Rafineria w Trzebini będzie produkować kwas mlekowy - przelom.pl

Biznes, edukacja

Zamknij

Rafineria w Trzebini będzie produkować kwas mlekowy

Agnieszka Filipowicz 06:00, 16.10.2021 Aktualizacja: 07:07, 17.10.2025
21 Rafineria w Trzebini będzie produkować kwas mlekowy fot. ORLEN Południe

Dobiega końca budowa instalacji kwasu mlekowego w rafinerii ORLEN Południe w Trzebini.Obecnie trwa montaż urządzeń i przeprowadzane są ich testy.

- Planujemy uruchomienie instalacji jeszcze w tym roku - informuje Michał Chojnacki, kierownik działu Komunikacji i Public Relations w ORLEN Południe.

Innowacyjną technologię produkcji kwasu mlekowego z melasy przy wykorzystaniu mikroorganizmów ORLEN opracował wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

W pilotażowym etapie będzie to instalacja wytwarzająca 5 ton kwasu mlekowego rocznie. Docelowo produkcja ma wynieść 5000 ton w skali roku. To pokryje większość krajowego zapotrzebowania na ten bioprodukt.
Obok największej w Europie instalacji do produkcji glikolu propylenowego i pierwszego w Polsce hubu wodorowego, instalacja kwasu mlekowego ma być sztandarowym projektem w procesie przekształcania ORLEN Południe w biorafinerię, opartą na produkcji z zasobów odnawialnych.

Kwas mlekowy jest wykorzystywany do produkcji polilaktydu (PLA), służącego m.in. do wyrobu biodegradowalnych opakowań. PLA stosuje się też w przemyśle budowlanym, technice, optyce oraz przemyśle samochodowym. Z uwagi na swoje właściwości, m.in. przezroczystość, PLA jest wykorzystywany także przy produkcji ogniw fotowoltaicznych.

(Agnieszka Filipowicz)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (21)

jakurjakur

0 0

Oj, będzie smród :D

08:00, 16.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

hotinhotin

0 0

Już widzę te kolejki TiR-ów na niemieckich i austriackich rejestracjach ,po ten unikatowy półprodukt tak potrzebny całej UE.

08:45, 16.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

KevinKevin

0 0

Śmierdzi w około lala lala, ale tu śmierdzi lala lala..

09:06, 16.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

Fantastycznie, A potem pampersy, kiszona i polać to wszystko zasmażką!

09:11, 16.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jdowbeckijdowbecki

0 0

No i lemingi lewackie wypełzły!!!

10:15, 16.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

No to po co wypełzasz @ jtrolnicki. I tak premii za trolowanie nie dostaniesz bo głupoty niemerytorycznie piszesz. Muszą cie na jakieś szkolenie wysłać żebyś te piewcze literki w sposób bardziej wysublimowany składał. Ucz się osiole jaki musisz być: https://www.youtube.com/watch?v=sPO_MeIRqCs

11:55, 16.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wyborca_LibiążWyborca_Libiąż

0 0

@Promil_pl. Pisz coś merytorycznego, Jesteś jak opozycja PO... potrzebna ale bez programu i ględząca bez sensu.

20:57, 16.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

andziaandzia

0 0

@Wyborca Libiąż ...czyżby nowe wcielenie ? Witamy nowicjusza !! ;-)))))

21:15, 16.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

andziaandzia

0 0

A tak poważnie , to współczuje mojej rodzinnej Trzebini , że znowu w środku miasta powstaje taka instalacja. Do dzisiaj pamiętam zapach kwasów z ZM Trzebinia . Ludzie dusili się czekając na autobus.

21:20, 16.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

winnickiwinnicki

0 0

@andzia - bez obaw. Na czele Orlenu stoi teraz wybitny specjalista od zarządzania środowiskowego w sytuacjach kryzysowych. Ma na to papier wyższej uczelni... zapomniałem nazwy, ale prestiżowej. Polski przemysł naftowy nigdy nie miał na podobnym stanowisku tak doświadczonego, kierunkowo wykształconego i kompetentnego branżowca jak pan Daniel z Pcimia. Minęły czasy gdzie prezesami spółek skarbu państwa zostawały pocioty, znajomi królika, córki leśniczego, kochanki działaczy i partyjne lizidudy. Ci, którzy myślą inaczej to antypolacy i V kolumna ryżego, szukająca haków na to wszystko czego zazdroszczą nam Niemcy, USA i Emiraty Arabskie.

23:09, 16.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jdowbeckijdowbecki

0 0

Ale niektórym polaczkom ten Obajtek, który uratował Rafinerię Trzebinia i tworzy dużą firmę multi -energetyczną, stoi kością w gardle!!!

10:36, 17.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

winnickiwinnicki

0 0

Masz coś do Polaków? Uważaj, bo ci tego pcimskiego ratownika twój Gazprom porwie :) Kto będzie się równie głupkowato uśmiechał jak go zabraknie?

12:27, 17.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

winnickiwinnicki

0 0

W końcu rozumiałeś skąd taki zielony w temacie naftowym obsrajtek pojawił się w Orlenie.

23:12, 18.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jdowbeckijdowbecki

0 0

Każda taka inwestycja uniezależniająca nas od innych i dająca nowe miejsca pracy, jest przez lewactwo w Polsce oprotestowywana a przez mędrków unijnych zaliczana do łamania demokracji w Polsce, no ale trudna się dziwić, zabieramy im część zdolności produkcyjnych!!!

14:23, 19.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

@ jtrolnicki ustalmy fakty. W rafinerii wójt coś robi. Tak? Tak! Na ten czas śmierdzi gwiżdże i świszcze. Tak? Tak! Zatem twój wywód skieruj sobie do wójta.

17:49, 19.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jdowbeckijdowbecki

0 0

Bardziej śmierdzi przejeżdżając koło jakiejś frytkarni czy McDonalda przepalonymi olejami, niż koło rafinerii!!!

19:57, 20.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jakurjakur

0 0

@jdowbecki 10 godzin
"Bardziej śmierdzi przejeżdżając koło jakiejś frytkarni czy McDonalda przepalonymi olejami, niż koło rafinerii!!!" Podaj chociaż jeden, jedyny przykład.

06:06, 21.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jdowbeckijdowbecki

0 0

Przejdź się koło najbliższego KFC albo McDonalda i powąchaj!

12:20, 21.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jakurjakur

0 0

@jadubecki, bajkopisarz to Ty jesteś. Ale przyzwyczaiłem się juz do tego, że nic, ale to nic od Ciebie prawdziwego nie usłyszę.

12:51, 21.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

@ jakur to płatny najemca piejący na rzecz jedynie słusznej partii. Będzie tonął ale będzie piał, Wyleją mu kubeł pomyj na głowę i tak będzie piał. To nadszyszkownik piewców powiatowych.

15:33, 21.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

IBDIBD

0 0

Śmierdzinia się rozwija. Bo taka nazwa bardziej pasuje. Co do rafinerii kwestia "gustu" mnie zapachy naftowe jakoś nie przeszkadzają. Gorzej było lata temu jak huta pracowała. A teraz co będzie to się okaże. Oby instalacja nie wypuszczała trucizny na okolice.

18:10, 24.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%