Związkowcy z ZG Janina i Elektrowni Siersza manifestowali w Warszawie - przelom.pl
Zamknij

Związkowcy z ZG Janina i Elektrowni Siersza manifestowali w Warszawie

Marek OratowskiMarek Oratowski 19:30, 09.01.2025 Aktualizacja: 21:01, 09.01.2025
Skomentuj Związkowcy z powiatu chrzanowskiego Związkowcy z powiatu chrzanowskiego

W czwartek 9 stycznia w Warszawie odbył się protest związkowców sprzeciwiających się likwidacji elektrowni węglowych i w obronie polskiego przemysłu.

Do Warszawy pojechali też związkowcy z Elektrowni Siersza oraz ZG Janina. Mieli ze sobą flagi, transparenty i banery. „Zielona ideologia to wyrok na miejsca pracy” – takie hasło widniało na jednym z banerów.

Demonstracja rozpoczęła się o godzinie 12 przed siedzibą PGE (Polskiej Grupy Energetycznej) przy ul. Mysiej 2, gdzie protestujący złożyli petycję do zarządu spółki, domagając się wycofania decyzji o przyspieszonej likwidacji Elektrowni Rybnik i Elektrowni Dolna Odra.

Następnie uczestnicy przeszli ulicami Bracką, Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską i Wspólną przed siedzibę Ministerstwa Aktywów Państwowych, gdzie złożyli kolejną petycję, żądając interwencji resortu w związku z planami likwidacji elektrowni węglowych przez PGE i Tauron.

W proteście wzięło udział kilka tysięcy osób, w tym energetycy, górnicy i hutnicy z całej Polski. Związkowcy podkreślali, że przyspieszenie terminów zamknięcia elektrowni węglowych z 2030 na 2025 rok budzi obawy o utratę miejsc pracy oraz stabilność systemu energetycznego kraju.

Demonstracja zakończyła się około godziny 16.

- Dziękuję bardzo, że tutaj dzisiaj jesteście, że pokazujecie tą solidarność międzyludzką, że jesteście z tymi, którzy dzisiaj potrzebują tej pomocy, empatii i wrażliwości, bo tracą miejsca pracy. Mam na myśli pracowników Elektrowni Rybnik, Kozienice, Łaziska, Dolnej Odry, a także wielu firm, które w najbliższym czasie stracą pracę. Dziękuję Wam za solidarność! – mówił Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej „Solidarności”.

Dodał, że związek jest głosem ludzi, którzy domagają się tego, aby szanować ich i traktować w sposób podmiotowy, a nie „jak stado baranów”.

Więcej na temat walki pracowników Elektrowni Siersza zagrożonej likwidacją przeczytacie w najnowszym, papierowym wydaniu „Przełomu”.

Kto lubi czytać na ekranie, może skorzystać z e-wydań tygodnika na platformach  e-prasa i e-Kiosk.pl. Tam znajdziecie archiwalne i bieżące wydania tygodnika.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

stasiekstasiek

0 0

no wszystko spoko ale gornicy musza zrozumiec ze nie sa swietymi krowami i wegiel odchodzi do lamusa. a janina niech przestanie niszczyc powiat wstrzasami. 21:20, 09.01.2025

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%