIDEO, ZDJĘCIA) - przelom.pl
Zamknij

W Rudnie każdy mógł zabrać ze sobą swój wymarzony kamień (WIDEO, ZDJĘCIA)

06:00, 08.09.2024 Aktualizacja: 11:06, 08.09.2024
Skomentuj W wykopkach wzięło udział kilkaset osób, w tym wiele całych rodzin W wykopkach wzięło udział kilkaset osób, w tym wiele całych rodzin

Muzeum Agatów w Rudnie i FHU Agat zorganizowało czwarte jesienne wykopki agatowe.

O Agacie: Jest półszlachetnym kamieniem, będącym odmianą chalcedonu. Jest wielobarwny. Posiada wstęgową strukturę. Zbudowany jest z kolorowych warstw, które powstają na skutek wydzielania się krzemionki. Występuje wśród skał osadowych i powstaje w procesach zastygania lawy.

O Muzeum: Położone jest na wzgórzu wulkanicznym permskich skał wylewnych. Do powstania muzeum przyczynił się Witold Koprucha, kolekcjoner, który w 2020 roku otworzył prywatne muzeum geologiczne. W swoim zbiorze posiada kilka tysięcy kamieni. Zbierał je przez ponad 40 lat na okolicznych polach agatowych, a także rumowiskach skalnych. W muzeum znajdują się sale z wyeksponowanymi przeciętymi i wypolerowanymi agatami. Są ametysty i kwarce, a także skamieniałości morza jurajskiego oraz kawałki skamieniałych drzew. Kolekcja cały czas jest uzupełniana.

Kinga Kurlit-Heller na polach agatowych w Rudnie odnalazła agatowe jajo ważące 12,5 kg. Pasjonaci mówią, że nie spotkali się jeszcze z tak dużym okazem.

Jak szukać agatów ?

Nieodzownym wyposażeniem poszukiwacza jest młotek, przecinak, gogle ochronne oraz coś do przechowywania i transportowania znalezisk.

Najlepiej zacząć tam, gdzie są widoczne ślady pracy innych poszukiwaczy.

Agaty w takich miejscach jak w Rudnie tworzą najczęściej skupienia w formie “jajka”. Są zwykle znacznie gładsze z zewnątrz niż skała, w której powstały i mają obły kształt.

Doświadczeni poszukiwacze są w stanie rozpoznać, czy w środku "jajka" jest agat.

Mniej zaawansowani, aby to sprawdzić, zmuszeni będą użyć młotka lub innego narzędzia. Jest to ryzykowne, ponieważ kamień zawierający agat może pęknąć lub rozpaść się na kawałki.

W wydarzeniu w Rudnie wzięło udział kilkaset osób. Zanim wreszcie udało się trafić na wymarzony agat, uczestnicy znajdywali między innymi: paleobazalty, skały wulkaniczne oraz wapienie.

Pojedynczy bilet wstępu kosztował 70 zł, a bilet rodzinny 140 zł. Dzieci do lat trzech wchodziły gratis.

Poniżej zdjęcia uczestników i ich znaleziska.

 

[WIDEO]9294[/WIDEO]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%