AKTUALIZACJA
Prawie dwie godziny trwały dyskusje związkowców z kierownictwem Valeo zorganizowane w poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.
Odbyły się w obecności m.in. wicewojewody Ryszarda Śmiałka, starosty chrzanowskiego Bartłomieja Gębali oraz burmistrza Chrzanowa Roberta Maciaszka.
- Za nami pierwsze z zaplanowanych spotkań, które mają rozwiązać spór, jaki trwa od miesięcy w Chrzanowskim Valeo. Strona pracodawcy przedstawiła pierwsze propozycje finansowe, do których odnieśli się przedstawiciele strony związkowej. Pracujemy dalej nad finalnym projektem porozumienia – poinformował Bartłomiej Gębala.
Zaznacza, że poniedziałkowe rozmowy nie oznaczają jeszcze finału. Kolejne spotkanie zaplanowane na poniedziałek 15 grudnia.
- Myślę, że każda ze stron jest świadoma iż ważne dla pracowników i zakładu jest wypracowanie porozumienia, które być może nie da stuprocentowego zadowolenia wszystkim uczestnikom tego procesu, ale będzie podstawą do prowadzenia współpracy w oparciu o wzajemne zrozumienie, szacunek oraz zaufanie nie tylko na kolejne tygodnie i miesiące, ale na lata. To fundamentalne dla dalszej współpracy – dodaje starosta.
- Jako burmistrz Chrzanowa od początku aktywnie wspieram proces mediacji. Zależy mi na tym, aby mieszkańcy pracujący w Valeo mogli liczyć na stabilne zatrudnienie i godne warunki pracy, a sam zakład miał szansę na bezpieczny i perspektywiczny rozwój. To ważne zarówno dla lokalnej gospodarki, jak i dla poczucia bezpieczeństwa publicznego - pisze na FB burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek.
- Dzisiejsze spotkanie jest konsekwencją poprzednich rozmów, których efektem było odblokowanie dostawy do firmy Valeo. Dziś strony wymieniły się swoimi propozycjami dotyczącymi podwyżek. Teraz jest czas na przemyślenie i omówienie szczegółów tych rozmów. Cieszę się, że spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze, która zmierza do tego, aby zakończyć strajk. Myślę, że szansa na osiągnięcie porozumienia jest duża. Jednym z naszych ustaleń po dzisiejszym spotkaniu jest to, że o finalnym ustaleniach opowiemy na wspólnej konferencji prasowej, po kolejnej turze rozmów. Dziękuję wszystkim obecnym za dobre i konstruktywne spotkanie – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
Oświadczenie Valeo z godz. 15.30:
"Pragniemy poinformować, że dzisiejsze rozmowy między kierownictwem Valeo a reprezentantami chrzanowskich związków zawodowych, prowadzone pod auspicjami Wojewody Małopolskiego, przebiegały w przyjaznej i rzeczowej atmosferze. Doceniamy konstruktywny dialog oraz koncentrację na wypracowaniu zrównoważonego porozumienia i szukaniu rozwiązań na 2026 rok, które chronią miejsca pracy i zapewniają długoterminową konkurencyjność zakładu.
W trakcie spotkania kierownictwo Valeo przedstawiło sytuację firmy i zakładu w Chrzanowie, a także szerzej sektora motoryzacyjnego w Europie. Następnie zaprezentowało swoją propozycję dla pracowników, a reprezentanci związków zawodowych zaprezentowali swoje oczekiwania.
Zgodnie z ustaleniami stron, na wniosek Wojewody, warunki negocjacyjne na tym etapie nie będą ujawniane szerokiej publiczności. Kolejne spotkanie celem kontynuowania rozmów zostało zaplanowane na poniedziałek 15 grudnia 2025 r.
Działalność zakładu w Chrzanowie jest kontynuowana bez zakłóceń, a zamówienia klientów są realizowane na czas.
Dziękujemy panu Ryszardowi Śmiałkowi, II Wicewojewodzie Małopolskiemu, panu Robertowi Maciaszkowi, Burmistrzowi Chrzanowa, oraz panu Bartłomiejowi Gębali, Staroście Chrzanowskiemu, za zaangażowanie i czuwanie nad tym, aby spotkanie przebiegało w duchu współpracy i szacunku. Jako Valeo podtrzymujemy nasze zaangażowanie w zapewnienie stabilnej przyszłości zakładu."
Czytaj także:
Rozpoczynają się negocjacje w sprawie Valeo. Jest oświadczenie firmy
Pielęgniarka, która przeszła przez Szwecję wyróżniona przez starostę

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Komu burmistrz Alwerni umorzyła podatek za ubiegły rok
Brawo pani burmistrz z Alwerni, pomoc takim chorym jak ja jest potrzebna. Ja jestem w Trzebini i burmistrz tego miasta wysłał na mnie urząd skarbowy a nie umorzył, Jestem teraz w koszmarnej sytuacji, bez wyjścia‼️‼️‼️
YuMi
16:44, 2026-05-21
2080 mieszkańców zawalczyło o wakacje marzeń
Wakacje marzeń za 10tys. to chyba w sosnowcu tylko 🤣🤣🤣
Skit
16:21, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Radni chcieli sesji nadzwyczajnej, ale jak widać, burmistrz Latko troszczy się szybciej i sprawniej o mieszkańców i już jest spotkanie, dziękujemy!
absurd
15:13, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Pan burmistrz dobrze wiedział o co ci chodzi. A teraz udaje ze nie wie i nie chce się wypowiadać na ten temat , popieram tych ludzi którzy rozwiązali umowy, i mam nadzieję ze inni tez tak zrobią, te mieszkania to zwykła siema
Chrzanow wita
14:46, 2026-05-21
WYRÓŻNIONE KOMENTARZE
6 4
Oby związki nie przedobrzyły.
Zamknięcie fabryki nie jest nikomu na rękę.
5 5
Ludzie nie dajcie się zbywać jeśli 15 nie dadzą tej podwyżki strajk generalny i tyle.
Walczyć o swoje a starostą i burmistrzem się nie przejmować oni tylko siedzą i gadają...
Obydwu znam,nikt z nich Wam tutaj nie pomoże, jeśli sami sobie nie pomożecie.
I nie przedluzajcie rozmów z jednego dnia na następny tydzień bo oni w ten sposób będą kombinować,jak wymienić załogę,musicie działać w razie czego po 15 jeśli nie dojdą do skutku wasze rozmowy...MUSICIE WZNOWIĆ STRAJK A NIE CZEKAĆ AŻ ZAKŁAD ZREALIZUJĘ WAŻNE ZAMÓWIENIA...JEST SEZON WYPADKOWY,AUTA NOWE LECĄ,FABRYKI HULAJĄ, TAKŻE NIE DAJCIE IM ZAROBIĆ,TAK ŻEBY PO 31,POROBILI ROSZADY I WAM ZAŁOGĘ ZASTĄPILI LUDŹMI Z ZAGRANICY...NIE BĄDŹCIE NAIWNI, ROZWIĄZANIE MIAŁO BYĆ NA 10-TEGO GOTOWE,A ZWIĄZKI ZAWODOWE JEŚLI NIE ZAŁATWIĄ DO 15 TO NIECH WZNAWIAJĄ STRAJK...SZKODA CZASU MUSZĄ SIĘ UGIĄĆ KASA JEST BO WSZYSTKO IDZIE W GÓRĘ OD NOWEGO ROKU... WIĘC DZIAŁAJCIE BO ONI JUŻ GRAJĄ NA CZAS JAKBYŚCIE NIE ZAUWAŻYLI
Pozostałe komentarze
3 5
to poszło za daleko.
4 1
Czyli nic nie ugrali więc wątpię to widać odrazu że nie będzie porozumienia panie burmistrzu niestety ale to nie wróży dobrze jest źle i raczej będą zapewnie wznowione protesty .
4 6
Zapytał by ktoś z redakcji związkowców co załatwili we francji. Bardzo mnie to ciekawi . Czy zwiedzili cały Paryż. Luvr. I koszt tej wycieczki 🙂
3 1
No właśnie "związkowcy".
4 5
ZWIĄZKI ZAWODOWE JEŚLI NIE BĘDZIE FINAŁU 15 WZNAWIAĆ PROTEST...I STRAJK GENERALNY A NIE CZEKAĆ BO JAK WIDAĆ ZAKŁAD STARA SIĘ ZREALIZOWAĆ ZAMÓWIENIA KTÓRE SĄ POTRZEBNE DO KOŃCA ROKU!!! OBUDŹCIE SIĘ BO GRAJĄ NA CZAS,TWARDA SZKOŁA NIE MA PODWYŻEK ROBIMY PROTEST...A MACIASZKIEM I GEBALA SIĘ NIE PRZEJMOWAĆ!!!ONI LUDZIOM ZJEŚĆ NIE DADZĄ!!!
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
1 2
Głosujecie na konfederację i Brauna. Za miskę ryżu wtedy będziecie pracować bo jak wiemy oba ugrupowania stoją za przedsiębiorcami, bo to oni tworzą dobrobyt w Polsce.
0 0
A Burmistrza Trzebini na negocjacjach nie było?
0 0
Bedzie nastepny wyjazd do Paryza!
0 0
Starosta u siebie nie umiał rozwiązać problemów a wtrąca się innym.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz