Koniec szopek. Na ulicach z zapalonymi świecami - przelom.pl
Zamknij

Koniec szopek. Na ulicach z zapalonymi świecami

Łukasz DulowskiŁukasz Dulowski 09:00, 02.02.2025
Skomentuj Wierni w Święto Matki Bożej Gromnicznej przed kościołem Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie. FOT. ARCHIWUM PRZEŁOMU Wierni w Święto Matki Bożej Gromnicznej przed kościołem Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie. FOT. ARCHIWUM PRZEŁOMU

W niedzielę, 2 lutego, będą odprawiane liturgie z okazji Ofiarowania Pańskiego, zwanego w Polsce Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Kończą się kolędy, bożonarodzeniowe choinki i szopki.

Od IX wieku wierni przynoszą do kościołów świece na pamiątkę słów Symeona, który nazwał Jezusa „światłem na oświecenie pogan i chwałą ludu Twego Izraela”. Poświęcone świece były zapalane w trudnych chwilach. Dymem kreślono znaki krzyża na drzwiach, piecu i oknach. To zapory przeciw nieszczęściom i złu. Zapaloną gromnicę wkładano także w ręce umierającego.

Święto Matki Bożej Gromnicznej nie nakazuje obowiązkowego udziału w mszy, ale w tym roku wypada w niedzielę, więc wierni zwyczajowo pójdą do kościołów. A potem będą starali się donieść zapaloną gromnicę do domu.

- Dawniej wierni częściej używali gromnic. Niemniej jednak do dzisiaj są ustawiane w oknach podczas burzy. I to nie tylko przez starsze osoby – mówił na łamach „Przełomu” ks. Antoni Staszeczka z parafii św. Barbary w Trzebini Krystynowie.

Gromnice to duże woskowe świece używane w istotnych momentach religijnych w życiu wiernych, np. stawia się je podczas czuwania przy zmarłym i umierającym. Ich nazwa pochodzi od słowa gromny, czyli huczny bądź grzmiący. Świecę taką stawiano również w oknie w trakcie burzy, aby Matka Boska za swym wstawiennictwem ochroniła dom i obejście przed piorunami.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AnnaAnna

2 1

Piękna tradycja

10:14, 02.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%