Nie masz konta? Zarejestruj się

Okradziejówka

Bój o zabytkowy wiadukt w Balinie trwa. Jak się zakończy?

08.03.2021 19:45 | 16 komentarzy | 5 022 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Wiadukt powinien być poddany konserwacji i ponownie wykorzystany w pierwotnej lokalizacji lub przeniesiony w inne miejsce. To oficjalne stanowisko Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie zdemontowanej rok temu kładki w Balinie.
16
Bój o zabytkowy wiadukt w Balinie trwa. Jak się zakończy?
Wiadukt został rozebrany w kilka godzin, nocą w lutym 2020 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pismo w tej sprawie właśnie trafiło do Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie, który zdecydował o jego rozbiórce.

Wiadukt nad torami kolejowymi na granicy Balina i Okradziejówki rozebrano w lutym 2020 roku. Kładka łączyła trzy wsie - Luszowice, Balin i Okradziejówkę. Przedstawiciele Powiatowego Zarządu Dróg przekonywali, że obiekt stwarzał niebezpieczeństwo. W 2010 roku, gdy oderwał się z niego element stalowej konstrukcji, doszło do zwarcia, a jedna osoba została porażona. Na szczęście obrażenia nie były poważne.

Po przeglądzie technicznym, który wykazał fatalny stan obiektu, zarządca, czyli PZD, zdecydował o jego zamknięciu go dla ruchu samochodowego. Odtąd mogli z niego korzystać tylko piesi. Kilka lat później okazało się, że wiadukt wymaga kosztownej przebudowy, rzędu kilkuset tysięcy złotych. Obiekt więc rozebrano. Wywołało to protesty okolicznych mieszkańców. W zeszłym roku wiadukt, wyrokiem Sąd Administracyjnego w Krakowie, został włączony do ewidencji zabytków.

- Rada Sołecka Balina w lutym ubiegłego roku wnioskowała, by wiadukt odbudować jako obiekt służący pieszym i pojazdom jednośladowym. Osobiście podtrzymuję stanowisko polegające na konserwacji, umieszczeniu na poprzednim miejscu i oddaniu do ograniczonego wykorzystania przez pieszych i kierowców jednośladów. Zdaję sobie sprawę, że to będzie długi proces. Bezwzględnie konieczne będzie poszukanie zewnętrznych funduszy, co może przyspieszyć proces inwestycyjny - uważa sołtys Balina Stanisław Dusza.