Szczepionka na wściekliznę dla lisów trafiła do prywatnego ogródka w Libiążu - przelom.pl
Zamknij

Szczepionka na wściekliznę dla lisów trafiła do prywatnego ogródka w Libiążu

11:00, 02.10.2024 .Ewa Solak
Skomentuj Szczepionka znaleziona przez mieszkankę Libiąża na ogródku. FOT. archiwum czytelniczki Szczepionka znaleziona przez mieszkankę Libiąża na ogródku. FOT. archiwum czytelniczki

Mieszkanka Libiąża na swoim podwórku znalazła szczepionkę dla lisów. Ledwie zdążyła wyciągnąć ją psu z pyska.

Szczepienia przeciwko wściekliźnie dla lisów w Małopolsce przeprowadzane są od 27 września do 4 października. Szczepionka zrzucana jest z samolotów i wykładana ręcznie na obszarach lasów oraz we wszystkich miejscach bytowania lisów wolno żyjących.

Dawkę szczepionki stanowi przynęta o stałej konsystencji w postaci krążka lub kostki koloru brązowo-zielonego do brązowego o intensywnym zapachu rybnym zawierająca wewnątrz blister aluminiowo-plastykowy wypełniony zawiesiną koloru pomarańczowego do czerwono- fioletowego (informacja ze strony  ).

Niestety, szczepionka trafiła także na ogródek mieszkanki Libiąża.

- Byłam bardzo zaskoczona, bo nie mam lasu za płotem, a skądś ta szczepionka się wzięła. Wystraszyłam się. Na szczęście udało mi się ją wyciągnąć nietkniętą z pyska psa – opowiada kobieta.

Postanowiła zadzwonić do powiatowego lekarza weterynarii ze zgłoszeniem. Przedstawiciele przyjechali na miejsce, zabezpieczyli i zabrali szczepionkę.

Kobieta postanowiła jednak ostrzec innych właścicieli czworonogów, żeby dokładnie sprawdzili ogródki. Nikt przecież nie spodziewa się, że znajdzie na trawniku szczepionkę dla lisów.

Jak mówi Monika Tokarczyk powiatowy inspektor weterynarii w Chrzanowie, podobne sytuacje to przypadki incydentalne. Za zrzut szczepionek odpowiada wojewódzki inspektorat weterynarii.

- Jeśli zdarzy się, że komuś szczepionka wpadnie na posesję, należy nam to zgłosić tak, jak zrobiła to mieszkanka Libiąża – dodaje powiatowy inspektor weterynarii.

 

Wskazówki dotyczące postępowania w terenie, gdzie wyłożono przynęty zawierające szczepionkę przeciwko wściekliźnie lisów (fragment ze strony PSSE)

W razie ewentualnego kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.

W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. W tym celu psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku ewentualnego kontaktu zwierząt domowych lub gospodarskich ze szczepionką należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%